• Start
  • Wiadomości
  • Niemcy i winy za II wojnę światową. 1 września w Gdańsku odbędzie się Marsz Życia

Niemcy i winy za II wojnę światową. 1 września w Gdańsku odbędzie się Marsz Życia

Fundacja Pojednanie wraz z organizacją Marsz Życia planują wyjątkowe wydarzenie na przełomie sierpnia i września. Mowa o polsko-niemieckiej inicjatywie osób, którym zależy na budowaniu dobrych relacji między narodami. Do Gdańska przyjedzie ponad 200 obywateli RFN, którzy chcą zademonstrować poczucie odpowiedzialności za trudną historię ich ojców i dziadków - sprawców krzywd II wojny światowej. O szczegółach tej inicjatywy opowiedział nam Edward Ćwierz, prezes Fundacji Pojednanie.
31.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marsz Życia, który odbył się 7 lipca br. w Kielcach dedykowany był relacjom polsko - żydowskim. 1 września taki marsz, poświęcony jednak relacjom polsko - niemieckim, przejdzie ulicami Gdańska
Marsz Życia, który odbył się 7 lipca br. w Kielcach dedykowany był relacjom polsko - żydowskim. 1 września taki marsz, poświęcony jednak relacjom polsko - niemieckim, przejdzie ulicami Gdańska
www. fundacjapojednanie.com

 

Program inicjatywy, która jest owocem współpracy Fundacji Pojednanie i organizacji Marsz Życia jeszcze powstaje. Są już jednak stałe punkty wydarzenia, które potrwa w naszym mieście trzy dni. Na ten moment przyjazd do Gdańska zadeklarowało ok. pół tysiąca osób - Niemców i Polaków. 

 

ZOBACZ:

Przesłanie Marszu Życia: pokuta, przebaczenie, radość z pojednania - pastor Edward Ćwierz wyjaśnia

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: "Gdańsk godnie uczci ofiary wojny. Na temat obchodów 1 września mówione są kłamstwa"

 

Na piątek 30 sierpnia zaplanowano wspólną kolację, która będzie miała charakter rodzinnego spotkania. W sobotę 31 sierpnia odbędzie się konferencja o trudnej historii polsko - niemieckiej, ale też o budowaniu relacji między narodami. Tego samego dnia, lecz wieczorem, odbędzie się spotkanie dla władz miasta, środowisk żydowskich i innych zaproszonych gości. W niedzielę 1 września polsko - niemiecka delegacja pojawi się o godz. 4.45 na Westerplatte, by wziąć udział w 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Na  godz. 15.00 zaplanowano “Marsz życia”, czyli pochód który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, pokazy tradycyjnego tańca i wspólne przeżywanie rocznicy. Prezes Edward Ćwierz podkreśla, że celem wydarzenia jest zwrócenie się ku przyszłości i budowanie podstaw pojednania. - Z Niemiec wybiera się do Gdańska duża liczba osób, które biorą odpowiedzialność za sprawców: swoich przodków, dziadków i ojców, za II wojnę światową i zagładę milionów osób.

Organizacja tego wydarzenia oraz jego planowany wydźwięk i wymowa jest inicjatywą organizacji pozarządowej Fundacja Pojednanie, która stawia sobie za cel "pojednanie między narodami, w szczególności między narodem polskim, żydowskim i niemieckim". W ramach swej działalności, 7 lipca w Kielcach zorganizowała ona Marsz życia, ktorego celem było "wyrażenie pamięci o trudniej historii relacji polsko-żydowskich, uhonorowanie Ocalałych z Holokaustu, publicznego okazania naszej solidarności z narodem żydowskim oraz sprzeciwem wobec antysemityzmu". Także wówczas elementami wydarzenia były: okolicznościowy koncert, tradycyjny taniec i poczęstunek składający się z charakterystycznych potraw. Jeszcze wcześniej, 12 maja, Marsz życia o podobnym charakterze odbył się w Warszawie. 

 

Tutaj można zobaczyć jaki charakter miały tańce zaprezentowane w Kielcach, w rocznicę tragedii Pogromu Kieleckiego:

 

EDWARD ĆWIERZ O WSPÓLNYCH PLANACH Fundacji Pojednanie i ORGANIZACJI MARSZ ŻYCIA

 

W trakcie rozmowy z Edwardem Ćwierzem, zapytaliśmy także o ocenę sporu między rządem a samorządem dotyczącym Westerplatte.

- Trudno jest nam obserwować co się teraz dzieje w związku z tematem Westerplatte - powiedział Edward Ćwierz.  Bardzo nam zależy, żeby skleić te dwie rozdzielone części Polski. Nie wiem dzisiaj jak to zrobić i chyba nikt nie wie, ale nie chcielibyśmy używać przeciwko nikomu ostrego języka, lecz szukać tego, co jest wspólne. Widzę, że postawa prezydent Dulkiewicz jest podobna i bardzo się z tego cieszę. Wierzę, że Gdańsk jest miastem przełomów, stąd wyszły niesamowite impulsy, tutaj narodziła się Solidarność. I tak sobie marzę, mam taką wizję w sobie, że może kiedyś powtórzymy historię. Oczywiście w nowym kontekście. Że właśnie stąd wyjdzie taki ruch pojednania, że dołączy do niego 10 milionów ludzi, jak było w Solidarności, a to zmieni zupełnie obraz Polski. Polska może być przykładem jedności dla całej Europy. Wiem, że jestem marzycielem, ale pozostanę taki. 

 

Nz. uczestnicy Marszu Życia w Kielcach, którzy solidaryzowali się z narodem żydowskim
Nz. uczestnicy Marszu Życia w Kielcach, którzy solidaryzowali się z narodem żydowskim
www. fundacjapojednanie.com

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane