• Start
  • Wiadomości
  • W Centrum Dolna Brama o niepełnosprawnościach, których nie widać

„(Nie)widzialni”. W Centrum Dolna Brama o niepełnosprawnościach, których nie widać

Fundacja StwardnienieRozsiane.Info serdecznie zaprasza mieszkańców Gdańska na bezpłatne warsztaty poświęcone niewidocznym niepełnosprawnościom. Spotkanie odbędzie się 23 października (środa) 2024 roku w siedzibie Centrum Dolna Brama 8 w Gdańsku. Wstęp bezpłatny obowiązują zapisy.
18.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi uczestniczących w szkoleniu w ramach projektu „(Nie)widzialni”. Prezentacja odbywa się w niewielkim pomieszczeniu, a na ekranie wyświetlane są informacje związane z inicjatywą, prowadzoną przez Fundację Stwardnienie Rozsiane, której celem jest podnoszenie świadomości na temat niewidocznych niepełnosprawności.
Nz. Warsztaty dotyczące niewidocznych niepełnosprawności prowadzone przez Fundację StwardnienieRozsiane.Info odbyły się w Dolnej Bramie w listopadzie 2023 roku
Fot. Kamil Kwiatkowski/Fundacja StwardnienieRozsiane.Info

Na czym polega niewidoczna niepełnosprawność? 

Niewidoczna niepełnosprawność nie wiąże się z używaniem wózka czy białej laski. Może być spowodowana chorobą (np. stwardnienie rozsiane, cukrzyca), zaburzeniami neurorozwojowymi (np. autyzm), przebiegiem leczenia (np. leczenie onkologiczne), wypadkami (np. proteza nogi, niewidoczna pod ubraniem). Jest trudna do zauważenia, ale często wpływa znacząco na życie osób, które jej doświadczają. Z tego powodu wiele osób, które żyją z niewidocznymi niepełnosprawnościami, spotyka się z brakiem zrozumienia - w pracy, wśród znajomych, nawet w rodzinie.

Gdańsk dba o kondycję psychiczną swoich mieszkańców. Program na lata 2024-2026 

Projekt „(Nie)widzialni” realizowany Fundację StwardnienieRozsiane.Info ma zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzeby osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami. Celem projektu jest zmiana sposobu, w jaki społeczeństwo postrzega niewidoczne niepełnosprawności. „(Nie)widzialni” to nie tylko kwestia stanu zdrowia, ale także zrozumienia i empatii.

Na plakacie widnieje hasło „Nie wszyscy ludzie z niepełnosprawnościami są widzialni”, podkreślające, że nie każda niepełnosprawność jest widoczna na pierwszy rzut oka. Plakat promuje kampanię społeczną związaną z niewidocznymi niepełnosprawnościami, wspieraną przez Fundację Stwardnienie Rozsiane oraz inicjatywę „Niewidzialni”.

Prawie 7 milionów osób w Polsce ma różnego rodzaju niepełnosprawności

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. W Polsce mieszka nawet 7 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, z czego aż 80 proc. to właśnie niepełnosprawności niewidoczne. Często dzieje się tak, że gdy osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami proszą o pomoc lub mają problemy z wykonaniem codziennych czynności, to ich otoczenie nie rozumie tych sytuacji i reaguje niezrozumieniem lub nawet wrogością. Właśnie dlatego, że danej niepełnosprawności nie widać.

 - Niewidoczne niepełnosprawności wciąż są zbyt mało rozumiane i przez to „niewidzialne” w naszym społeczeństwie. Często brakuje wiedzy i świadomości, że niepełnosprawność, której nie widać, może znacząco wpływać na życie - mówi Monika Łada, prezeska Fundacji StwardnienieRozsiane.Info. - Mam nadzieję, że dzięki projektowi „(Nie)widzialni” uda nam się zmienić ten stan rzeczy. Cieszy mnie, że dzięki wsparciu finansowemu gdyńskiego samorządu możemy kontynuować naszą działalność i organizować kolejne warsztaty. 

Spotkanie inauguracyjne Gdańskiej Rady Zdrowia Publicznego. Znamy nowy skład rady

Warsztaty w Gdańsku. Gdzie, kiedy dla kogo?  

Tym razem Fundacja StwadnienieRozsiane.Info, kontynuuje projekt „(Nie)widzialni” w Gdańsku, gdzie odbędą się warsztaty dla mieszkańców. Pomagają one zrozumieć m.in.:

  • Jakie mogą być przyczyny niewidocznych niepełnosprawności.
  • Jakie są codzienne wyzwania osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
  • Czy i dlaczego brakuje zrozumienia dla potrzeb osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami. 
  • Jak i kiedy oferować wsparcie i zrozumienie takim osobom. 
  • Jak uniknąć błędów i stereotypów w relacjach z osobami z niewidocznymi niepełnosprawnościami. 
  • Dlaczego słowa mają znaczenie i jaki powinien być język opisu niepełnosprawności.
419299249_372301992462442_5559029413463944610_n

Warsztaty rozpoczną się w środę 23 października 2024 r. o godz. 17:00, w siedzibie Centrum Dolna Brama (ul. Dolna Brama 8).

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy. Wszystkie informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej www.niewidzialni.org.pl/Gdansk. Osoby zarejestrowane otrzymają e-mail z potwierdzeniem. Warsztaty przeznaczone są dla osób od 16. roku życia. Szczegółowych informacji o warsztatach udzielają przedstawiciele Fundacji StwardnienieRozsiane.Info mailowo (fundacja@stwardnienierozsiane.info) lub telefonicznie (791 111 301).

Warsztaty poprowadzą eksperci związani z Fundacją StwardnienieRozsiane.Info. Projekt dofinansowano ze środków budżetu Miasta Gdańska. Zainteresowanym osobom, organizatorzy wystawiają zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.

Niezależnie od warsztatów otwartych dla mieszkańców, projekt „(Nie)widzialni w Gdańsku - 2024” zakłada również równoległą realizację warsztatów m.in. dla pracowników Urzędu Miasta Gdańska oraz warsztaty w szkołach.

Więcej informacji o projekcie: www.niewidzialni.org.pl



TV

Rozmowy o dzielnicy mieszkańców Kokoszek z prezydent Gdańska