• Start
  • Wiadomości
  • „Niechaj ci się wyśni” - nowa, piękna kolęda ECS o wędrowcy, który znajduje schronienie

„Niechaj ci się wyśni” - nowa, piękna kolęda ECS o wędrowcy, który znajduje schronienie

Tegoroczna kolęda Europejskiego Centrum Solidarności to pełna ciepła i tęsknoty opowieść o nocy cudów, kiedy wędrowiec stojący na progu, obcy, zmarznięty, znajduje miejsce u stołu. - Wczesną wiosną 2021 roku, gdy powstały tekst i muzyka, a idealne do ich ilustracji zdały się obrazy gdańskiej malarki, ludzie nie błąkali się jeszcze po przygranicznych lasach. Upływ czasu i wydarzenia, jakich byliśmy, jesteśmy świadkami, nadały słowom zupełnie nowe znaczenie - tłumaczą twórcy.
21.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Obrazy Beaty Polak-Pela stały się ilustracją do słów kolędy napisanej przez Annę Czekanowicz
Obrazy Beaty Polak-Pela stały się ilustracją do słów kolędy napisanej przez Annę Czekanowicz
mat. artystki

 

Posłuchaj ubiegłorocznej kolędy: Gdańska perełka z ECS. „Kolędy łączą i wlewają w serca nadzieję, że niebo można sprowadzać na ziemię”

 

- Przyjmijcie Państwo tę kolędę na świąteczny czas od Europejskiego Centrum Solidarności z najlepszymi życzeniami: Niech nikt nie będzie sam przy stole. Niech dla nikogo nie zabraknie miejsca. A przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom” - wypełnia się treścią na co dzień i od święta - mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

„Niechaj ci się wyśni” to już druga pieśń bożonarodzeniowa, do której skomponowania Europejskie Centrum Solidarności zaprosiło gdańskich artystów. Słowa napisała gdańska poetka i autorka opowiadań, wieloletnia dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w gdańskim magistracie - Anna Czekanowicz, a muzykę skomponowała kameralistka i etnomuzykolożka, pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku dr hab. Witosława Frankowska, w której rodzinnym domu tradycją jest obdarowywanie kolędami.

Jeszcze w czerwcu, gdy z nieba lał się 33-stopniowy żar, do studia weszła ekipa wykonawców: Julia Nowikowska (mezzosopran), Maja Miro-Wiśniewska (flet poprzeczny barokowy), Tomasz Mrowiński (altówka), Patryk Purzycki (altówka) i Weronika Kulpa (wiolonczela). Jak tłumaczy Witosława Frankowska, która odpowiadała także za dobór wykonawców, szczególnie istotny przy tworzeniu kolędy był dla niej głos wokalistki.

- Julia ma w sobie wiele szlachetności, potrafi śpiewać zarówno dramatycznie, jak i lirycznie, wykazuje duże zrozumienie dla materii tekstu - podkreśla Witosława Frankowska. Młodą śpiewaczkę, studentkę śpiewu solowego w klasie prof. dr hab. Ewy Marciniec w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, poznała podczas zajęć z muzyki dawnej.

Julia Nowikowska już dziewięć lat temu wybrała drogę wokalistki, a zawodowo zajmuje się tym od czterech lat. Specjalizuje się w repertuarze francuskim, sięgając po piosenki takich legend, jak Édith Piaf, Patricia Kaas czy Jacques Brel. Nieprzypadkowo, bowiem francuski jest jej pierwszym językiem.

- Moja mama jest Francuzką, tata - Polakiem. Wychowałam się w dwunarodowej, dwukulturowej rodzinie, zresztą moje pełne imię brzmi Julia Léa Sophia - opowiada Julia.

Za nagranie, mix i mastering odpowiada Łukasz Sieradzki z Tall Pine Records. Autorem animacji do kolędy jest gdański grafik Mirosław Miłogrodzki. Ilustracją stały się między innymi obrazy gdańskiej artystki, autorki pejzaży i scen życia domowego, która prowadzi pracownię we Wrzeszczu, a latem rezyduje na Podlasiu - Beaty Polak-Peli.

- Malarstwo Beaty Polak-Peli to bardzo wdzięczna materia pracy. Zacząłem je ożywiać - opowiada Mirosław Miłogrodzki. - I wtedy zdarzyła się granica… - nawiązuje do polsko-białoruskiego kryzysu uchodźczego w Usnarzu Górnym.

Na skutek aktualnych wydarzeń, oprócz obrazów malarki słowom kolędy towarzyszą zdjęcia fotoreporterów: Michała Kości, Beaty Zawrzel, Grzegorza Dąbrowskiego, Macieja Moskwy, Janisa Laizansa i Agnieszki Sadowskiej.

Premierowo online kolędę można oglądać od wtorku, 21 grudnia, od godziny 12:00 na ecs.gda.pl oraz kanałach Europejskiego Centrum Solidarności na Facebooku i YouTube, a także na www.gdansk.pl. 8 stycznia 2022 roku podczas tradycyjnego, ósmego już Kolędowania w ECS odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie kolędy z udziałem publiczności - jeśli tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Rezerwacja wejściówek będzie możliwa od 3 stycznia 2022 roku.

 

Tekst kolędy:

NIECHAJ CI SIĘ WYŚNI
słowa: Anna Czekanowicz
muzyka: Witosława Frankowska

Niechaj ci się wyśni
lot wysoki gwiazdy,
co biegnie po niebie,
a za oknem w kuchni
szary mruczy kot;
i pies skomle tęsknie,
sen mu mąci w głowie,
wieść się niesie polem,
lasem, na wsi, w mieście,
że dziś cudu noc.

Niechaj ci się przyśni
wędrowiec samotny,
tu, na twoim progu
stał obcy, zmarznięty,
bo nie ma nikogo,
kto mu miejsce da u stołu;
a za oknem dym się smuży,
tu pospołu siedzą ludzie
i temu, co cudze
imię dają swe.

Niechaj ci się przyśni
to drzewko zielone,
co wniosłeś do domu,
wszyscy teraz bliscy
wokół stołu są.
Niczym gwiazda pierwsza
spadła łza z twych oczu,
ptacy w niebo lecą,
słowo, dobre słowo
ciałem stało się.

„Wśród nocnej ciszy” zabrzmiało na Długim Targu. Życzenia podczas Gdańskiej Wigilii

TV

Mniej bruku - więcej drzew!