Szkoła Podstawowa nr 46 fetowała swoje 65-lecie

Szkoła Podstawowa nr 46 przy ul. Arkońskiej 17 obchodzi jubileusz 65-lecia. Jej mury opuściło kilka znanych osób m.in. żeglarz Przemysław Miarczyński, aktorka Izabela Drobotowicz-Orkisz i architekt prof. Antoni Taraszkiewicz. SP 46 to szkoła, gdzie dziś odsetek uczniów cudzoziemców, głównie z Ukrainy, jest jednym z najwyższych w Gdańsku. Stanowią oni ok. jedną trzecią ogółu wszystkich dzieci. Uroczystości urodzinowe odbyły się w środę, 7 czerwca.
05.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek szkoły z flagami przy wejściu głównym
W SP 46 panuje wyjątkowa atmosfera. Świadczy o tym m.in. to, że aż osiem nauczycielek to byłe absolwentki placówki przy ul. Arkońskiej
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Szkoła Podstawowa nr 46 w Gdańsku - śpiewające urodziny

Zobacz galerię zdjęć z obchodów 65. urodzin najstarszej szkoły na Przymorzu. Władze samorządowe reprezentowali: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior i radny Andrzej Kowalczys.

NASZA FOTOGALERIA:

Szkoła pod specjalnym nadzorem kolejarzy

Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 46 rozległ się 1 września 1957 r. Naukę rozpoczęło wtedy 527 uczniów, a grono pedagogiczne liczyło 14 osób. Budynek miał 15 sal lekcyjnych, bibliotekę i 2 gabinety lekarskie. Pierwszym kierownikiem siedmioklasowej wówczas szkoły był Mieczysław Kinicki. Jego zastępcą był Mieczysław Batowski, który w krótkim czasie zorganizował chór dziecięcy.
 
Budynek szkoły zbudowano w części Przymorza, gdzie zamieszkało dużo pracowników kolei. Stąd też właśnie Północna Dyrekcja Okręgowych Kolei Państwowych (DOKP) w Gdańsku przez wiele lat była zakładem opiekuńczym dla placówki i wspierała ją finansowo, a tradycją były organizowane przez SP 46 kolonie dla dzieci kolejarzy z całej Polski. W listopadzie 1961 r. DOKP ufundowała szkole pierwszy telewizor.
 
W roku szkolnym 1958/59 nastąpiło otwarcie boiska szkolnego.
 
 
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające budynek szkoły
W 1957 r., w pierwszym roku działalności SP 46, naukę rozpoczęło ponad pół tysiąca dzieci
mat. SP 46
W roku szkolnym 1962/63 liczba uczniów w SP 46 zwiększyła się do 886, ponieważ Spółdzielnia Mieszkaniowa “Przymorze” oddała do użytku pierwszy wieżowiec przy ul. Śląskiej. W szkole rozpoczęto pracę na dwie zmiany. 

Czerwonoarmista patronem szkoły

3 kwietnia 1964 r. SP 46 nadano imię majora gwardii Iwana Markiejewa, radzieckiego zwiadowcy, który w 1945 r. poległ w walkach o Gdańsk. Na fasadzie budynku, przy wejściu głównym, odsłonięto tablicę pamiątkową. W uroczystości tej uczestniczyły matka Iwana oraz dwie jego siostry. W styczniu 1970 r. otwarto zaś  izbę pamięci żołnierza Armii Czerwonej. Corocznie, w marcu obchodzono święto szkoły. 

Morska szkoła z charakterem. SP 67 na Żabim Kruku skończyła 60 lat

- W izbie pamięci były różne pamiątki po Iwanie Markiejewie - zdjęcia, dokumenty, odznaczenia itp. Ale, jeśli mam być szczera, to nie byłam tam nigdy. Jakoś zainteresowania tym niechlubnym aspektem historii nie wykazywałam. Gdańsk to było dla nich miasto niemieckie i chcieli je zrównać z ziemią. Nie miało to nic wspólnego z wyzwoleniem. Z drugiej strony, on niczemu nie był winien, dostał rozkaz, żeby się bić i walczyć i stracił życie - opowiada Anna Łopińska, wychowawca w świetlicy, która pracuje w SP 46 od 1982 r.
 
 
Zdjęcie z kroniki szkolnej przedstawiające Iwana Markiejewa, żołnierza Armii Czerwonej
Sowiecki żołnierz był patronem SP 46 od 1964 r.
mat. SP 46
Nauczycielka przypomina sobie, że jeszcze w latach 80. ub. wieku do szkoły na jedną z uroczystości poświęconych patronowi szkoły przyjechała już jako staruszka matka Iwana.  
 
