• Start
  • Wiadomości
  • Zdobył uznanie nie tylko polskiej branży. Naukowiec z Politechniki Gdańskiej zbudował motocykl

Zdobył uznanie nie tylko polskiej branży. Naukowiec z Politechniki Gdańskiej zbudował motocykl

Motocykl zaprojektowany i wykonany przez dr. Jacka Czyżewicza z Politechniki Gdańskiej zdobył drugie miejsce na Mistrzostwach Polski w Budowaniu Motocykli Customowych (kategoria “freestyle”). Wkrótce po zdobytych laurach na arenie krajowej, pojazd gdańszczanina opisał popularny branżowy portal z Nowej Zelandii.
05.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dr Jacek Czyżewicz z Politechniki Gdańskiej aka Jack Watkins i jego Watkins 001

Motocykl customowy to taki, który został stworzony od podstaw według własnego pomysłu. Od projektu motocykla dr. Jacka Czyżewicza - który w “świecie motoryzacji” występuje pod pseudonimem Jack Watkins - do realizacji wymarzonego Watkinsa M001 minęły cztery lata.

- Nie dlatego, że projekt sam w siebie wymagał takiego nakładu pracy. Po prostu hobby zajmuje w moim życiu dość odległą pozycję, po pracy na uczelni i w przemyśle i po mojej rodzinie - tłumaczy Jacek Czyżewicz z Wydziału Mechanicznego PG.

Zwykle motocykle typu custom powstają z dużym zapleczem warsztatowym (narzędzi i elektronarzędzi).

- Ponieważ nie dysponowałem rozbudowanym warsztatem, musiałem tak zaprojektować motocykl, żeby być w stanie skręcić go przy pomocy narzędzi, które posiadam - mówi Jack Watkins.

Projekty poszczególnych elementów Watkinsa 001 powstawały na komputerze, m. in. z wykorzystaniem techniki skanowania 3D i trafiały do kooperantów, którzy na podstawie dokumentacji wykonywali dany podzespół.

Dr Jacek Czyżewicz, pasjonat motocykli, inżynier mechaniki

- W związku z tym każdy detal musiał być „dograny” do ostatniego milimetra - opowiada gdańszczanin. - Otrzymane od wykonawców część przykręcałem lub… wyrzucałem do śmieci i projektowałem od nowa.

Do zbudowania motocykla wykorzystano laserowo wycinane elementy blaszane - płaskie i gięte oraz elementy toczone i frezowane na obrabiarkach numerycznych.

- Wszystkie elementy blaszane są stalowe ze względu na redukcję kosztów, którą chciałem osiągnąć. Ma to niestety negatywne konsekwencje w masie, ale jak robi się coś pierwszy raz, koszty mają duże znaczenie. W kolejnym Watkinsie stal zastąpiona zostanie aluminium - podkreśla inżynier. - Natomiast wszystkie części motocykla mające bezpośredni wpływ na jego funkcję i na bezpieczeństwo, czyli elementy, które się poruszają, wykonane są ze stopu aluminium o wyższej wytrzymałości.

W motocyklu zastosowano rozwiązania techniczne i technologiczne znane z przemysłu ciężkiego i lotnictwa. Do technicznych ciekawostek należy m.in. niekonwencjonalne i skomplikowane przednie zawieszenie, które składają się z ok. stu elementów.

Motocykl Watkins 001 przed Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej - warto zwrócić uwagę na numer, ile jeszcze wersji zbuduje gdański naukowiec?

Niestandardowa jest również lokalizacja zbiornika paliwa - znajduje się pod siedzeniem i jest jednocześnie elementem konstrukcyjnym tylnego zawieszenia.

- W związku z tym, że ma to być pojazd do codziennego użytku, zależało mi na każdym centymetrze sześciennym objętości zbiornika. Ma 16 litrów pojemności, co pozwala na pokonanie ponad 200 kilometrów na jednym tankowaniu - uzupełnia Jack Watkins.

Przy budowie gdańskiego pojazdu naukowca wspierał Mateusz Kozłowski z MotoSpec.

Watkinsem M001 zachwyciły się już branżowe media za granicą. Artykuł na temat motocykla z Gdańska ukazał się na popularnym nowozelandzkim portalu branżowym bikeexif.com.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta