II Konferencję Samorządów Uczniowskich “Z Wami, dla Was, o Was”, która odbyła się w poniedziałek, 13 lutego, zorganizowała Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności. Aktywni uczniowie gdańskich gimnazjów i liceów (oraz jednego z liceów sopockich) spotkali się właśnie w ECS, by wypracować wspólnie lepszy model działania szkolnych samorządów. W konferencji wzięli udział także nauczyciele - opiekunowie uczniowskich samorządów w poszczególnych placówkach.
- W mojej ocenie sposób działania samorządu uczniowskiego zależy obecnie wyłącznie od dyrekcji poszczególnych szkół. Niektórzy uczniowie mają wpływ na decyzje dotyczące ich szkoły, inni nie mają go wcale - mówi Paulina Nowak, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, uczennica XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. - Jako młodzieżowa rada chcielibyśmy to trochę zmienić. Zależy nam, by samorządy uczniowskie zyskały większy wpływ w każdej szkolnej społeczności, ponieważ słowo uczniów powinno być słyszane. Podczas konferencji chcemy zebrać doświadczenia naszych koleżanek i kolegów reprezentujących różne samorządy, żebyśmy jako rada mogli je wykorzystywać w swojej pracy na rzecz polepszenia sytuacji we wszystkich gdańskich szkołach.
Paulina Nowak należała do samorządu szkolnego już jako uczennica Gimnazjum nr 11 na Stogach: - Interesują mnie nauki społeczne i polityczne, lubię mieć kontakt z ludźmi i organizować wydarzenia dla najbliższej społeczności, dlatego postanowiłam działać w szkole - tłumaczy.
Michał Wlazło, przewodniczący komisji edukacji Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, tegoroczny maturzysta Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku dodaje: - Spotykamy się tutaj, by jeszcze bardziej rozbudzić aktywność młodzieży działającej w samorządach, żeby wymienić się dobrymi praktykami i inspirować się nawzajem - żeby żyło się nam lepiej w naszych szkołach - podsumował.
Podczas konferencji w ECS młodzież wysłuchała także wykładu dr Olgi Napiontek, socjolożki z Fundacji Civis Polonus, która specjalizuje się w tematyce samorządności w szkołach.
- Samorząd szkolny daje dzieciom i młodzieży możliwość wpływu na sprawy publiczne. Każdy obywatel, młodszy czy starszy, najlepiej wie czego potrzebuje w swoim życiu - podkreśliła dr Napiontek. - Nawet jeśli nie potrafi tego określić w sposób do końca racjonalny, umie opisać swoje potrzeby tak, by zostały wysłuchane i spełnione. Mogę was zapewnić, że nawet samorządy w klasach I-III szkół podstawowych są w stanie w znaczący sposób współtworzyć szkolną rzeczywistość, jeśli tylko mają taką możliwość.
Już teraz Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska zapowiada kolejną konferencję - tym razem w formie warsztatów. Odbędzie się we wrześniu lub październiku 2017 r. Tym razem zostaną na nią zaproszeni także “samorządowcy” ze szkół podstawowych.
Czytaj także:
Jak kochać Polskę? Jak żyć dobrze? Trudne pytania rozpaliły uczestników Forum Młodych w ECS