• Start
  • Wiadomości
  • Niech nasze morze stanie się czystsze! Akcja Sprzątamy Bałtyk w Brzeźnie w sobotę 17 września

Niech nasze morze stanie się czystsze! Akcja Sprzątamy Bałtyk w Brzeźnie: sobota, 17 września

Ci, którzy nie są obojętni na stan środowiska naturalnego powinni w sobotę, 17 września, wybrać się na plażę w Brzeźnie. W ramach międzynarodowych obchodów World Cleanup Day odbędzie się tam po raz trzeci akcja Sprzątamy Bałtyk. Z plaży, ale także z dna morza zbierane będą różnego rodzaju odpady, z których najbardziej groźny jest plastik.
15.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
World
World Cleanup Day przypada co roku w trzecią sobotę września. W ubiegłym roku, w oficjalnie zgłoszonych akcjach z okazji tego dnia, wzięło udział ok. 13,5 miliona osób ze 191 krajów
mat. Facebook Fundacja Mare

Jaka jest idea akcji?

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Mare z Warszawy.

- Chcemy nie tylko pozbyć się niebezpiecznych odpadów z plaży i morza, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia ekosystemów morskich plastikiem oraz uświadamiać społeczeństwo na temat naszego wspólnego wpływu na stan morza Bałtyckiego - tłumaczy Olga Sarna, prezeska Fundacji Mare.

Kolejny morski kosz na śmieci zacumuje w gdańskiej marinie

Tegoroczna akcja Sprzątanie Bałtyku odbędzie się w sobotę, 17 września, w godzinach od 12.00 do 16.00 na plaży w Brzeźnie.

Tym, którzy pojawią się na miejscu organizatorzy zapewnią worki na śmieci i rękawiczki. 

Skarpetki w prezencie

Pierwsze 100 osób, które wezmą udział w sprzątaniu i przyniosą worki z zebranymi śmieciami do namiotu Fundacji Mare, otrzymają oryginalne skarpetki z limitowanej edycji dedykowanej akcji Sprzątamy Bałtyk.

Partnerem akcji jest Centrum Nurkowe Tryton z Gdańska. Na jego stronie internetowej (www.cn-tryton.pl) nurkowie mogą zgłaszać chęć udziału w przedsięwzięciu.

Akcję Sprzątanie Bałtyku 2022 wspiera Gdański Ośrodek Sportu.

Jakie jest zanieczyszczenie mórz?

Według danych HELCOM (powstała w 1974 r. Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku - przyp. red.), na każdych 100 metrach plaży można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70 procent z nich to tworzywa sztuczne.

Plastiki trafiające do morza, jeśli nie zostaną z niego usunięte, ulegną rozdrobnieniu do coraz to mniejszych cząsteczek (mikro i nanoplastików) i pozostaną w środowisku na zawsze.

W 2021 r. na plaży w Brzeźnie podczas akcji Sprzątamy Bałtyk zebrano ok. 50 worków śmieci
W 2021 r. na plaży w Brzeźnie podczas akcji Sprzątamy Bałtyk zebrano ok. 50 worków śmieci
mat. Facebook Fundacja Mare

Problem zanieczyszczenia naszej planety plastikiem urósł w ciągu ostatnich dekad do gigantycznych rozmiarów. Produkcja tworzyw sztucznych na masową skalę ruszyła w latach 50 XX. wieku i oto, zaledwie 70 lat później, plastik otacza nas ze wszystkich stron. Globalne zużycie tworzyw sztucznych sięga obecnie ponad 320 milionów ton rocznie, przy czym w ostatnim dziesięcioleciu wyprodukowano więcej plastiku niż kiedykolwiek wcześniej.

Przerażające prognozy 

W 2019 r. procesy związane z produkcją i spalaniem tworzyw sztucznych przyczyniły się do emisji 850 milionów ton gazów cieplarnianych, a eksperci wskazują, że do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do nawet 2,8 miliarda ton.

Szacuje się, że od 4,8 mln do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych trafia co roku do mórz i oceanów, a połowa z tego to jednorazowe plastiki. Coraz więcej mówi się także o potencjalnym wpływie na nasze zdrowie zanieczyszczenia plastikiem, zwłaszcza w formie mikro i nanoplastiku, które mogą przenikać do płuc i krwi.

Jaki jest sens World Cleanup Day?

Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że świat stoi w obliczu kryzysu, do rozwiązania którego konieczne są systemowe zmiany w ujęciu globalnym.

- Jakie znaczenie ma więc World Cleanup Day, który mógłby zdawać się tylko jednorazowym, dorocznym zrywem, kroplą w morzu potrzeb? Odpowiadamy: ogromne, bo jest on okazją, aby przypominać, że każdy z nas codziennie podejmuje decyzje, które mogą się do tego problemu przyczyniać lub go ograniczać - podkreśla Olga Sarna.

Przypadający co roku w trzecią sobotę września World Cleanup Day zwraca uwagę na bardziej świadome korzystanie z plastiku i zmianę naszych nawyków na przyjaźniejsze środowisku tj. rezygnację z jednorazowego plastiku, odpowiednią segregację odpadów, ograniczenie konsumpcji, czy wspieranie zrównoważonej produkcji.

Sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku. Cztery odsłony akcji w tym roku, pierwsza już dzisiaj

Akcja Sprzątamy Bałtyk, zorganizowana przez Fundację Mare, odbędzie się też na plaży w Gdyni-Orłowie.

Fundacja Mare została założona w 2016 roku. Jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej