Częściowe zaćmienie Słońca. Zjawiskowe zdjęcia

Jedno z najbardziej fascynujących zjawisk astronomicznych, czyli zaćmienie Słońca, nastąpiło w sobotę, 29 marca i można je było obserwować przez zaledwie kilkadziesiąt minut. Hevelianum zaprosiło na wspólne oglądanie zjawiska na Górze Gradowej. Zobacz zdjęcia obserwatorów i samego zjawiska.
29.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Na zdjęciu widoczna jest częściowe zaćmienie Słońca nad industrialnym krajobrazem, zdominowanym przez żurawie portowe i zabudowę miejską w tle. Ciepły, brązowawy odcień nadaje scenie dramatyzmu, podkreślając kontrast między naturalnym zjawiskiem a surowością przemysłowego otoczenia.
Zdjęcie wykonane zostało techniką multiekspozycji, jest więc de facto dwoma nałożonymi na siebie zdjęciami
Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Księżyc "nadgryzł" Słońce

- Zaćmienia Słońca należą do jednych z najciekawszych zjawisk astronomicznych. Obserwując je 29 marca zobaczymy Słońce jakby lekko nadgryzione przez Księżyc. Dla obserwatorów z Gdańska, Księżyc przysłoni około 13 procent powierzchni Słońca - zapowiadała wydarzenie Magdalena Więcek-Olszewska, astronomka z Hevelianum. 

To niezwykłe widowisko można było zaobserwować w naszym regionie w godzinach 11.43 - 13.12, a jego kulminacja nastąpiła o godz. 12.27.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Hevelianum, łącząc siły z zaprzyjaźnionym Obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych, zaprosiło wszystkich miłośników zjawisk astronomicznych do wspólnej obserwacji tego fenomenu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Obserwacja z profesjonalistami

29 marca, na majdanie Hevelianum, przygotowano dwa profesjonalne stanowiska obserwacyjne, a zaćmienie Słońca komentowały dla obserwatorów: astronomka Hevelianum Magdalena Więcek-Olszewska oraz Krzysztof Horodecki - ekspert z Obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych. Na pierwszych 50 osób czekały specjalne okulary do bezpiecznego podziwiania zaćmienia.

Dzięki specjalistycznym teleskopom, Słońce można było zobaczyć w filtrze H-alpha oraz przez klin Herschela, co pozwoliło obserwować protuberancje oraz plamy słoneczne.

Na zdjęciu mężczyzna z dwójką dzieci obserwują zaćmienie słońca, siedząc na trawie – mają na sobie specjalne okulary ochronne i wyglądają na zafascynowanych zjawiskiem. Atmosfera jest radosna i rodzinna, a w tle widać innych uczestników wydarzenia rozłożonych na trawie.
Kto chciał zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca, mógł to zrobić w gronie innych entuzjastów, w siedzibie Hevelianum
Fot. Jan Flasiński/gdansk.pl

Czytaj także: Uczniu, rodzicu! Czas na wybór szkoły średniej - poznaj ofertę

Specjalna transmisja w internecie

Dla tych, którzy nie mogli być na Górze Gradowej przygotowano transmisję częściowego zaćmienia Słońca na kanale YouTube Hevelianum, wzbogaconą o komentarz astronomki Bogny Pazderskiej. 

- Maksymalna faza zaćmienia w Gdańsku wyniosła 23 proc. - o tyle została skrócona średnica Słońca. Natomiast w Kanadzie przy, wschodnim brzegu zatoki Hudsona, faza ta wynosła aż 94 proc. Oznacza to, że nigdzie na naszej planecie nie wystąpiło całkowite zaćmienie Słońca - mówi Bogna Pazderska. - Gdybyśmy chcieli zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca, tak jak oglądali je mieszkańcy Polski w 1954 roku, to należy wybrać się w sierpniu przyszłego roku do Hiszpanii lub „poczekać” w Polsce do roku... 2135.

Oprac. KG /IB

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Biało-czerwona na Dworze Artusa