Spotkanie wigilijne dla potrzebujących i samotnych. By drugi człowiek zawsze był blisko nas
Tak świętuje Europa
Włosi, Czesi, Słowacy oraz Niemcy obchodzą Święta Bożego Narodzenia podobnie jak my. Brytyjczycy wigilię obchodzona w południe. Na stole pojawia się potrawy z tradycyjnym pieczonym indykiem oraz płonącym puddingiem. Wieczorem dzieci wywieszają swe skarpety za drzwi, po ty by następnego dnia znaleźć w nich prezenty.
Hiszpanie nie dzielą się opłatkiem lecz chałwą. W odróżnieniu od Polski w tym kraju wieczerza zaczyna się po pasterce. Główne dania to pieczone ryby i ciasto Trzech Króli, w których ukrywane są drobne upominki. W Hiszpanii jest to czas śpiewania kolęd, tańca i zabawy do rana. Ale prezenty dostaje się 6 stycznia w święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od mędrców.
Na Ukrainie święta obchodzi się jak w zachodniej Europie - mówi Jurij Zabijaka. Wcześniej do świątecznego stołu zasiadało się 7 stycznia.
Długi Targ i "Dzisiaj w Betlejem". Gdańska Wigilia z życzeniami spokoju i pokoju
Szwedzi poza domem
W Szwecji przygotowania do Święta Bożego Narodzenia zaczynają się zaraz po dniu Św. Łucji. Pan Łukasz, gdańszczanin, który święta spędzał często u siostry w Szwecji mówi, że w tym kraju ludzie nie spotykają się w domach, tylko w restauracjach.
Są to spotkania takie jak u nas wigilie w pracy, tylko bardziej rozbudowane. Najważniejszy specjałami to Julskina - peklowana, a następnie pieczona szynka, pokusa Janssona czyli zapiekanka ziemniaczana "na bogato", do picia podaje się Julmust czyli szwedzką colę. Na stole stawia się również rozmoczone suszone ryby. To czas, w którym odwiedza się samotnych ludzi. Szwedzi nie śpiewają kolęd, za to tańczą wokół choinki.
Kawałek Niderlandów w Gdańsku
Jak świętuje się w Holandii i co było szczególnego w jego pierwszych świętach w Gdańsku opowiedział nam Onno Hansen-Staszyński, gdańszczanin z wyboru.
Swoją relację przesłał nam z Amsterdamu, gdzie obecnie przebywa.
W Austrii, Francji i Danii
Równo o 17.00 w austriackich domach rozbrzmiewa dzwonek, to sygnał do rozpoczęcie świątecznej kolacji. Austria jest ojczyzną jednej z najpiękniejszych kolęd na świecie “Stalle Nacht, heilige nacht” (Cicha noc, święta noc).
Francuzi nie obchodzą wigilii, do stołu siadają 25 grudnia. Podczas wyjątkowego obiadu serwowany jest indyk nadziewany kasztanami. We Francji mówi się dzieciom, że prezenty wkłada je do bucików mały Jezus.
Duńskie przysmaki świąteczne to słodki ryż z cynamonem, a także pieczona gęś z jabłkami. Tradycyjnym daniem jest również budyń z ryżem, w którym ukrywany jest migdał, a osoba, która go znajdzie otrzymuje świnkę z marcepanu, która zapewnia szczęście przez cały rok.
W Australii i Brazylii
W krajach europejskich w grudniu leży śnieg (najczęściej), a w Australii panują upały. Nie dziwi więc, że mieszkanki i mieszkańcy spędzają świąteczny czas na plaży. Tam powstają bałwany z piasku, a Mikołaj przechadza się w krótkich spodenkach i przybywa do dzieci na desce surfingowej. Ulice australijskich miast opanowują przebierańcy - mikołaje i mikołajki, elfy oraz renifery.
W Brazylii jest wtedy środek lata. Kolację wigilijną zaczyna się późnym wieczorem i jest spotkaniem w gronie rodzinnym, po północy wręcza się prezenty. Świętuje się 25 grudnia, to czas biesiadowania i zabawy. W domach wstawia się plastikowe choinki. I co nam może wydawać się dziwne, kupuje się je w sklepach gotowe, już udekorowane.
Amerykanie świętują krótko
Dla mieszkanek i mieszkańców USA najważniejszym świątecznym dniem jest 25 grudnia, wtedy organizuje się wspólne posiłki i rozpakowuje prezenty. 26 grudnia jest już dniem pracującym. Tak jak w wielu innych krajach w domach i na zewnątrz ubierane są choinki, a posesje rozświetlają niezliczone ilości lampek. To absolutnie obowiązkowy rytuał bożonarodzeniowy.
Znani z zamiłowania do słowa "naj" nowojorczycy stawiają na Rockefeller Center najwyższą choinkę, którą rozświetla ponad pięćdziesiąt tysięcy kolorowych lampek, a na jej szczycie znajduje się gwiazda pokryta trzema milionami kryształów. Polacy mieszkających w USA świętują tak jak nakazuje tradycja, tylko krócej.
- Polacy, którzy mieszkają tu dłużej obchodzą również święta amerykańskie, a my tak jak w Polsce Wielkanoc i Boże Narodzenie - mówi Alicja z Bostonu. - Święta to tylko jeden dzień i my robimy nasze polskie potrawy, a nawet jak jest indyk to po polsku. Amerykanie nadziewają indyka, podają go ze słodkimi ziemniakami i żurawiną. Choinki ubiera się już na Święto Dziękczynienia i stoją do pierwszego dnia Bożego Narodzenia. Przez ten czas jest bardzo urokliwie i świątecznie.
Cząstka Nigerii w Gdańsku
Larry Okey Ugwu urodził się w Nigerii. Przyjechał do Gdańska na studia i już tutaj zamieszkał. Jest muzykiem, przez ponad 20 lat był dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Jestem z Gdańska. Larry Okey Ugwu: - Nigdzie się nie wybieram