Kondolencje od rektora ASP
O śmierci artysty i wykładowcy akademickiego poinformował w mediach społecznościowych prof. Krzysztof Polkowski, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
- W imieniu Senatu Akademii Sztuk Pięknych, całej Społeczności Naszej Alma Mater oraz własnym Rodzinie, Przyjaciołom i Znajomym składam głębokie wyrazy współczucia - napisał Krzysztof Polkowski.
Czterdzieści lat pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Co się działo w Gdańsku w grudniu 1980 roku
Rektor ASP podał też krótki biogram Wojciecha Mokwińskiego.
Ur. 1937 r. w Kowlu – polski architekt, plastyk, autor instalacji, pedagog PWSSP w Gdańsku (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, dyplom uzyskał (1963 r.) w pracowni prof. Stanisława Różańskiego.W Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku pracował jako starszy wykładowca na Wydziale Architektury i Wzornictwa, następnie na Wydziale Rzeźby.
Udział Wojciecha Mokwińskiego w pracach przy Pomniku Poległych Stoczniowców
Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, Wojciech Mokwiński w duecie z Jackiem Krenzem był autorem projektu małej architektury wokół Pomnika Poległych Stoczniowców, odsłoniętego 16 grudnia 1980 r.
Według Gedanopedii, Wojciech Mokwiński wraz z Marią Talagą-Korpalską i Gedyminem Jabłońskim uczestniczył też w konkursie na opracowanie koncepcji rzeźbiarsko-architektonicznej Pomnika Poległych Stoczniowców.
Na konkurs wpłynęły wówczas cztery projekty trzech zespołów (zespół A: Maria Talaga-Korpalska, Gedymin Jabłoński, Wojciech Mokwiński; zespół B: Grzegorz Boros, Wacław Długosz; dwa projekty zgłosił zespół C: Bogdan Pietruszka, Robert Pepliński, Elżbieta Szczodrowska-Peplińska, Wiesław Szyślak).
Projekty zostały przedstawione 24 września 1980 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, w obecności m.in. wiceministra kultury i sztuki prof. Wiktora Zina. Nie zatwierdzono do realizacji żadnego z nich, sugerowano za to połączenie projektów zespołów A i C, na co te się nie zgodziły.
1 października 1980 r. Społeczny Komitet Budowy Pomnika zaakceptował udoskonaloną wersję zespołu C. Aprobatę dla tego pomysłu wyraził też wiceminister prof. Wiktor Zin.