Niedziela: 8536 nowych zakażonych w kraju, 427 na Pomorzu i 86 w Gdańsku
Eskalacja zachorowań na Covid-19 w ostatnich dniach, była przyczyną decyzji władz rządowych o włączeniu Gdańska do tzw. czerwonej strefy, w której obowiązuje wiele obostrzeń dotyczących m.in. nowego porządku udziału wiernych w mszach świętych. W świątyni znajdować się może, proporcjonalnie, jedna osoba na 7 mkw.
Ks. Krzysztof Niedałtowski, rektor kościoła św. Jana w Gdańsku, rozpoczął niedzielną mszę św. od podziękowań i wyjaśnień.
- Trudną sytuację wiernych rozumieją władze kościelne udzielając dyspensy, a ja cieszę się, że oprócz kanału duszpasterstwa środowisk twórczych również oficjalny portal miasta gdansk.pl transmituje znów, jak w pierwszym czasie lockdownu, naszą mszę świętą - powitał wiernych w świątyni i przed ekranami komputerów ks. Niedałtowski. - Jest nas około 100, a limit, który wyznaczyły władze sanitarne na ten czas, wynosi 120. W tym mniejszym gronie równie gorliwie chcemy chwalić Boga zachowując jednocześnie wszystkie rygory sanitarne: nosząc maseczki, dezynfekując ręce przy wejściu, nie będziemy też zbierać tacy w tradycyjny sposób, a komunię św. przyjmujemy na rękę. Podchodzimy środkiem, odchodzimy bokami - tłumaczył. Ks. zwrócił również uwagę, aby znak pokoju wierni przekazywali sobie poprzez uśmiech i ukłon.
Podczas mszy św., ks. Krzysztof Niedałtowski modlił się m.in. w intencji misjonarzy niosących Słowo Boże na świecie i lekarzy, którzy jak powiedział: “ofiarnie służą dziś ludziom w tych trudnych czasach pandemii”. W modlitwie wspomniał też zmarłego wczoraj wybitnego aktora Teatru Wybrzeże Ryszarda Ronczewskiego i Brunona Zwarrę, który obchodziły dziś 101 urodziny.
- Pisarz, człowiek niezłomny, który w czasach Wolnego Miasta Gdańska stał po stronie wartości bliskich sobie i Polakom - przypomniał ks. Niedałtowski. - Abyśmy mogli zmierzać mądrze [w kierunku domu Ojca] i żyć ewangelicznie to dzisiejsza ewangelia podpowiada nam drogi rozwiązania takich dylematów jak: “płacić podatek czy nie płacić” - słynna scena, w której Jezus na zupełnie inny poziom przenosi dyskusję sprowokowaną przez faryzeuszy, uczniów Heroda.
Zmarł Ryszard Ronczewski - wybitny trójmiejski aktor i reżyser zakaził się koronawirusem
- "Oddajcie Bogu, co boskie, cesarzowi - co cesarskie." Dlaczego mamy oddać? - ks. Niedałtowski analizował podczas liturgii słowa Jezusa. - Oddać Bogu, co boskie to jest sprawiedliwość. Oddać światu (cesarzowi) to też jest sprawiedliwość. Fundamentalna definicja sprawiedliwości oznacza “oddać każdemu to, co mu się należy”. Jak to rozumieć dzisiaj? To jest apel do tej części naszego ja, naszego dziedzictwa, talentów, czasu, zasobów finansowych, możliwości, które odnoszą się do życia społecznego, do życia wśród innych ludzi, do życia na naszej planecie. Oddać - to nie znaczy zawłaszczać wszystko dla siebie. Myśleć ciągle kategorią: "a co ja z tego będę miał?", ale - "jak mogę naprawić ten świat?" Jak oszczędzić planetę, jak mogę przyczynić się do większej sprawiedliwości wśród ludzi? Jak mogę być użyty, jako boskie narzędzie w przywracaniu ładu zachwianego, i ekologicznego i społecznego, świata. A oddać Bogu to, co boskie - to co mam najlepszego w sobie powinienem pielęgnować po to, by znać sens życia.
Transmisje z mszy św. będzie można oglądać za pośrednictwem portalu gdansk.pl w każdą niedzielę, o godz. 12.00. Kościół św. Jana prowadzi również transmisje z mszy świętych na kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=L7TVk8IIszo