• Start
  • Wiadomości
  • Niema Opera. Wyjątkowy projekt jednoczący osoby niesłyszące i słyszące, w Stacji Orunia

Niema Opera. Wyjątkowy projekt jednoczący osoby niesłyszące i słyszące, w Stacji Orunia

Na „Niemą Operę” - spektakl integracyjny w dwóch językach polskich: migowym i mówionym, zaprasza Projektornia - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury. Spektakl zobaczyć można bezpłatnie w piątek i sobotę, 29-30 października, w Stacji Orunia. Dostępny będzie także na platformie YouTube oraz na Facebooku Gdańskiego Archipelagu Kultury.
27.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
GAK Stacja Orunia zaprasza 29 i 30 października do swojej siedziby na finał wyjątkowego projektu - pokaz „Niemej Opery”
GAK Projektornia zaprasza do Stacji Orunia 29 i 30 października na finał wyjątkowego projektu - pokaz „Niemej Opery”
mat. GAK Stacja Orunia

 

X Festiwal NEO ARTE - artystyczna synteza wielu sztuk. Sprawdź PROGRAM

 

„Niema Opera” jest integracyjnym projektem, którego celem jest spotkanie osób niesłyszących i słyszących. W jego ramach Projektornia - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, przez ostatnie tygodni prowadziła interdyscyplinarne działania edukacyjne, łączące teatr, taniec i operę, skierowane do dzieci i młodzieży o różnych stopniach sprawności słuchowej.

- Projekt rozpoczął się od przeprowadzenia licznych spotkań warsztatowych z obrębu twórczego pisania, teorii teatru, tańca oraz nauki języka migowego dla uczestników słyszących - opisuje Paulina Chełmińska z Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Wyzwania twórcze i edukacyjne inicjowane w ramach „Niemej Opery” stanowią nie tylko cenne doświadczenie dla uczestników, ale także stwarzają przestrzeń do inspirującej wymiany perspektyw, przy wykorzystaniu swoich naturalnych predyspozycji i uwarunkowań.

Finał projektu stanowi przygotowanie spektaklu, w którym grają uczestnicy warsztatów. Akcja w przedstawieniu wydarza się z perspektywy osób z niepełnosprawnością słuchową w nawiązaniu do fabuły opery z muzyką Daniela Aubera oraz librettem autorstwa Eugène’a Scribe’a - „Niema z Portici”. Klasyczna opera opowiada tragiczną historię miłosną, w której to niema Fenella zostaje porzucona przez swojego kochanka, syna wicekróla Neapolu, co doprowadza ją do chęci odebrania sobie życia. Jej krzywda rodzi wściekłość mieszkańców, którzy sfrustrowani swawolą rządzących, wszczynają rewolucję.

- Rewolucja jest ideą kluczową w projekcie „Niema Opera”. Jednak nie chodzi tu o rewolucję polityczną. Celem jest rewolucja w postrzeganiu osób niesłyszących - wyjście poza ramy niepełnosprawności na rzecz dostrzeżenia wyjątkowości odmiennej percepcji odbioru rzeczywistości - dodaje Paulina Chełmińska.

W eksperymentalnej wariacji na temat opery „Niema z Portici” uczestnicy przedstawią swoją wizję świata w sposób barwny i zaskakujący, dzięki czemu odbiorca będzie miał okazję zobaczyć świat oczami najmniejszych osób z niepełnosprawnością słuchową. Scenariusz widowiska stworzyła Barbara Piórkowska. Muzykę do spektaklu przygotował Ignacy Wiśniewski, pianista jazzowy oraz kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.

Spektakl „Niema Opera” pokazany zostanie w Stacji Orunia GAK (ul. Dworcowej 9) dwukrotnie - w piątek i sobotę, 29-30 października. Wejściówki na spektakle są darmowe, ale ze względu na istniejące ograniczenia ich ilość jest ograniczona. W celu zapisu konieczne jest wysłanie maila na adres projektornia@gak.gda.pl lub zgłoszenie się telefoniczne pod numer 693 721 136. Spektakl będzie również dostępny przez miesiąc na platformie YouTube oraz na Facebooku Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Projekt „Niema Opera” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu dotacyjnego „Kultura dostępna”.

„Niech poprzedza Cię płomień” - młoda kurdyjska sztuka w Zielonej Bramie. Wystawa już otwarta

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia