• Start
  • Wiadomości
  • Nastoletnie dziewczyny inżynierkami? Wystarczy dać im szansę

Nastoletnie dziewczyny inżynierkami? Tak, wystarczy dać im szansę

50 nastolatek z trójmiejskich szkół średnich wzięło udział w IV edycji programu Girls Do Engineering (dziewczyny zajmują się inżynierią) realizowanego przez Amazon Development Center Poland we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Podczas gali w piątek, 19 kwietnia, dziewczyny zaprezentowały aplikacje opracowane w trakcie programu.
19.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia dużą grupę osób ustawionych do wspólnego zdjęcia w jasnym pomieszczeniu z wysokimi sufitami i dużymi oknami. Uczestnicy, wśród których są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ubrani są w różnorodne, ale w większości formalne stroje, z identyfikatorami na szyi, co wskazuje na ich udział w konferencji lub spotkaniu branżowym. W tle widoczne są banery z logo różnych marek i programów, takich jak  Amazon Development Center ,  AWS ,  alexa ,  ring  oraz  Cyfrowy Dialog . Centralny baner nosi napis  Amazon girls do engineering , co sugeruje, że wydarzenie może mieć związek z inicjatywami Amazona dotyczącymi promowania kobiet w inżynierii.

Atmosfera wydaje się być przyjazna i celebracyjna, a uczestnicy, którzy są skierowani w stronę kamery, uśmiechają się i pozują, co typowe dla grupowego zdjęcia pamiątkowego.
Gala IV edycji programu Girls Do Engineering, biurowiec Olivia Star, 19 kwietnia, 2024
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Girls Do Engineering - co to za program?

W Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, które mieści się w Olivia Centre, 19 kwietnia (w piątek) odbyła się gala wieńcząca IV edycję programu Girls Do Engineering. Jest to inicjatywa przeznaczona dla młodych kobiet, w wieku od 15 do 18 lat. Główny cel programu to pokazanie dziewczynom stojącym przed wyborem drogi zawodowej, że inżynieria i technologie nie mają płci i że studia związane z szeroko pojętą inżynierią są także dla nich.

Od października 2023 roku do lutego 2024 roku nastolatki spotykały się regularnie na sobotnich warsztatach stacjonarnych, realizując równolegle kurs online programowania w języku Python i poznając technologie Amazona - Alexa i Ring. Dziewczyny odbyły też wizyty studyjne na na uczelniach technicznych oraz kurs z wystąpień publicznych i rozwoju umiejętności miękkich. 

Zadaniem 11 zespołów, w które dobrały się dziewczyny, było zbudowanie aplikacji odpowiadających na wybrane przez nie społeczne lub środowiskowe potrzeby. Jeśli potrzebowały pomocy, mogły skorzystać z mentoringu specjalistów z gdańskiego Centrum Amazona. 

Girls Do Engineering. Podsumowanie nowej edycji programu

Pomysły młodych inżynierek

Podczas gali dziewczyny prezentowały swoje pomysły przy stoiskach. Młode inżynierki zaproponowały m.in.: aplikację Pet Travel - mapę /wyszukiwarkę godnych polecenia miejsc tworzoną na podstawie doświadczeń osób spędzających wakacje z psami użytkowników wraz z forum; AID - oparty na sztucznej inteligencji poradnik dla młodych dorosłych opuszczających dom (służy pomocą przy zatkanym zlewie, radzi, jak zrobić pranie itp.); czy też Boxy - aplikację i stronę wspierającą w doborze prezentów w zależności od upodobań obdarowywanego i okazji. 

Na zdjęciu widzimy kobietę stojącą przy mównicy, która przemawia do zgromadzonych osób. Kobieta ma długie, blond włosy i nosi okulary. Jest ubrana w ciemną marynarkę i jasną bluzkę oraz posiada zawieszkę na szyi. Wydaje się skupiona i poważna, co sugeruje, że może omawiać istotny temat. Tło za nią zawiera różne loga, w tym  Cyfrowy Dialog ,  AWS  oraz  alexa  w charakterystycznym dla Amazon stylu, a także  Amazon Development Poland . Poniżej loga Amazon znajduje się również emblemat programu  Amazon girls do engineering , co sugeruje, że wydarzenie może być związane z technologią, innowacją lub promowaniem roli kobiet w dziedzinie inżynierii.

