
Działacz studencki, działacz solidarnościowy
Jacek Rybicki urodził się 25 marca 1959 r. w Gdańsku. Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, w 1983 r. ukończył filologię polską (bez tytułu magistra) na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1984-1985 pracował jako nauczyciel języka polskiego w V Liceum Ogólnokształcącym.
Czytaj także: Nie żyje Andrzej Trojanowski, zasłużony dla Gdańska
W okresie 1980-1981 należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, następnie działał w podziemnej Solidarności. Na początku lat 90. XX wieku był redaktorem naczelnym „Przeglądu Oświatowego”.
W latach 1993-1998 przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Do 1997 r. pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Czytaj także: Zmarł Paweł Huelle, wybitny gdański pisarz, autor m.in. "Weisera Dawidka"
Polityk, poseł, związkowiec
Jacek Rybicki współtworzył Akcję Wyborczą Solidarność, formację składającą się z wielu partii prawicowych, która wygrała wybory w 1997 r. i wraz z Unią Wolności utworzyła rząd na czele z premierem Jerzym Buzkiem.
Zasiadał w Sejmie w latach 1997-2001, pełniąc m.in. funkcję wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego AWS.
Od 1997 r. był członkiem Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność. Od 1998 r. przewodniczący AWS w regionie gdańskim, później przewodniczący Rady Politycznej AWS.
Po przegranych przez AWS wyborach powrócił do pracy związkowej. W latach 2006-2010 był sekretarzem komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.
Czytaj także: Nie żyje Irena Nadolna-Szatyłowska, pierwsza na świecie sędzia żużlowa
Pomysłodawca i współzałożyciel utworzonego w 2002 r. Pomorskiego Instytutu Demokratycznego, zajmującego się m.in. organizowaniem międzynarodowego festiwalu Gdańsk Doc-Film Festival „Dignity and Work”.
Od 2017 r. zasiadał w składzie Rady Programowej Radia Gdańsk.
Kondolencje rodzinie zmarłego złożył w poniedziałek, 9 września, na stronie internetowej Tygodnika Solidarność przewodniczący “Solidarności” Piotr Duda.