Sowiecki oficer przestał patronować SP 46 na początku lat 90. ub. wieku. Od 1975 r. szkoła ma sztandar. Po tym, jak SP 46 pożegnała się ze swoim patronem z tkaniny wypruto imię i nazwisko czerwonoarmisty. Na rewersie sztandaru pozostały jednak słowa „Zawsze niech będzie słońce”, nawiązujące do popularnej niegdyś radzieckiej piosenki. 

Młodzi hokeiści i wizyty studentów UG

W roku szkolnym 1965/66 liczba uczniów w szkole przy ul. Arkońskiej przekroczyła tysiąc i lekcje odbywały się już na trzy zmiany.  
 

Dwa lat później w SP 46 powstała szkółka hokejowa, do której uczęszczało 50 chłopców w wieku 10-12 lat, a opiekunem młodych sportowców był mgr J. Panek.

 

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające uczniów w klasie wraz z nauczycielem
Pierwsi uczniowie w roku szkolnym 1957/58
mat. SP 46

W latach 80. placówka była szkołą ćwiczeń dla studentów filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Szkoła z Przymorza Wielkiego wkracza w dojrzały wiek. SP nr 44 ma już 50 lat

W 1999 r. budynek szkoły przeszedł remont. Naprawiono posadzki wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. W 2006 r. SP 46 dostała tytuł „Pomorskie Certyfikaty Jakości Edukacji” w standardach klas V i VIII. W czerwcu 2020 r. w ramach programu „Junior Gdańsk 2012” powstało nowe boisko. 

Plejada znanych absolwentów

SP 46 wypuściła w świat wiele znanych osób, od artystów i naukowców, po sportowców. 
 
Absolwentem szkoły z Przymorza jest dr hab. inż. architekt Antoni Taraszkiewicz, profesor Politechniki Gdańskiej.
 
 
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające apel szkolny na boisku
Boisko w Szkole Podstawowej nr 46 w 1975 r.
mat. SP 46
Dyplom ukończenia SP 46 otrzymał także Tomasz Sowiński, były radny i wiceprezydent Gdańska pod koniec lat 90. XX wieku, a w latach 1999-2001 wojewoda gdański, a następnie pomorski.
 
SP 46 ukończyła również dwójka aktorów: Izabela Drobotowicz-Orkisz, która zagrała m.in. w filmach “Rajska jabłoń” i “Dziewczęta z Nowolipek” (1985) oraz Patryk Szwichtenberg, znany m.in. z roli w serialu "Stulecie winnych" oraz z filmów “Pilecki” (2015) i "Smoleńsk" (2016). 
 
Do szkoły przy ul. Arkońskiej chodziła też Aleksandra Went - fotografka, autorka wideo, instalacji i performance, pracująca wspólnie od 2002 r. z Alicją Karską.
 
 
Czarno-białe zdjęcie przedstawiając szkolny bal przebierańców
Szkolny bal przebierańców - 1967 r.
mat. SP 46
SP 46 ma też duże grono absolwentów, którzy zrobili karierę w sporcie. Zalicza się do nich Przemysław Miarczyński, reprezentant Polski w windsurfingu, brązowy medalista olimpijski na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 r
 
Mury szkoły przy ul. Arkońskiej opuściło też kilku przyszłych znanych rugbystów m.in. Grzegorz Janiec, Robert Kwiatkowski i Janusz Urbanowicz. To nie jest dzieło przypadku. W 1994 r. przy klubie Ogniwo Sopot powróciła szkółka rugby, do której uczęszczali uczniowie SP 46.

Dawna “budowlanka” na Przymorzu, dziś Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, kończy 50 lat

- Później ci chłopcy przeszli do Lechii Gdańsk i w zasadzie klub ten największe swoje sukcesy osiągał wtedy, kiedy grali w nim nasi absolwenci - tłumaczy Małgorzata Iwaszkiewicz-Kwiatkowska, nauczycielka wychowania fizycznego w SP 46. 

Mała sala, ale wielkie sukcesy 

To pod jej kierunkiem wyspecjalizowała się w ostatnich latach w koszykówce dla dziewczyn. 
 
