• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje profesor Krzysztof Skóra, założyciel fokarium w Helu

Nie żyje profesor Krzysztof Skóra, założyciel fokarium w Helu

Profesor Krzysztof Skóra miał 65 lat. Zmarł w nocy z piątku na sobotę w gdańskim szpitalu. Był pomysłodawcą fokarium, szefem Stacji Morskiej w Helu, wybitnym naukowcem, wspaniałym człowiekiem.
13.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Krzysztof Edward Skóra

Przyczyną śmierci prof. Krzysztofa Skóry mogły być powikłania pogrypowe.

Skóra to legendarna postać, nie tylko na Pomorzu, ale w całej Polsce. Założone przez niego w 1999 roku fokarium, działające w ramach Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, rocznie odwiedzały dziesiątki tysięcy ludzi. Obecnie fokarium na sześć fok, z których cztery są w ciąży.

Prof. Skóra urodził się w Gdyni. Był ichtiologiem i ekspertem biologii oceanicznej. Znany był szerzej jako entuzjastyczny propagator ekologii, życia człowieka w symbiozie z naturą i ochrony ssaków żyjących w morzu. Fokarium założył nie tylko po to, żeby pływające w nim foki bawiły ludzi, ale przede wszystkim z myślą o odbudowaniu populacji fok szarych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Fokarium pełni też rolę ośrodka weterynaryjnego czy też „sanatorium” dla osobników osłabionych i chorych. Profesor Skóra czerpał tu z doświadczeń skandynawskich czy niemieckich, przenosząc je na grunt polski.  

Stacja Morska prowadzi poważne badania naukowe, ale też edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, organizuje seminaria i warsztaty. Profesor Krzysztof Skóra i jego pracownicy od lat starli się wpływać na świadomość rybaków, inżynierów i zwykłych mieszkańców, tłumacząc, na czym polega tzw. zrównoważony rozwój i odpowiedzialność człowieka za ekosystem, którego człowiek jest częścią. Pracownicy Stacji Morskiej pod wodzą prof. Skóry starali się np. aktywnie zapobiegać całkowitej zagładzie morświnów w Bałtyku. Prof. Skóra tłuamczył, jakich sieci powinni używać rybacy, by nie zaplątywały się w nie morświny, i jak działają specjalne odstraszacze, które ocaliłyby ten przetrzebiony gatunek. Stacja Morska uczestniczy też od lat w programie rewitalizacji pasa wydmowego.

Na Półwyspie Helskim flagi opuszczono do połowy masztów. Na stronie Uniwerystetu Gdańskiego cześć pamięci prof. Skóry oddają rektor, senat i społeczność akademicka. 


TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych