Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz cotygodniowe wirtualne spotkanie z mieszkańcami i sympatykami, które odbyło się we wtorek, 6 października, rozpoczęła od odniesienia do bieżącej sytuacji epidemicznej. Od soboty, 3 października, Gdańsk jest w żółtej strefie w związku z rosnącą liczbą zachorowań na covid-19. To wiąże się z nowymi obostrzeniami.
- W różnych miejscach miasta, między innymi na tablicach Tristar, pojawiają się informacje o żółtej strefie. Niestety, codziennie mamy bardzo dużo zakażeń. Proszę was, nie rozstawajmy się z maseczką, nośmy ją też prawidłowo - to bardzo ważne. Strefa żółta wiąże się z ostrzeżeniem, że jest niebezpiecznie i że panuje duża liczba zakażeń. Wiąże się też z różnymi restrykcjami - przypomniała prezydent.
Stan epidemiczny na 6 października wygląda następująco: w Gdańsku od początku epidemii w marcu wykryto 1545 osób zakażonych, z czego 62 nowe osoby dołączyły do tej grupy w ciągu ostatniej doby. 966 osób w sumie wyzdrowiało, ale jest też 21 ofiar śmiertelnych, do których prawdopodobnie należy doliczyć jeszcze jeden przypadek zgonu (przyczyna śmierci: prawdopodobnie covid-19). Aktualnie choruje 558 osób - 24 z nich są hospitalizowane, a 534 pozostaje w izolacji domowej.
- W ciągu tygodnia, od ubiegłego wtorku, zachorowały 374 osoby. To bardzo duży wzrost. Niemal codziennie ktoś w Gdańsku umiera, czy to z powodu covid-19, czy powikłań i chorób współistniejących. W ciągu dzisiejszej doby umarła jedna taka osoba - powiedziała prezydent. - Jeśli chodzi o szkoły, zakażenia wykryto wśród 15 uczniów, 57 rodziców, 11 nauczycieli i trzech pracowników administracji i obsługi. W sumie niemal 1500 tys. osób związanych ze szkołami przebywa na kwarantannie. Dla wielu gdańszczan jest to trudna sytuacja.
Nie zabrakło też dobrych informacji - w ubiegłym tygodniu wzdłuż alei Grunwaldzkiej, na odcinku od ulicy Kołobrzeskiej do ulicy Braci Lewoniewskich otwarto nową drogę rowerową.
- Miałam okazję ją przetestować, codziennie widzę też, jak wiele osób z tej drogi korzysta. Konsekwentnie rozbudowujemy sieć dróg rowerowych, żeby było bardziej ekologicznie - zaznaczyła prezydent Gdańska i przypomniała o aplikacji Kręć kilometry dla Gdańska.
Aleksandra Dulkiewicz zaprosiła też mieszkańców i wszystkich zainteresowanych na szczególnie wydarzenie - w czwartek, 8 października, odbędzie się koncert Pomoc dla Białorusi, wystąpi zespół Naviband z Mińska. Grupa w gdańskim klubie Drizzly Grizzly zagra koncert akustyczny, podczas którego usłyszymy utwory będące głosem trwających na Białorusi protestów.
- Bardzo podziwiam hart ducha naszych braci Białorusinów, którzy codziennie protestują nie tylko w Mińsku, ale i innych miastach, walczą o swoją godność i o demokrację. Wsparcie z Gdańska i ten koncert, gdzie możemy zaprezentować kulturę białoruską, jest czymś bardzo ważnym - podkreśliła prezydent.
Na pytania internautów dotyczące komunikacji miejskiej, zmian klimatycznych, czystości powietrza, terenów zielonych i innych ważnych dla mieszkańców kwestii odpowiadał Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Pani Krystyna Wilanowska zapytała na przykład o częstotliwość kursowania autobusu 199 - miasto ogłaszało, że będzie kursował co 10 minut, tymczasem w niektórych godzinach dalej jeździ po 20 minut. - Od początku września, kiedy wrócili nauczyciele i uczniowie do szkół, a więc ruch w mieście jest zdecydowanie większy, a co za tym idzie także liczba pasażerów komunikacji miejskiej, staramy się w każdym tygodniu nieco zmieniać rozkłady jazdy, żeby dokładać kursy głównie w godzinach porannych i popołudniowego szczytu. Tak się stało w przypadku linii 199, natomiast dołożyliśmy te kursy głównie na odcinku od Przymorza do Wrzeszcza, bo tam rzeczywiście podróżujących jest najwięcej. Na tej podstawie staramy się wprowadzać te zmiany - odpowiedział prezydent Borawski.
W dalszej części czatu prezydenci poruszyli między innymi temat kryzysu w 2020 roku, spadku dochodów i konieczności obcięcia niektórych wydatków - to problem, z którym borykają się wszystkie miasta w Polsce. W związku z sytuacją epidemiczną odnieśli się też do trudności z dostępnością do szczepionek na grypę.
Na zakończenie Aleksandra Dulkiewicz podzieliła się dobrą wiadomością - dla tych, którzy lubią pomagać i wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, i kibicują tej szlachetnej idei. - W piątek do Gdańska przyjedzie Jurek Owsiak po to, żeby formalnie przekazać sprzęt do placówek medycznych, między innymi szpitala na Polankach i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. To sprzęt, który jest od nas wszystkich. Co roku wspieramy symboliczną złotówką lub większym darem dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W piątek będziemy mogli się tym nacieszyć.