Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.
Artysta urodził się 7 lutego 1933 roku w Tczewie. Był synem kaszubskiej pisarki Anny Łajming.
W 1953 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie, a następnie ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiejsza ASP - przyp. red.). Dyplom zdobył w 1960 r. w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. W czasach studenckich był współtwórcą Teatrzyku Rąk i Przedmiotów CO TO.
Włodzimierz Łajming swoje życie zawodowe związał z ASP w Gdańsku.
W latach 1988–1991 był kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku, 1984–1986 prorektorem ds. studenckich, 1981–1984 dziekanem Wydziału Malarstwa, Rzeźby i Grafiki, 1975–1981 prodziekanem Wydziału Malarstwa, Rzeźby i Grafiki.
Nagroda dla Włodzimierza Łajminga
Jako artysta Włodzimierz Łajming korzystał z abstrakcji. Posługiwał się chłodną kolorystyką, w tym różnymi odcieniami błękitu i granatu. Do pejzażu wprowadzał martwą naturę. Często powtarzającym się symbolem w jego malarstwie jest motyw zamykającej horyzont góry, a także uchylone bramy, proste drzwi i wrota.
Na swoim koncie miał ponad 20 wystaw indywidualnych.
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Gdańsku i Szczecinie, w Muzeach Okręgowych w Lęborku i Słupsku, Muzeum w Wieliczce i w siedzibie Fundacji Malarstwa Polskiego w Lesku, a także w licznych kolekcjach prywatnych.
Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, Włodzimierz Łajming od 1966 r. był członkiem Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, w latach 1991–1993 przewodniczącym zarządu tej organizacji, a od 1998 r. jej członkiem honorowym.
Twórca otrzymał też wiele odznaczeń m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2001) i Medal ks. Mściwoja II (2015). W 2008 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej oraz 75. urodzin, a w 2013 r. z okazji jubileuszu 55–lecia pracy artystycznej oraz 80. urodzin.
Był mężem Jagody (ur. 5 lutego 1944 r.), artystki-fotograficzki; ojcem Ziemowita, absolwenta dyrygentury na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (1990).
Rodzinie i najbliższym profesora Włodzimierza Łajminga wyrazy najgłębszego współczucia złożył na stronie internetowej uczelni rektor i senat wraz z całą społecznością Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.