- Salę gimnastyczną mamy 9 na 18 metrów. Zgłosiliśmy się do programu Koszmania i choć nie mamy specjalnie warunków, to przez 15 lat do czasu pandemii COVID-19, nie schodziliśmy z pudła. Nigdy bym nie przypuszczała, że można w tak małym obiekcie osiągać takie wyniki - mówi Małgorzata Iwaszkiewicz-Kwiatkowska. 
 
 
Uśmiechnięta grupa dziewczyn w strojach sportowych z pucharami i dyplomami
2015 r. - kolejny sukces dziewcząt z SP 46 w Koszmanii, tym razem zdobyły w zawodach brązowy medal
mat. SP 46

Czy będzie nowy patron szkoły?

Danuta Sadowska-Barankiewicz, która od września 2022 r. jest dyrektorem SP 46 na pięcioletnią kadencję, zapowiada, że jej ambicją jest, aby szkoła doczekała się nowego patrona. 
 
- Myślę, że powinien to być ktoś, kto pochodzi z Gdańska lub Pomorza. Może to być na przykład Jan Heweliusz. Szkoła może też np. nawiązać do tradycji hanzeatyckiej Gdańska. Niewątpliwie, to musi być bohater i wzorzec dla dzieci. Patron buduje tożsamość każdej szkoły - mówi dyr. Danuta Sadowska-Barankiewicz. 
 
 
Zdjęcie grupowe nauczycieli
Grono pedagogiczne w 1989 r.
mat. SP 46
Próba ustanowienia nowego patrona była już podjęta w 2002 r. 
 
- Zorganizowaliśmy wtedy 46. urodziny SP 46. Dzieci, rodzice i my nauczyciele mieliśmy różne pomysły. Zaproponowano na przykład Jana Pawła II, ale były już szkoły, którym patronował papież. Inni zgłosili Lecha Wałęsę, dzieci chciały Kubusia Puchatka. Koniec końców nie udało nam się wtedy osiągnąć konsensusu, a do tego potrzebna jest jednomyślność - wspomina Anna Łopińska. 
 
Oprócz wyboru nowego patrona dyrektor SP 46 stawia sobie też za cel utworzenie w szkole warsztatowni, sali sensorycznej i małej kuchni dla dzieci. Te nowe pomieszczenia mogą się np. znaleźć w … schronie, który zbudowano 65 lat temu pod budynkiem szkoły. 
 
Zdjęcie nauczycieli przed budynkiem szkoły
Nauczyciele i wychowawcy w SP 46 w 2002 r.
mat. SP 46

Co dziś dzieje się w SP 46?

Do SP 46 uczęszcza dziś wraz z “zerówką” 354 dzieci. Grono pedagogiczne liczy 52 osoby, a pracowników administracji i obsługi jest 20

SP nr 8 na Chełmie skończyła 30 lat! Jej uczniowie dbają o planetę i kochają WOŚP

- Rozwijamy w się w technologii IT. Mamy w młodszych klasach zajęcia z robotyki i grafiki komputerowej - podkreśla dyrektor szkoły Danuta Sadowska-Barankiewicz. 

Szkoła, gdzie Ukraińcy czują się dobrze

Dziś w SP 46 mniej więcej co trzeci uczeń jest cudzoziemcem, z czego zdecydowana większość to Ukraińcy. 
 
Nauczyciele wyjaśniają, że duża liczba dzieci ukraińskich to efekt tego, że uchodźcy zza wschodniej granicy polecają sobie SP 46 “pocztą pantoflową” jako szkołę bardzo przyjazną obcokrajowcom. 
 
 
Szkolny bal przebierańców
Szkolny bal przebierańców 2007 r.
mat. SP 46
Ukraińcy potrafią odwzajemnić okazaną im życzliwość i wsparcie. Pod koniec lutego, w pierwszą rocznicę wybuchu wojny mamy uczniów z Ukrainy przygotowały własnoręcznie - jak zgodnie twierdzą nauczyciele z SP 46 - “przesmaczne” pierogi. W szkole zawiązał się też mieszany chór z Ukrainy, który wystąpi na gali jubileuszowej szkoły w środę, 7 czerwca
 
LISTA DYREKTORÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 46:
 
  • Mieczysław Kinicki (1957–1965)
  • Zbigniew Reich (1965–1974)
  • Teresa Plenikowska (1974–1980)
  • Waldemar Pawłowski (1980–1989)
  • Krystyna Jeske–Wasilewska (1989–2002)
  • Marek Wilczak (2002–2022)
  • Danuta Sadowska-Barankiewicz (od 2022)

 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole