• Start
  • Wiadomości
  • Niepokój i dreszcze w św. Janie. Koncert zespołu Nanook of the North

Niepokój i dreszcze w św. Janie. Poruszający koncert zespołu Nanook of the North

W piątek, 28 kwietnia, w Centrum św. Jana, zespół Nanook of the North, czyli Stefan Wesołowski i Piotr Kaliński zaprezentowali materiał ze swojej drugiej płyty pt. “Heide”. Na scenie pojawiła się też mezzosopranistka Margarita Slepakova, zaproszona przez gdańskich muzyków do współpracy. Idealne połączenie niepokojącej, czerpiącej inspiracje z natury muzyki z surowym wnętrzem świątyni dostarczyło słuchaczom wielu niezwykłych przeżyć.
29.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-04-28-Nanook-of-the-North-011_949x633.JPG
Koncert Nanook of the North w Centrum św. Jana to wspaniałe połączenie mroźnych północnych dźwięków z surową architekturą świątyni. Zespół zagrał premierowo materiał ze swojej drugiej płyty Heide. Na scenie Stefan Wesołowski, Piotr Kaliński i mezzosopranistka Margarita Slepakova
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Majówka 2023. Jak spędzić wolny czas w Gdańsku? Podpowiadamy

Majówka w Gdańsku rozpoczęła się wspaniałym koncertem zespołu Nanook of the North w Centrum św. Jana. To muzyka pobudzącą wyobraźnię, mroczna, chłodna, czasem groźna i pełna przestrzeni, w której dalekie po horyzont spokój i pustka ustępują czasem szumiącemu morzu i krzykom mew. 

W Centrum św. Jana niepokojący nastrój, który rozlewał się w muzyce, wzmacniały wizualizacje i światła pełzające po posadzkach i kolumnach, a z kontemplacyjnych fragmentów budził słuchaczy niekiedy wibrujący głos śpiewaczki, która dźwiękiem i gestem podkreślała nastrój tajemniczego misterium. Surowe wnętrze świątyni było idealnym miejscem do słuchania tej muzyki zakorzenionej w pierwotnej naturze. 

Zobacz galerię zdjęć z koncertu

Aktywna majówka w Gdańsku. Podpowiadamy, gdzie warto pojeździć rekreacyjnie na rowerze

„Heide” jest drugą płytą polskiego eksperymentalnego zespołu elektronicznego Nanook of the North, a materiał zaprezentowano w Gdańsku po raz pierwszy i pierwszy raz w pełnym składzie z płyty. Margarita Slepakova, która dołączyła w Gdańsku na scenie do Stefana Wesołowskiego i Piotra Kalińskiego (Hatti Vatti) jest koloraturową mezzosopranistką, która cieszy się międzynarodową karierą śpiewaczki operowej, koncertowej i recitalowej. Ukończyła akademię muzyczną Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii i występowała już m.in. w Carnegie Hall, Harris Theatre Chicago, Royal Albert Hall (BBC Proms) czy Musikverein Vienna i wielu innych.

Nanook of the North tworzą do kilku lat trójmiejscy muzycy Stefan Wesołowski i Piotr Kaliński, znany też jako Hatti Vatti. Gdańszczanin (ur. 1984 r.) nagrywa muzykę elektroniczną najróżniejszych gatunków już od 2006 r. Stefan Wesołowski, skrzypek, pianista i kompozytor, za swój solowy album „Rite of the End” otrzymał nominację do nagrody Paszport POLITYKI 2017. Tworzy też muzykę filmową. Napisał ścieżkę dźwiękową do dokumentu o Marlonie Brando (film nominowany do nagrody BAFTA), Tony Haliku i do “Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka”, "Ucieczka na Srebrny Glob", a także do irlandzko-polskiej produkcji “Wolf”) i należy do głównych przedstawicieli nurtu modern classical w Polsce.

Gdańszczanin i Paszporty POLITYKI. Stefan Wesołowski z nominacją do prestiżowej nagrody

Ich pierwszą wspólną płytę, zatytułowaną po prostu “Nanook of the North”, krytyka przyjęła bardzo ciepło. Artyści tworzyli ją na Islandii, drugi longplay “Heide” powstał w domku, w lesie, gdzieś na Kaszubach. Dźwiękowy obraz północnej Polski okazał się bardziej mroźny niż Reykjaviku.

Koncert zamykał utwór na organy barokowe, który Stefan Wesołowski skomponował na zamówienie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Wykonał go Piotr Wesołowski.

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane