• Start
  • Wiadomości
  • Nie przegap ciekawych wystaw. Zaprasza Ratusz Staromiejski, Muzeum Archeologiczne, ASP...

Nie przegap ciekawych wystaw. Zaprasza Ratusz Staromiejski, Muzeum Archeologiczne, ASP...

Krok po kroku otwierają się kolejne instytucje kultury. Gdańszczanie mogą już przebierać w ofertach wystawienniczych m.in. Gdańskiej Galerii Miejskiej, Łaźni, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego i wielu innych. Dołączyły do nich też Nadbałtyckie Centrum Kultury czy Muzeum Archeologiczne, które zaprasza do części swoich oddziałów. Co w nich znajdziemy?
09.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Małej Auli Wielkiej Zbrojowni na ASP w Gdańsku obejrzymy prace śp. prof. Marka Modela (na zdjęciu) oraz dwóch innych śp. profesorów ASP: Andrzeja Dyakowskiego i Jerzego Ostrogórskiego. Wszyscy odeszli w 2020 roku
W Małej Auli Wielkiej Zbrojowni na ASP w Gdańsku obejrzymy prace śp. prof. Marka Modela (na zdjęciu) oraz dwóch innych śp. profesorów ASP: Andrzeja Dyakowskiego i Jerzego Ostrogórskiego. Wszyscy odeszli w 2020 roku
fot. Marzena Świniarska

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, które składa się z pięciu oddziałów, zaprasza do na razie do niektórych placówek. Od 2 lutego możemy zwiedzać wnętrza gdańskiej Piwnicy Romańskiej (pl. Dominikański 1) - odrestaurowanego XIII-wiecznego klasztornego refektarza, stanowiącego najstarsze zachowane wnętrze w Gdańsku, oraz teren Grodziska w Sopocie (ul. Haffnera 63). Tam trwa przedłużona aż do czerwca wystawa „Był sobie łowca - opowieść o ludziach epoki lodowcowej”, prezentująca między innymi najstarszy bumerang na świecie, oryginalne narzędzia krzemienne wykonane przez neandertalczyka - liczące kilkadziesiąt tysięcy lat, i różnego rodzaju pierwsze ślady działalności człowieka anatomicznie współczesnego.

Zwiedzanie możliwe jest oczywiście jedynie zgodnie z obostrzeniami. Na co musimy się przygotować?

- Rygor sanitarny narzuca ograniczenie liczby zwiedzających: 1 osoba na 15 m2 - wyjaśnia Marcin Fedoruk z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Przestrzegać trzeba też innych obowiązków, takich jak: odkażanie dłoni, utrzymywanie dystansu społecznego (1,5 m między osobami), zasłanianie ust i nosa. Dodatkowo podczas wizyty w muzeum należy stosować się do regulaminu zwiedzania przyjętego na czas trwania epidemii - regulaminy znajdują się na stronach internetowych oddziałów oraz w przy wejściach do budynków.

Piwnica Romańska czynna jest dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 10:00-17:00. Również od wtorku do niedzieli przyjść można na Grodzisko w Sopocie - otwarte jest w godzinach 10:00-16:00.

Od wtorku, 9 lutego, można zwiedzać także Dom Przyrodników, czyli siedzibę Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26 - dostępne są zarówno wystawy, jak i wieża widokowa. Dom Przyrodników zaprasza przez sześć dni w tygodniu: od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00. Korzystanie z czytelni możliwe jest jedynie po umówieniu wizyty mailowo (biblioteka@archeologia.pl).

Pozostałe oddziały Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przygotowują się do otwarcia. Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach wszystkie wystawy będą znów dostępne - informacje pojawiać się będą na stronie instytucji.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do obu swoich oddziałów. W Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35 udostępniona jest zwiedzającym część galeryjna, w której trwa wystawa wystawa 15. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, zatytułowana „Czy będzie z nami Bałtyk?”. Znajdują się na niej ilustracje międzynarodowej grupy artystów, artystyczne instalacje, takie jak ryby z plastikowych nakrętek, chełbie modre z worków na śmieci czy ośmiornice ze starych krawatów i zużytych kapsułek po kawie, a także zbiór przepięknie ilustrowanych książek dla dzieci o tematyce bałtyckiej i ekologii.

Wystawa czynna jest codziennie do 18 lutego, w godzinach 9:00-18:00. - W galerii znajdować się może jednocześnie 5 osób. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa tj.: zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja dłoni, zachowanie 2-metrowego dystansu między zwiedzającymi - informuje Marta Korga-Bistram z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Zwiedzimy również Centrum św. Jana - mieszczące się w zabytkowym kościele św. Jana przy ulicy Świętojańskiej 50. Czynne jest w następujących godzinach: poniedziałek - sobota, 10.00-18.00, niedziela 14.00-18.00. Jednorazowo w budynku może przebywać 20 zwiedzających. Obowiązują te same obostrzenia, co w Ratuszu Staromiejskim.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku w Galerii Małej Auli, mieszczącej się w Wielkiej Zbrojowni (ul. Targ Węglowy 6), tradycyjnie zaprasza na wystawę przybliżają prace twórców związanych z uczelnią, otwartą wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2020/2021. To ekspozycja prezentująca prace artystów, którzy odeszli w 2020 roku. W przestrzeni wystawienniczej oglądać można dzieła prof. Andrzeja Dyakowskiego (1936-2020), prof. Marka Modela (1959-2020) oraz prof. Jerzego Ostrogórskiego (1944-2020).

 

Małgorzata Limon - „Cisza”, olej na płótnie, 50x90cm, 2020. Tę i inne prace młodej artystki można oglądać w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków
Małgorzata Limon - „Cisza”, olej na płótnie, 50x90cm, 2020. Tę i inne prace młodej artystki można oglądać w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków
mat. artystki

 

Od 1 lutego można także odwiedzać Galerię Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego przy ulicy Mariackiej 46/47, gdzie prezentowane są prace młodej artystki Małgorzaty Limon. W poniedziałek, 22 lutego, otwarta zostanie natomiast wystawa jubileuszowa 35-lecia twórczości artystycznej Janusza Ploty, zatytułowana „Matryce rysunku-rysunek matryc ‘2021”. Wystawa będzie czynna do 15 marca.

Wystawy można zwiedzać z zachowaniem standardowych procedur sanitarnych wymaganych podczas pandemii COVID-19, od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-16:00. Instytucja prowadzi ponadto działalność wystawienniczą w sieci - na swojej stronie internetowej prezentuje prace artystów współczesnych, wywiady i relacje z otwarcia.

TV

Każdy może pomóc