• Start
  • Wiadomości
  • „Nie śpij, bo Cię przegłosują!” największą kampanią profrekwencyjną

Wybory 2023. „Nie śpij, bo Cię przegłosują!” największą kampanią profrekwencyjną

„Nie śpij, bo Cię przegłosują!”. Gdańsk tę kampanię wymyślił, to i w Gdańsku był finał, podsumowanie działań. Kandydatki i kandydaci do Sejmu i Senatu z list Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy wspólnie zaapelowali o masowy udział w wyborach. - To najważniejsze wybory od 1989 roku - podkreślali wszyscy przedstawiciele demokratycznej opozycji. Towarzyszył im wielki budzik - symbol akcji - który w połowie września ruszył w Polskę, by teraz wrócić do Gdańska.
13.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa osób na tle zabytkowej fontanny pokazuje znak V
Finał kampanii opozycji demokratycznej na Długim Targu w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ostatnie godziny kampanii wyborczej

W piątek, 13 października, o godz. 13-ej tuż przy Fontannie Neptuna i ogromnym budziku, symbolu akcji „Nie śpij, bo Cię przegłosują!”, który odmierza czas do niedzieli wyborczej spotkali się kandydaci i kandydatki do Sejmu i Senatu ze wszystkich trzech list opozycji demokratycznej. Gospodarzem wydarzenia były władze Gdańska - prezydent Aleksandra Dulkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Kandydaci demokratycznej opozycji wspólnie apelowali o głosowanie wyborach, które są najważniejsze od czasu wyborów z 4 czerwca 1989 r., kiedy to Polacy zdecydowali o końcu epoki komunizmu.

Budzik na wybory. Ruszyła kampania Nie śpij, bo Cię przegłosują - najpierw stolica, potem Gdańsk


Nie śpij, bo Cię przegłosują!

Podczas spotkania na Długim Targu prezydent Gdańska podsumowała akcję profrekwencyjną „Nie śpij, bo Cię przegłosują!”. To inicjatywa, która zrodziła się w naszym mieście. Potem szybko dołączyły inne: Bydgoszcz, Cieszyn, Ciechanów, Darłowo, Dzierżoniów, Elbląg, Gliwice, Katowice, Kłodzko, Kamień Pomorski, Lublin, Łuków, Łódź, Piaseczno, Płock, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Tarnów Podgórny, Tychy, Warszawa, Wrocław.

Do akcji przystąpiły też organizacje zrzeszające samorządy - Związek Miast Polskich, Związek Województw RP oraz Unia Metropolii Polskich, która wzięła na siebie koordynację działań w skali kraju.

Związek Powiatów Polskich, chcąc wesprzeć jednostki miasta i gminy w procesie właściwego przeprowadzania procesu wyborczego, wydał z kolei bezpłatną publikację, dostępną też online zatytułowaną „Zmiany w organizacji wyborów. Poradnik dla JST”, która jest krótkim przewodnikiem po najważniejszych zmianach w Kodeksie wyborczym.

„Nie śpij, bo cię przegłosują” - internet

Akcja „Nie śpij, bo Cię przegłosują!” intensywnie prowadzona była w internecie, gdzie wiele znanych osób występowało w koszulkach z hasłem akcji lub wykorzystywało swoje zasięgi w sieci do promowania idei głosowania. Informacja rozchodziła się za pośrednictwem hasztagów #niespij lub #niespijbocieprzeglosuja. Muzycy, aktorzy, dziennikarze, popularni blogerzy internetowi dzięki swoim profilom na Instagramie, Facebooku czy w innych „społecznościówkach” wykonali bardzo dobrą obywatelską robotę. 

fotomontaż 5-ciu zdjęc
Zachęcający, by nie spać w dniu wyborów (od lewej) aktor Maciej Zakościelny, dziennikarka Agata Młynarska, aktor Mateusz Janicki, prezenterka i dziennikarka Małgorzata Rozenek i Piotr Kędzierski, dziennikarz radiowy
źródło: Instagram

Dlaczego nie śpią? Zakościelny, Rozenek-Majdan, Maffasion, Dygant, Ralph Kaminski ze szczerym wyznaniem 