Przed mównicą widzimy nieostrych słuchaczy, co wskazuje na to, że uwaga jest skoncentrowana na mówczyni. Ogólne wrażenie jest profesjonalne i oficjalne, typowe dla korporacyjnych prezentacji lub konferencji
Lucyna Chwastowska, dyrektorka ds. Badań i Rozwoju w Centrum Rozwoju Technologii Amazon, Artificial General Intelligence
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kobiety w technologii muszą być normą

Galę otworzyła Lucyna Chwastowska, dyrektorka ds. Badań i Rozwoju w Centrum Rozwoju Technologii Amazon, Artificial General Intelligence, która przybliżyła genezę programu Girls Do Engineering: - Różnorodność perspektyw, doświadczeń i umiejętności pozwala na tworzenie bardziej kompleksowych rozwiązań technologicznych. Odmienne spojrzenie prowadzi do innowacji. W Amazonie mamy obsesję na punkcie klienta, wyrażającą się również w dążeniu do tego, by nasze produkty były wolne od stereotypów i dostępne dla każdego niezależnie od płci, narodowości, czy innych cech - tłumaczyła Lucyna Chwastowska, podkreślając, jak ważną częścią programu jest mentoring: - Ja miałam to szczęście, że moim mentorem był mój tata, inżynier i akademik. Jego wsparcie i zachęta pozwoliły mi rozwinąć własne zainteresowania inżynieryjne. Po latach zrozumiałam, jak kluczowa może być rola mentora w otwieraniu drzwi do świata pełnego możliwości, które inaczej mogłyby pozostać zamknięte. Dziewczyny! Dziękuję wam za zaangażowanie i pasję, razem tworzymy technologię i kształtujemy świat, w którym kobiety w technologii są normą i inspiracją dla przyszłych pokoleń. 

„Nowe Technologie dla Dziewczyn” - 900 tys. zł na stypendia dla maturzystek i studentek

Na zdjęciu widzimy mężczyznę przemawiającego do mikrofonu. Jest ubrany w ciemny, elegancki garnitur, białą koszulę i krawat w delikatny wzór. Na klapie marynarki ma przypiętą żółtą broszkę, która może być symbolem jakiejś inicjatywy lub wydarzenia. Mężczyzna wydaje się być zaangażowany w swoje przemówienie, gestykulując jedną ręką, co wskazuje na moment wyjaśnienia lub podkreślenia ważnego punktu. Wyraz twarzy jest poważny i skupiony.
W tle, za mężczyzną, widoczne są fragmenty liter, prawdopodobnie część większego napisu lub logo na ścianie, które nie są w pełni widoczne ze względu na kadr zdjęcia. Ogólna atmosfera zdjęcia sugeruje formalne wydarzenie, gdzie prelegent przekazuje istotne informacje słuchaczom.
Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Potrzebujemy was i w Polsce, i w Stanach

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzeziński, zanim zabrał głos, zwiedził wszystkie stoiska, rozmawiając z dziewczynami o ich projektach: - Młode dziewczyny zajmują się inżynierią - to fantastyczne, jestem pod wrażeniem! Widząc talenty i zaangażowanie młodego pokolenia Polaków, jestem bardzo optymistyczny jeśli chodzi o przyszłość Polski. Każdy młody człowiek potrzebuje wsparcia na początku drogi, dziękuję więc Amazonowi za to, co robi - mówił Mark Brzeziński i zwrócił się do młodych inżynierek: - Mam nadzieję, że maksymalnie skorzystałyście z możliwości tego programu, bo potrzebujemy Was - kobiet w inżynierii i w technologiach i w Polsce, i w Ameryce. Nauka i inżyniera będą lepsze z Wami. 

Ambasador wspomniał też, że z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz znają się już od pewnego czasu i pogratulował jej zwycięstwa w wyborach.

Na zdjęciu widzimy grupę osób siedzących w pierwszym rzędzie podczas jakiegoś wydarzenia. Cztery osoby na pierwszym planie skupiają uwagę - dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Od lewej strony mężczyzna w garniturze i krawacie, z laptopem na kolanach, wydaje się być w pełni zaangażowany w wydarzenie, patrząc z zainteresowaniem w kierunku, z którego pochodzi akcja. Obok niego siedzi kobieta w czarnej sukience z niebieskimi dodatkami, trzymająca się za ręce, z lekkim uśmiechem, również uważnie obserwująca. Kolejna kobieta, w jaskrawoczerwonym żakiecie, ma na sobie okulary i trzyma ręce skrzyżowane na kolanach. Czwarta osoba, kobieta w ciemnych okularach i czarnych spodniach, wygląda na skupioną. Tło zdjęcia wypełnione jest innymi uczestnikami, którzy siedzą w pozostałych rzędach. Publiczność składa się z różnorodnych osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ubranych w formalne i półformalne stroje, którzy wydają się być zaangażowani w to, co się dzieje podczas wydarzenia. Oświetlenie jest jasne i neutralne, co wskazuje, że wydarzenie odbywa się w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, być może w ciągu dnia. Atmosfera wydaje się być oficjalna, ale przyjazna.
Miasto Gdańsk podczas gali programu Girls Do Engineering reprezentowali, od lewej: Piotr Grzelak - zastępca prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz radna miejska Kamila Błaszczyk
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kampania Gdańsk Miastem Równości

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dziękując Amazonowi za wspieranie kompetencji inżynierskich u młodych kobiet podkreśliła: - To nie znaczy, że mężczyźni są niepotrzebni. Jesteście bardzo potrzebni, tylko staramy się nadgonić balans między różnymi dziedzinami życia, w których kobiety nie były dotychczas wystarczająco reprezentowane. Temu także służy kampania społeczna, którą prowadzimy od ponad dwóch lat - Gdańsk Miastem Równości, gdzie pokazujemy bardzo różne aspekty nierówności, ale też pozytywne przykłady, jak można je przełamywać. Jestem dziś bardzo dumna z każdej z Was, dziewczyny. Mam nadzieję, że ta przygoda pozwoli Wam otworzyć horyzonty.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z GALI

Zdecydowanie polecane dziewczynom

Na zakończenie spotkania na najwyższym piętrze biurowca Olivia Sky, odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów absolwentkom programu.

Zapytaliśmy dziewczyny, dlaczego zdecydowały się wziąć udział w programie Girls Do Engineering, czy było warto i - czy na studiach wybiorą tytułową inżynierę?

Alicja, III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:

- Mam ścisły umysł, dla mnie programowanie to czysta przyjemność, jak układanie klocków. Ludzie często mówią, że programowanie to takie niewiadomo co i zniechęcają młodych - a zwłaszcza dziewczyny - do pójścia w tym kierunku, dlatego fajny jest ten program.

Mnie IT interesowało od zawsze i od małego kodowałam, dzięki mojemu tacie.

Poznałyśmy się tutaj, stworzyłyśmy zespół, a teraz spotykamy się także poza programem, dzięki udziałowi mam więc też nowe znajomości. Zdecydowanie polecam każdej dziewczynie: jeśli interesujesz się inżynierią, czy programowaniem, a nigdy nie próbowałaś sił - warto spróbować! 

Na zdjęciu widzimy scenę z jakiegoś formalnego wydarzenia lub ceremonii. Mężczyzna w ciemnym garniturze, uśmiechnięty, podaje rękę młodej kobiecie, która również się uśmiecha. Kobieta ma na sobie ciemny żakiet i jasną bluzkę. Wydają się być w jasnym pomieszczeniu z dużymi oknami w tle. W tle widać innych uczestników wydarzenia, którzy obserwują to przyjazne spotkanie. Na pierwszym planie znajduje się stół z laptopem, a obok stoją dwie purpurowe torebki z pomarańczowymi wstążkami, co sugeruje, że mogą być to jakieś prezenty lub nagrody. Z tyłu widać banner z napisem girls do engineering , co sugeruje, że wydarzenie może promować kobiety w inżynierii. Atmosfera wydaje się serdeczna i celebracyjna.
Ambasador Mark Brzeziński w rozmowie z młodymi inżynierkami, od lewej Olga i Julia
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Olga, II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku:

- Zdecydowałam się na udział w programie, bo miałam nadzieje na nowe doświadczenia, poznanie nowych koleżanek, a przede wszystkim kierowała mną ciekawość, nie programowałam wcześniej, chciałam spróbować. Spróbowałam i wiem już, że samo IT to niekoniecznie dla mnie, ale rozważam inżynierę geologiczną. 

Julia z III Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie:

- Jestem w klasie maturalnej i nie byłam pewna, jakie studia wybrać. Miałam pomysł związany z informatyką, choć niekoniecznie z programowaniem, myślałam o zawodzie inżynier danych / analityk big data. Podczas programu mogłam dowiedzieć się u źródła, jak wygląda taka praca i czy jest ciekawa, bo chciałabym uniknąć chodzenia do pracy tylko z obowiązku. Moim zdaniem jest ciekawa, bo bardzo się zmienia i będzie potrzebna, nie zostanę więc bez pracy, jeśli zdecyduję się na ten zawód.

Przekonałam się też, że potrafię pracować w grupie. W szkole jest mało możliwości, by to sprawdzić. Zresztą tu pracowałam z dziewczynami, których wcześniej nie znałam.

Czy takie programy dla dziewczyn są potrzebne? Myślę, że na sukces trzeba sobie zasłużyć, niezależnie od płci, 

A z drugiej strony dużo moich rówieśniczek się tłumaczy: “jestem dziewczyną, więc mi nie wyjdzie, to nie dla mnie.” Mówią tak, bo przesiąkły stereotypem, są niepewna siebie. Tym bardziej więc powinny zgłosić się do tego programu. Myślę, że dla chłopaków też powinny być takie programy, ale też rozumiem, dlaczego ich nie ma.

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka