• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje Ludwik Brzuskiewicz, gdański konserwator zabytków

Nie żyje Ludwik Brzuskiewicz, gdański konserwator zabytków

Ludwik Brzuskiewicz to znany gdański konserwator dzieł sztuki. Wraz z żoną Barbarą odnawiali wiele znamienitych gdańskich zabytków m.in. Bazylikę Mariacką, Zbrojownię, Złotą Bramę, Dwór Artusa, oboje byli laureatami m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Zmarł w wieku 68 lat.
13.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: popiersie mężczyzny w średnim wieku z otwartymi ustami, stoi przy murze zabytku
Ludwik Brzuskiewicz (1955-2023)
fot. FB Bazylika Mariacka w Gdańsku

O śmierci Ludwika Brzuskiewicza powiadomił proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, ks. Ireneusz Bradtke.

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Ludwika Brzuskiewicz - konserwatora zabytków, który od wielu lat wykonywał prace konserwatorskie wraz ze swoją żoną w Bazylice Mariackiej.

Pani Barbarze, synom oraz całej pogrążonej w smutku i żałobie rodzinie składam serdeczne wyrazy współczucia.

Proboszcz Bazyliki Mariackiej

Przyjacielu odpoczywaj w pokoju wiecznym.

- czytamy 

Odnowili wiele gdańskich zabytków

Ludwik Brzuskiewicz urodził się 7 sierpnia 1955 Toruń) w Toruniu. W 1970 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 13, w 1975 Technikum Chemiczne, w 1984 studia konserwatorskie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wraz z żoną (od 1981) Barbarą od 1984 roku prowadził „Gdańską Pracownię Konserwatorską L.B.BRZUSKIEWICZ S.C.” Oboje byli specjalistami w dziedzinie konserwacji dzieł rzeźbiarskich i architektonicznych wykonanych ze wszystkich gatunków kamienia (wapień, piaskowiec, marmur, alabaster, granit), sztucznego kamienia, stiuku, sztukaterii, ceramiki, metalu, także dla powierzchni opracowanych malarsko i złoconych). 

Odnawiali wiele znamienitych gdańskich zabytków, w śród których są Bazylika Mariacka, Zbrojownia, Złota Brama czy Dwór Artusa.

Amatorsko związany z teatrem, uczestnik XVII Biesiady Felietonistów organizowanej przez „Dziennik Bałtycki”. W 2003 wystąpił w sztuce Dialogi o zwierzętach na scenie Teatru Kameralnego w Sopocie, w 2017 wcielił się w rolę Marcina Lutra w filmie Michała Juszczakiewicza Tajemnice de Revolutionibus. 

Wraz z żoną był wielokrotnie nagradzany: w 1995 roku otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, w 1996 złotą odznakę Ministra Kultury i Sztuki, w 2005 Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, w 2013 nagrodę główną marszałka województwa pomorskiego w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku 2012”, w 2017 dyplom od Miasta Sopotu za nadzór konserwatorski nad „Najlepszą Sopocką Inwestycją 2017 roku”. W latach 2010 i 2014 laureaci pierwszego miejsca w konkursie „Najładniejsza Elewacja”. 

Biogram za gedanopedia.pl

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów