Prof. Bolesław Mazurkiewicz całe swoje życie zawodowe poświęcił morskiemu budownictwu hydrotechnicznemu, przede wszystkim pochylniom do wodowania statków i nabrzeżom stoczniowym. Był nie tylko naukowcem, ale także praktykującym inżynierem.
Ukończył Politechnikę Gdańską w 1953 r. (absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego), w 1987 roku został rektorem swojej macierzystej uczelni i pełnił tę funkcję do 1990 roku.
Profesor był projektantem i kierownikiem budowy drenażowego doku suchego w Stoczni Gdyńskiej imienia Komuny Paryskiej (w latach 1964–1977). Jako ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) i Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) przez ponad 20 lat uczestniczył w projektowaniu, a także konsultował i nadzorował powstawanie morskich budowli stoczniowych w: Turcji, Jugosławii, Indonezji, Iranie, Kubie i na Seszelach.
Opracował ponad 350 opinii i ekspertyz technicznych dotyczących portów i przemysłu okrętowego. Napisał ponad 430 publikacji na temat mechaniki gruntów, fundamentowania, konstrukcji portowych, stoczniowych, pełnomorskich oraz oceanotechniki.
W 2001 roku otrzymał Medal św. Wojciecha, przyznawany za wybitne zasługi dla miasta Gdańska, 10 lat później zaś Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury za wieloletnią niestrudzoną aktywność w zakresie ochrony zabytków, nieoceniony wkład w rozwój Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz z okazji jubileuszu 80. urodzin.
Swoją olbrzymią wiedzą i doświadczeniem prof. Mazurkiewicz dzielił się m. in. z budowniczymi tak ważnych dla Gdańska inwestycji jak Tunel pod Martwą Wisłą i Stadion Energa Gdańsk - jako szef zespołu ekspertów z Politechniki Gdańskiej.
Więcej:
Nie żyje prof. Bolesław Mazurkiewicz, ekspert budownictwa morskiego, rektor PG