
Sześć nowych przystanków PKM - jakie nazwy?
To już oficjalne - przystanki nowej linii kolejowej PKM mają już swoje oficjalne nazwy, 26 marca zatwierdził je zarząd samorządowej spółki Pomorska Kolej Metropolitalna. (w kolejności od Gdańska Śródmieścia w kierunku Kowal):
- Gdańsk Oruńskie Przedmieście
- Gdańsk Chełm
- Gdańsk Orunia Górna
- Gdańsk Maćkowy
- Gdańsk Łostowice
- Gdańsk Kowale

W trwającej 10 dni ankiecie oddane zostały łącznie aż 13802 głosy. Głosujący wybierali spośród trzech pakietów, w każdym z nich były propozycje nazewnictwa dla kompletu przystanków, utworzone według następującego klucza:
- dotychczasowych, roboczych nazw utworzonych od sąsiednich ulic
- oraz dwie nowe opcje za nazwami utworzonych od sąsiednich dla każdej ze stacji dzielnic lub innych charakterystycznych miejsc w najbliższej okolicy.
Najwięcej głosów - 5557 (40,31 proc.) oddanych zostało na opcję 3 - od nazw sąsiednich dzielnic. Kolejne miejsce zajęła opcja 2 - 4601 głosów (33,38 proc.), natomiast na opcję 1 oddano 3626 głosów (26,31 proc.).

Wszystkie nowe nazwy przystanków PKM Południe pochodzą od nazw sąsiednich dzielnic i są w pełni zgodne z wytycznymi PKP PLK dotyczącymi nazewnictwa stacji kolejowych w Polsce. Są też zgodne z oczekiwaniami największej części mieszkańców – co pokazały wyniki naszego głosowania, w którym opcja 3 od samego początku miała najwięcej głosów poparcia. Wcześniej tę właśnie opcję wsparły również wszystkie 4 Rady Dzielnic z terenu PKM Południe oraz większość ekspertów, z którymi konsultowaliśmy propozycje nazw do ankiety. Wskazywali oni bowiem, że budowa PKM Południe jest najlepszą okazją do skorygowania błędnej geograficznie nazwy obecnej pętli tramwajowej Łostowice-Świętokrzyska na prawidłową lokalizacyjnie nazwę Orunia Górna. I ten fakt najprawdopodobniej zdecydował o zwycięstwie opcji 3 w zorganizowanym przez nas głosowaniu.

- Cieszymy się z tak licznego udziału mieszkańców w głosowaniu na nazwy przystanków - mówi Grzegorz Mocarski, prezes samorządowej spółki PKM SA, przygotowującej projekt PKM Południe. - Tak jak obiecywaliśmy, oficjalnie zatwierdziliśmy wybraną przez mieszkańców opcję, a nowe nazwy pojawią się w przygotowywanym już od grudnia 2024 r. projekcie budowlanym. Dlatego zorganizowaliśmy głosowanie właśnie w tym momencie, kiedy nasi projektanci mogą uwzględnić nowe nazwy w całej dokumentacji projektowej.

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w ankiecie. To Wy będziecie przyszłymi pasażerami pociągów na tej trasie i użytkownikami poszczególnych przystanków, dlatego ważne jest, żebyście się z nimi jak najmocniej utożsamiali - dodaje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Linia PKM Południe będzie przedłużeniem istniejącej linii SKM od Gdańska Śródmieścia w kierunku Kowal. Dlatego cieszę się, że mieszkańcy wybrali nazwy, które są spójne z nazewnictwem przystanków na linii SKM, bo będą one w przyszłości tworzyły razem jedną dużą trasę od Kowal, przez Gdańsk, Sopot, Gdynię aż do Wejherowa.

- Dziękuję wszystkim gdańszczanom, którzy zaangażowali się w wybór nazw przystanków. To kolejny dowód na to, że razem tworzymy Gdańsk - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - PKM Południe to inwestycja, która ułatwi codzienne podróże i wzmocni transport publiczny w naszym mieście. Dzięki Waszym głosom nowe przystanki będą nie tylko funkcjonalne, ale i zakorzenione w lokalnej tożsamości.