Specjalna strona internetowa niespij.pl udostępniała wszystkim, którzy chcieli wziąć udział w akcji informacje, plakaty i materiały graficzne do mediów. Plakaty takie pojawiały się na przykład na pojazdach komunikacji miejskiej. Strona visitgdansk.pl oferowała koszulki i gadżety z hasłem akcji. Do kampanii profrekwencyjnej mógł dołączyć każdy, między innymi poprzez stosowanie w social mediach hasztagów #NieŚpijBoCięPrzegłosują, #NieŚpij oraz poprzez wyrażenie wsparcia w prywatnych rozmowach, czy podczas publicznych spotkań.

grupa osób w t-shirtach na tle dużego budzika
Inauguracja akcji przy budziku w Lublinie. Pierwszy z prawej prezydent tego miasta Krzysztof Żuk
źrodło: UM Lublin

- Kampania w internecie uzyskała ponad 40 milionów odsłon. Nigdy nie było takiej kampanii profrekwencyjnej, która cieszyłaby się taką popularnością – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim tym, którzy w internecie umieścili swoje zdjęcia, nagrali filmiki, mówili o tym, dlaczego nie będą spali i będą głosowali.

W sumie kilkadziesiąt polskich miast ustawiło w centrach ogromne budziki. Instalacji budzików zawsze towarzyszyły specjalne wydarzenia, podczas których przedstawiciele różnych organizacji i środowisk zachęcali do głosownia.

hala z ogronym transparentem
Baner z hasłem akcji na Hali Stulecia we Wrocławiu
źródło: Facebook/UM Wrocław

To nie wszystko. Były nawet specjalne wydarzenia sportowe. Katowice zorganizowały bieg "Nie śpij, bo cię przegłosują!" w Dolinie Trzech Stawów, a w Gdańsku taki bieg odbył się na plaży w Brzeźnie. W dniu wyborów wiele miast udostępnia też mieszkańcom darmową komunikację.

biegacze w parku
Bieg w ramach akcji w Katowicach
źródło: Facebook/UM Katowice

Najważniejsze wybory

O udział w wyborach, szczególnie kobiet i ludzi młodych, apelowały na Długim targu kandydatki Trzeciej Drogi, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

- Zostało kilkadziesiąt godzin do pobudki w naszym kraju, w kraju w którym wreszcie będzie można usiąść przy wigilijnym stole i nie pokłócić się o politykę – to słowa Agnieszki Buczyńskiej, która jest jedynką w Gdańsku na liście Trzeciej Drogi. - Mam nadzieję, że 16 października o poranku obudzimy się w zupełnie innym kraju i wierzę, że znowu z Gdańska może powiać wiatr zmian na całą Polskę.

- Niezaprzeczalnie i bezapelacyjnie to są najważniejsze wybory od 1989 roku. To są po prostu wybory o wszystko i mam nadzieję, że obudzą się młodzi, którzy po raz pierwszy idą do wyborów, że obudzą się wszystkie te kobiety, które były na ulicach w 2016 i 2020 roku, także wszyscy starsi, nasi dziadkowie i matki. Powtarzamy cały czas jak mantrę „kobiety idźcie na wybory” - mówiła Katarzyna Kotula, która z kolei zajmuje pierwsze miejsce na Gdańskiej liście Koalicji Obywatelskiej.

- Szanowni Państwo nie bądźcie jak Beata Szydło. 15 października otwórzcie jak najszerzej oczy – dodała Agnieszka Pomaska, liderka gdańskiej listy Koalicji Obywatelskiej. - Przed nami bardzo ważna decyzja, decyzja o tym, w którą stronę pójdzie Polska, gdzie będziemy na mapie Europy, czy na zachodzie, czy na wschodzie.

Wspólnym kandydatem opozycji demokratycznej do Senatu, w ramach stworzonego paktu senackiego, jest Bogdan Borusewicz.

- Do Senatu udało nam się stworzyć taką sytuację, że jesteśmy wszyscy wspólnie. Chce powiedzieć, że jeżeli ktoś nie chce decydować się na moje ugrupowanie Koalicję Obywatelską ma jeszcze dwie możliwości. Jest Trzecia Droga i jest Lewica. Trzeba z tej możliwości skorzystać - mówił Bogdan Borusewicz.

Kampania wyborcza skończy się w piątek 13 października o północy. Od tego momentu, aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę o godz. 21.00 obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Zobacz fotorelację: 



TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów