„Nieczułość” Martyny Bundy gdańską lekturą roku

Gdańszczanie wybrali lekturę na 2023 rok - czytelnicy i czytelniczki zdecydowali, że bohaterką tegorocznej edycji „Gdańsk Czyta” będzie książka „Nieczułość” Martyny Bundy.
16.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
okładka książki z szarą okładką przedstawiająca kobietę z walizką idącą do pociągu
Zakończyło się głosowanie na lekturę #gdanskczyta 2023. „Nieczułość” Martyny Bundy zwyciężyła z „Gdańskimi wspomnieniami młodości” Johanny Schopenhauer
mat. WiMBP w Gdańsku

„Gdańsk czyta 2022: Talita”. Na trudny czas biblioteka proponuje prozę zakochanego w Gdańsku pisarza

„Gdańsk Czyta” jest wydarzeniem w ramach popularnej akcji wywodzącej się z USA „One City, One Book”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek danego miasta do przeczytania i dyskusji nad jedną, wybraną na dany rok książką.

Gdańską lekturą 2022 roku była „Talita” autorstwa Pawła Huelle, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacery literackie, spektakl muzyczny z udziałem artystów Teatru Muzycznego w Gdyni podczas Jarmarku św. Dominika czy uroczysty jubileusz 65. urodzin autora.

Jubileusz Pawła Huellego w Ratuszu Staromiejskim. Znani goście złożyli życzenia

Martyna Bunda i Joanna Schopenhauer

W tym roku gdańszczanie i gdańszczanki mogli wybierać lekturę roku spośród dwóch pozycji: „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer oraz „Nieczułość” Martyny Bundy. 

I tura głosowania na lekturę na 2023 rok miała miejsce podczas ubiegłorocznych wrześniowych Gdańskich Targów Książki - goście wydarzenia wrzucali karty do głosowania do specjalnie przygotowanej urny na stoisku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. II tura plebiscytu odbyła się online. Została zainaugurowana przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 lutego tego roku, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku.

Następnie pomiędzy 28 lutego a 14 marca można była głosować za pomocą formularza zamieszczonego na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a także na stronach partnerów wydarzenia: Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańsk Miasto Literatury oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej. 

Niekwestionowaną faworytką w obu turach okazała się „Nieczułość” - w pierwszej zyskała 58% głosów, w drugiej aż 70% głosów.

Zwyciężyła nagradzana powieść o Kaszubach i kobietach

„Nieczułość” to debiut literacki Martyny Bundy. Autorka za powieść otrzymała nagrodę I edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”, w kategorii „Literacka Książka Roku”, a także Nagrodę Literacką „Gryfia”. „Nieczułość” nominowana również była do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: proza. Francuski przekład otrzymał nagrodę czytelników La Grande Ourse.

Powieść opowiada o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Saga rozpisana na wiele głosów, a w jej centrum znajdują się Rozela i jej córki - Gerta, Truda i Ilda. Kobiety, tak bardzo różniące się między sobą charakterami, zawsze chętnie wracają do Dziewczej Góry, by spotkać się w rodzinnym domu.

Na podstawie powieści powstał spektakl w Teatrze Wybrzeże, w reżyserii Leny Frankiewicz, bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów, nagrodzony licznymi wyróżnieniami, między innymi Honorową Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego - Spektakl Roku 2021.

Czule o kobietach w spektaklu Leny Frankiewicz. Recenzja „Nieczułości” na podstawie książki Martyny Bundy

Martyna Bunda jest autorką trzech książek. „Nieczułość” i „Kot niebieski” zostały przełożone na kilka języków obcych. Najnowsza nosi tytuł „Podwilcze”. Bunda przez lata była autorką reportaży, potem kierowała Działem Krajowym w Tygodniku. Przez kilka lat była też komentatorką poranków w TOK FM. W swoich książkach regularnie powraca na Kaszuby, gdzie się wychowała. Chętnie sięga też do motywu podnoszenia się z najtrudniejszych doświadczeń.

Atrakcje i wydarzenia wokół książki

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku - koordynator akcji „Gdańsk Czyta” planuje szereg wydarzeń związanych z promocją wybranej przez czytelników książki. Kalendarium wydarzeń można śledzić na stronie WiMBP: wbpg.org.pl.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!