
O śmierci artysty, w niedzielę, 3 czerwca, 2018 r, poinformowała rodzina w oświadczeniu:
„Z wielkim żalem powiadamiamy, że dziś rano, po kilkutygodniowej śpiączce, spowodowanej ciężkim urazem zmarł Robert Brylewski. Nasz tata, partner, syn, dowódca naszych międzygalaktycznych i muzycznych podróży. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym trudnym czasie”.
Robert Brylewski urodził się 25 maja 1961 r. w Warszawie. W 1978 roku wspólnie z Kamilem Stoorem, Piotrem Mrowińskim i Markiem Iwańczukiem założył jeden z pierwszych polskich zespołów punkrockowych: The Boors. Rok później grupa zmieniła nazwę na Kryzys - w zmienionym składzie formacja funkcjonowała do 1981 roku.
W tym samym roku, wspólnie z Tomaszem Lipińskim Brylewski stworzył legendarną Brygadę Kryzys. Pomimo zaledwie rocznego istnienia, o grupie zrobiło się głośno w Polsce i zagranicą. Wydany w 1982 roku album, zatytułowany po prostu „Brygada Kryzys”, uważany jest dziś za pierwszy oficjalny album punkrockowy w Polsce.
Brylewski był także współzałożycielem takich zespołów, jak Izrael - poruszający się w stylistyce reggae, i punkrockowa Armia. Ten ostatni, Brylewski powołał na przełomie lat 1984/1985 wspólnie z Tomaszem Budzyńskim i Sławomirem Gołaszewskim. Siła formacji wynikała z mocnych tekstów Budzyńskiego i punkowej energii, z elementami hardcore'u i hard rocka, ale też folkowymi, a nawet klasycznymi - usłyszeć można zarówno waltornię, flet, wiolonczelę, skrzypce jak i didgeridoo.
Ponadto od końca lat 90. współtworzył efemeryczne yassowe zespoły The Users (z Marcinem Świetlickim, Tymonem Tymańskim, Jackiem Olterem, Milo Kurtisem i Mikołajem Trzaską), Dyliżans, czy Poganie (grupa założona przez Brylewskiego i Tymańskiego).
Jego dokonania muzyczne z przełomu lat 70. i 80. XX wieku stanowią dziś klasykę polskiej muzyki niezależnej.
W 2013 roku ukazała się jego książka, zatytułowana „Kryzys w Babilonie. Autobiografia”. Brylewski wystąpił też w filmie „Polskie Gówno” w reżyserii Grzegorza Jankowskiego (na podstawie scenariusza Tymona Tymańskiego), oraz w emitowanym na antenie TVP Kultura serialu „Blok. Sztuki wizualne”, w reżyserii Tomasza Knittela.
Był mocno związany z Trójmiastem. W Gdańsku występował wielokrotnie, m.in. poczas Fląder Festiwalu. W 2011 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbył się benefis 30-lecia jego pracy artystycznej. W 2016 roku był jedną z gwiazd koncertu ku czci pamięci ofiar stanu wojennego „Zapal światło dla wolności”, który odbył się w Sali Historycznej BHP w Gdańsku.