Niebieskie Trampki. Pomagają młodzieży w kryzysie

Tatsiana Mironenko z Fundacji FOSA prowadzi w CH Forum Gdańsk klub młodzieżowy dla nastolatków w kryzysie czy na wagarach. Opowiada nam o działalności miejsca zwanego Niebieskie Trampki. Fundacja FOSA, między innymi za tę działalność, dostała w 2023 roku Gdańską Nagrodę Społeczną.
16.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta patrzy w obiektyw
Tatsiana Mironenko, koordynatorka projektu Forum Młodzieży Niebieskie Trampki Fundacji FOSA
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Z food courtu do klubu 

Nie jest to może wiedza powszechna, ale w CH Forum Gdańsk, w samym centrum Gdańska, tuż obok sklepu TK Maxx, jest wejście do klubu dla młodzieży zwanego Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. W środku kanapy, stół do billarda, piłkarzyki, PlayStation. Akurat młodzi ludzie siedzą na kanapach, rozmawiając z dorosłą kobietą. 

Niebieskie Trampki to projekt Fundacji FOSA. Jedno takie miejsce znajduje się w CH Forum Gdańsk, drugie w Galerii Metropolia we Wrzeszczu. 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Tatsiana Mironenko, koordynatorka projektu Niebieskie Trampki w Forum tłumaczy mi, że to klub dla młodzieży w kryzysie. 

- Zajmujemy się profilaktyką uzależnień i wsparciem psychologicznym wśród młodzieży i tzw. streetworkingiem - wyjaśnia Mironienko. - Nasi streetworkerzy wychodzą do Forum trzy razy dziennie na obchód. Przeważnie młodzi ludzie przesiadują w okolicach food courtu, czyli w miejscu gdzie znajdują się restauracje i fast foody. Młodzież przychodzi tam nie tylko na wagary. Rodzą się wśród nich problemy związane z używkami, alkoholem, nawet narkotykami. 

Niestety zdarzało się, że do ludzi po przedawkowaniu wzywana była karetka, pojawiały się nawet próby samobójcze. Stąd pomysł, żeby CH Forum Gdańsk udostępniła lokal, a Fundacja FOSA swoich pracowników, żeby zapobiegać niepożądanym zachowaniom. Z młodzieżą w Niebieskich Trampkach pracują pedagodzy, psychologowie, pedagożki społeczne.

Mironenko: - Nasi pracownicy są w stanie udzielić młodzieży w kryzysie pomocy psychologicznej i pokierować na dalsze działania terapeutyczne do innych projektów FOSY. Mamy też panią psychiatrę. Nie czekamy, aż nastolatek przyjdzie do nas, tylko to my wychodzimy do nich i działamy. Rozmawiamy z nimi, zachęcamy do przychodzenia do nas do klubu. Staramy się zrobić wszystko, żeby młodzież z tych kanap w centrum handlowym przyszła do nas, gdzie pod nadzorem dorosłej kadry można spędzić fajnie czas.

wnętrze klubu
Wnętrze klubu dla młodzieży
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Zupa, piłkarzyki, psycholog

W klubie odbywają się spotkania, pogadanki. Mironenko: - Młodzi wiedzą, że mogą tu przyjść i porozmawiać o czymkolwiek. I nikt z nas ich nie ocenia. Wiemy, że rozstanie z dziewczyną czy chłopakiem to dla nich straszne wydarzenie, w młodym wieku przeżywane szczególnie - może nawet prowadzić do samookaleczeń. A nasi doświadczeni psychologowie wiedzą, jak sobie z tym radzić.  

Na młodych czeka tu bilard, piłkarzyki, aerohokej, planszówki i PlayStation 5. Są pokazy filmowe. Można wypić herbatę, zjeść ciastka. Ci, którzy spędzają tu pół dnia, mogą liczyć na darmową zupę. 

- Oprócz tego codziennie mamy trenerów, którzy przychodzą do nas i prowadzą warsztaty - mówi Mironenko. - Jest psychoedukacja, ale są też warsztaty stolarskie . Wszystkie nasze meble młodzi ludzie składali własnymi rękoma.

Do Niebieskich Trampek przychodzi kilkadziesiąt osób dziennie, choć bywały dni, że przewinęło się ich przez klub nawet 170. Wiadomości o istnieniu tego miejsca rozchodzą się wśród nastolatków pocztą pantoflową. Wciąż zgłaszają się więc nowe osoby. 

- Chcemy, żeby traktowali to miejsce jak dom - mówi koordynatorka. 

Tatsiana Mironenko jest z zawodu terapeutką zajęciową. Pochodzi z Białorusi. Świetnie mówi po polsku, angielsku, białorusku, rosyjsku i rozumie ukraiński. Znajomość tylu języków przydała się, gdy do Gdańska po wybuchu wojny w 2022 roku przyjechało wielu młodych migrantów z matkami. 

- Zaczęły się jakieś ustawki, niesnaski między młodzieżą polską a ukraińską - wspomina Mironenko. - U nas w klubie odbywała się integracja. Bardzo nam pomógł bilard, to wokół niego toczyły się rozmowy. Teraz młodzi ludzie - Polacy, Ukraińcy, Białorusini - zapraszają się nawzajem na urodziny. Tak że temat ksenofobii zamknęliśmy.

Na koniec Mironenko mówi, że młodzi ludzie nie tylko biorą, ale i dają:

- Oni naprawdę bardzo dużo nam dają od siebie. Motywują nas do działania i pozwalają nam spojrzeć na świat inaczej. Wiem, że mają do nas zaufanie, a my ufamy im. 

trampek
Duży niebieski trampek - symbol klubu
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Więcej o Niebieskich Trampkach: 

Niebieskie Trampki to projekt, który ma wsparcie Miasta Gdańska, UNICEF, Forum Gdańsk, Fundacji LPP i Galerii Metropolia.

Klub Forum Młodzieży znajduje się w Forum Gdańsk na poziomie 0, obok TK Maxx, otwarty w godzinach 12:00 -18:30, od poniedziałku do piątku, dla młodzieży w wieku 14-18 lat.

Klub Niebieskie Trampki w Metropolii mieści się w Galerii Metropolia na poziomie -1, obok „Siemanko”, otwarty w godzinach 13:00 -19:00, od poniedziałku do piątku, dla młodzieży w wieku 14-18 lat.

Wstęp do obydwu miejsc jest bezpłatny, można z klubów korzystać swobodnie wchodząc i wychodząc według potrzeby. Zgody opiekunów nie są wymagane, należy jednak przestrzegać regulaminu bezpieczeństwa i współpracy.

Gdańskie Nagrody Społeczne: głosuj teraz, do 19 stycznia!

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Budowa ekostrady rowerowej rozpoczęta