Nautilus Gdańsk będzie nowoczesnym obiektem edukacyjno-rozrywkowym, należących do największych w Europie - jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 50 tys. m2. Imponujący kompleks będzie składał się z multimedialnego oceanarium, Egzotycznej Laguny, świata wirtualnej rzeczywistości oraz hotelu z zapleczem konferencyjnym i galerią medyczną. Oferta spędzania czasu wolnego zostanie także wzbogacona o gastronomię, handel i drobne usługi.
- Obiekty, takie jak Nautilus pełnią wiele ról - tworzą przestrzeń do spędzania czasu wolnego dla mieszkańców, przyciągają turystów, napędzają lokalną gospodarkę i przyczyniają się do rozwoju kolejnych inwestycji w miastach, w których funkcjonują - mówił Marek Nowara, prezes PFI Future, podczas oficjalnej prezentacji dotyczącej realizacji inwestycji, która odbyła się w piątek, 12 października.
Konsorcjum PFI Future będzie odpowiadać za realizację w partnerstwie publiczno-prywatnym z właścicielem stadionu - spółką Arena Gdańsk - na podstawie konkursu rozstrzygniętego w 2017 roku i umowy inwestycyjnej podpisanej w kwietniu 2018 roku. Inwestycja jest elementem projektu „Letnica 3.0”, kolejnego etapu rewitalizacji i uatrakcyjnienia dzielnicy.
- Chcemy, aby Gdańsk sięgał po więcej, by stawał się coraz lepiej rozpoznawalną, ale i rozwijającą się w sposób zrównoważony destynacją turystyczną. By stał się numerem jeden wybrzeża Bałtyku. Liczę, że nasza inwestycja przyczyni się do takiego właśnie rozwoju Gdańska - podkreślał Nowara.
Tematem przewodnim obiektu będzie Ameryka Południowa, a inwestor obiecuje całkowicie nowy format zwiedzania oparty o „przeżycia” i dobre emocje tworzone podczas odwiedzin.
Otwarcie Nautilus Gdańsk zaplanowane jest na koniec 2022 roku. W pierwszym etapie zostanie wykonane oceanarium, w następnym - Egzotyczna Laguna, hotel i galeria medyczna. Szacowany całkowity koszt inwestycji wyniesie 450 mln złotych.
To nie koniec spektakularnych zmian w Letnicy. Rozbudowuje się także AmberExpo - siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich. Tuż obok powstanie Nowa Hala Targowa oraz hotel. W początkowej fazie projektu znajduje się także łącznik pomiędzy MTG AmberExpo a Stadionem Energa Gdańsk. Obiekt o roboczej nazwie „Żagiel” ma być wielofunkcyjnym kompleksem, również o charakterze użyteczności publicznej. W przeważającej części ma być przeznaczony dla organizowanych imprez branżowych dla gości. Zakładana jest również strefa publicznie dostępna - być może teatr lub filharmonia - a także główne foyer łączące wejście od strony MTG z wejściem Stadionu Energa Gdańsk.
Letnica ma się również wzbogacić o sześć nowych boisk - dwa ze sztuczną nawierzchnią, cztery z naturalną.
Zobacz relację wideo z prezentacji:
Łączny obszar nowych inwestycji, realizowanych w ramach projektu „Letnica 3.0” obejmie ponad 238 500 metrów kwadratowych. Jak przewidują zarówno władze miasta, jak i inwestorzy, nowe inwestycje przyciągną nowych mieszkańców - szacowana liczba w perspektywie najbliższych lat wynosi 10-15 tysięcy. Dla porównania pod koniec 2004 roku tę dzielnicę Gdańska zamieszkiwało 1840 osób.
- Letnica na początku tego stulecia wymagała od nas większego zainteresowania. Momentem przełomowym dla tej części Gdańska była decyzja o ulokowaniu tu Stadionu Energa Gdańsk wybudowanego z okazji Euro2012. Jednak atrakcyjność Letnicy budowana jest obecnie nie tylko przez stadion - komentuje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Dzięki budowie Tunelu pod Martwą Wisłą Letnica jest dzielnicą świetnie zlokalizowaną, z bezpośrednim wyjazdem na obwodnicę. Miasto pozyskało z Unii Europejskiej, a także przeznaczyło z własnego budżetu, ogromne środki na rewitalizację i odnowienie budynków mieszkalnych, chodników oraz dróg dojazdowych, zbudowaliśmy także nową siedzibę Międzynarodowych targów Gdańskich. Teraz czas na kolejne, odważne kroki. Jestem przekonany, że zaprezentowane dzisiaj plany, na czele z nowoczesnym Kompleksem Nautilus Gdańsk, przyczynią się do zarówno jeszcze szybszego rozwoju dzielnicy Letnica, jak i całego miasta.