• Start
  • Wiadomości
  • Niebieska Fontanna Neptuna. Gdańsk Solidarnie dla Autyzmu [LISTA WYDARZEŃ]

Niebieska Fontanna Neptuna. Gdańsk Solidarnie dla Autyzmu [LISTA WYDARZEŃ]

2 kwietnia ustanowiony został przez ONZ Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Rozpoczyna on Miesiąc Wiedzy na temat Autyzmu. Gdańsk włącza się w obchody, przygotowując szereg wydarzeń. Symbolicznym kolorem tych obchodów jest niebieski, dlatego Fontanna Neptuna zostanie podświetlona na niebiesko.
01.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podświetlona na niebiesko Fontanna Neptuna w związku ze  Światowym Dniem Świadomości Autyzmu

Informacja i edukacja

Choć w Polsce autyzm dotyka 1 na 300 dzieci (na świecie 1% całej populacji ludzi), to świadomość autyzmu w społeczeństwie jest wciąż bardzo niska. Dlatego właśnie w naszym mieście będą organizowane kampanie informacyjno - edukacyjne, których głównym celem jest poszerzanie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz budowanie postaw akceptacji i zrozumienia dla osób z autyzmem i ich bliskich. W ramach kampanii „Gdańsk solidarnie dla autyzmu.” odbędą się m. in. koncerty, pokazy filmowe, dyskusje, pikniki dla dzieci.

Miesiąc Wiedzy na temat Autyzmu poprzedza ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. Na niebiesko podświetlanych jest wówczas wiele budynków w różnych miastach.

Podświetlony na niebiesko wiadukt przy ul. Kościuszki

W Gdańsku akcja ta organizowana jest od lat. W tym roku oficjalne obchody rozpoczną się 2 kwietna od podświetlenia na niebiesko fontanny Neptuna. Iluminacja będzie działać od zmierzchu 2 kwietnia do około 6:00 następnego dnia.  Również wiadukt przy ul. Kościuszki w Gdańsku podświetlony będzie na niebiesko. Iluminacja uruchomiona zostanie 1 kwietnia 2018 r. po zmroku wraz z oświetleniem ulicznym.

Koncert charytatywny dla dzieci z autyzmem zagra m.in. Grzegorz Turnau

Zobacz, co zaplanowano 

- 8 kwietnia 11.00-13.30 (w Europejskim Centrum Solidarności) pokaz filmu dokumentalnego „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej, który zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy dokument w 2017 r.;

- 8 kwietnia 18.00 (w Europejskim Centrum Solidarności) koncert charytatywny Antoniny Krzysztoń dla Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem; (więcej w załączniku)

Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na wyposażenie Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem, która będzie prawdziwym domem dla 12 osób z tą niepełnosprawnością oraz żywym pomnikiem tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arama Rybickiego

- 21 kwietnia 19.00 (w Ratuszu Staromiejskim) koncert charytatywny „Grzegorz Turnau dla dzieci z autyzmem”; Więcej na: https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Trwa-sprzedaz-biletow-na-koncert-Turnaua-na-rzecz-dzieci-z-autyzmem,a,102166

- 23 kwietnia 10.00-12.30 (w Europejskim Centrum Solidarności) pokaz brytyjskiego filmu „I am Me” w reżyserii Jenni Mason, projekcja z udziałem gdańskich licealistów, połączona z dyskusją nt. zjawiska przemocy wobec osób niepełnosprawnych.

Przyłącz się

Kampanię koordynują Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym (SPOA).

- Kampania ma charakter parasolowy, co oznacza, że inne instytucje i placówki mogą zgłaszać do organizatorów swoje wydarzenia, które organizują w ramach Miesiąca Wiedzy nt. Autyzmu na terenie Trójmiasta i okolic. Na potrzeby kampanii uruchomiona została strona na portalu społecznościowym Facebook - Strona GDAŃSK SOLIDARNIE DLA AUTYZMU, gdzie udostępniane są wydarzenia i wiadomości. Głównym celem jest dotarcie z informacją o autyzmie do możliwe najliczniejszej grupy odbiorców i jednocześnie zaangażowanie możliwe najszerszego grona osób do udziału w wydarzeniach – mówi Małgorzata Wokacz-Zaborowska  z Fundacji IWRD.

Organizatorzy kampanii przekonują, że zależy im, by zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę autyzmu, opowiedzieć o tym zaburzeniu i jego specyfice. O różnorodności i indywidualizmie osób z autyzmem, o ich zaletach, talentach, radościach, ale też codziennych zmaganiach i wyzwaniach.

- Zależy nam, by zachęcić do poszerzenia wiedzy nt. autyzmu oraz do wspierania osób z tym zaburzeniem. Zgodnie z zasadą – poznaj zanim ocenisz – tłumaczy Małgorzata Wokacz-Zaborowska. - Wszystkie osoby i instytucje zainteresowane udziałem w kampanii zachęcamy do kontaktu poprzez stronę na FB i współpracy. Pokażmy naszą solidarność z osobami z autyzmem – tu w Gdańsku solidarność społeczna ma szczególny wymiar! Udostępniajmy, klikajmy kciuki w górę, a przede wszystkim organizujmy i bierzmy udział w wydarzeniach.

Na apel już odpowiedzieli nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku, gdzie 4 kwietnia zaplanowano pokaz filmu pt. „Tacy jak Wy”, pogadankę i zajęcia warsztatowe, a także spotkanie z mamą dziecka z autyzmem.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka