• Start
  • Wiadomości
  • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - jak to zrobić? Информация на русском языке, Інформація українською мовою

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - jak to zrobić? Информация на русском языке, Інформація українською мовою

W całej Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis rozpoczął się 1 kwietnia i został wydłużony do 30 września, podstawową metodą jest samospis poprzez aplikację dostępną na stronie spis.gov.pl. Od 23 czerwca rachmistrzowie pukają do drzwi mieszkańców, którzy jeszcze się nie spisali.
10.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
spis

 

AKTUALIZACJA artykułu pod poniższym linkiem - zawiera informacje m.in. na temat rozpoczęcia wizyt rachmistrzów spisowych w domach mieszkańców oraz statystyki dotyczące dotychczasowego udziału mieszkańców Gdańska w Spisie.

Narodowy Spis Powszechny. Od 23 czerwca rachmistrzowie pukają do drzwi

 

Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo na terenie Polski. Udział w spisie to obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Zakres informacji zbieranych w spisie to: charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

Tegoroczny spis rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września 2021 r. 

Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem aplikacji internetowej dostępnej na stronie spis.gov.pl.

Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Do akcji spisowej włączyli się natomiast rachmistrzowie telefoniczni.


SPIS TELEFONICZNY – wygodna forma spisu

W Gdańsku jest 194 rachmistrzów, którzy dokonują spisu mieszkańców telefonicznie. Rachmistrzowie mogą dzwonić do nas od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Charakterystycznym jest to, że numer z którego dzwonią rachmistrzowie to zawsze 22 828 88 88.

Gdy zadzwoni do nas rachmistrz nie możemy odmówić spisu, jednak mamy łatwą możliwość weryfikacji rachmistrza:
- po pierwsze sprawdź czy rachmistrz dzwoni z numeru 22 828 88 88,
- po drugie możesz poprosić o imię i nazwisko oraz o numer identyfikacyjny rachmistrza i zweryfikować te dane na stronie rachmistrz.stat.gov.pl/formularz lub zadzwonić do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod nr 58 52 44 500 dostępny przez cała dobę.

Samospisu telefonicznie możesz dokonać również dzwoniąc na infolinię spisową dostępną od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 pod nr 22 279 99 99.

SAMOSPIS – najlepszą formą spisu

Jeżeli jednak chcemy dokonać spisu samodzielnie wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić formularz.

Formularze dostępne są w j. polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Dokonanie samospisu upoważnia do brania udziału w loterii organizowanej przez GUS, w której oprócz kart przedpłaconych o wartości 500 i 1000zł , można wygrać jeden z 16  samochodów, a im wcześniej się spiszemy tym szansa na wygraną rośnie z uwagi na to, że losowania odbywają się co dwa tygodnie. Dlatego im szybciej zarejestrujemy się w loterii spisowej, w tym większej liczbie losowań weźmiemy udział. Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy dokonać samospisu przez stronę spis.gov.pl a potem wejść na stronę loteria.spis.gov.pl

Najbliższy termin losowania to 18 czerwca.

 

spis

 

POTRZEBUJESZ POMOCY? Spis w punktach spisowych

Dla osób, które nie mają dostępu do internetu, albo nie potrafią samodzielnie się spisać bądź nie chcą tego zrobić przez telefon, przygotowaliśmy w Gdańsku stanowiska do samospisu, przy których mieszkańcy otrzymają pełne wsparcie pracowników.

Lokalizacje punktów spisowych:

Urząd Miejski w Gdańsku

Urząd Statystyczny w Gdańsku

  • ul. Danusi 4, bez konieczności umawiania, w godzinach urzędowania poniedziałek-piątek 7.00-15.00.

 

 

Informacja w języku ukraińskim: Інформація українською мовою

ulotka_ukr_przód
ulotka_ukr_tył

 

Informacja w języku rosyjskim: Информация на русском языке

ulotka_ros_przód
ulotka_ros_tył

 

W pierwszych 8 tygodniach w spisie powszechnym wzięło udział ponad 27 proc. gdańszczan i gdańszczanek, co jest niemal dwa razy lepszym wynikiem niż średnia dla całego kraju wynosząca 16 proc.. Mieszkańcy Gdańska zajmują czwarte miejsce pod względem frekwencji w całym województwie pomorskim.

Taka frekwencja może wynikać z faktu, że gdańszczanie przyzwyczaili się już do załatwiania wielu spraw elektronicznie w naszym mieście i dlatego dokonanie samospisu przez stronę spis.gov.pl nie stanowi dla nas żadnego problemu.

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 miał potrwać do 30 czerwca, ale został wydłużony do 30 września 2021 r. Obowiązek jego przeprowadzenia spoczywa na Prezesie GUS i wynika z Ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, obowiązkowy jest również udział obywateli w NSP. Co ważne, obowiązek realizacji spisów nakłada również na kraje członkowskie Unia Europejska. 

O co pytają w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021? Lista pytań dostępna jest na stronie spis.gov.pl.

Zebrane dane podczas NSP o warunkach mieszkaniowych, relacjach rodzinnych, narodowości i wyznaniu utrwalą ten obraz na kolejne 10 lat i wpłyną na kształt rozwoju i relacji społecznych. Dzięki analizie zebranych danych będzie wiadomo np. ile pieniędzy przeznaczyć w poszczególnych gminach na szkolnictwo, a ile na domy pomocy społecznej, gdzie budować przedszkola, a gdzie szpitale.

O tym, jakie decyzje i plany rozwojowe podejmują na podstawie danych z NSP ministerstwa, instytucje i inne podmioty, możemy przeczytać na stronie spisu.

 

spis kaszuba

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana