• Start
  • Wiadomości
  • Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19

Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19

Czy żywienie ma znaczenie, jak podróżować bezpiecznie, czy szczepić się na grypę, czy wizyta w przychodni to ryzyko - to niektóre z tematów dziesięciu filmów edukacyjnych zrealizowanych przez NFZ „Bezpieczni w czasie epidemii”. Lekarze, naukowcy, specjaliści różnych dziedzin mówią, jak żyć w czasach COVID19.
16.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
NFZZZprzyciety
Dziennikarz Piotr Kościelniak rozmawia z dr n medycznych Pawłem Grzesiowskim (z prawej) w drugim odcinku cyklu NFZ pt. "Higiena i bezpieczeństwo" 
Fot. NFZ

 

Narodowy Fundusz Zdrowia emisję cyklu filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii” rozpoczął 2 września 2020 roku. Każdy z dziesięciu odcinków dotyczy tego, jak właściwie zachować się w różnych obszarach codziennego życia w dobie pandemii. Eksperci, których zaproszono do projektu, odpowiadają na najczęściej zadawane pytania m.in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak podróżować, jak dbać o zdrowie, czy odpowiednia dieta wpływa na mniejsze ryzyko zakażenia koronawirusem. Przedsięwzięciu patronuje Ministerstwo Zdrowia i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

 

Wtorek: 605 nowych zachorowań na covid-19 w kraju - zmarła 51. ofiara pandemii na Pomorzu

 

W pierwszym odcinku zaproszeni do współpracy eksperci rozprawiają się z fake newsami dotyczącymi COVID-19, podpowiadają też, gdzie szukać wiarygodnych i opartych na dowodach naukowych informacji.

Każdy z filmów dotyczy innej sfery życia, na którą wpłynęła epidemia COVID-19. W odnalezieniu się w tej niełatwej rzeczywistości pomogą eksperci: m.in.: Bartłomiej Chmielowiec - rzecznik praw pacjenta; prof. Zbigniew Gaciong - rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Czech - dr Paweł Grzesiowski, a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit: Ewa Błaszczyk, czy Tomasz Rożek. Stałym elementem każdego filmu jest także głos pacjentów.

 

I tak w drugim odcinku serii pt. “Higiena i bezpieczeństwo” dr n. med. Paweł Grzesiowski, specjalista ds. kontroli zakażeń tłumaczy dziennikarzowi, czy łatwo zarazić się koronawirusem. 

- Z jednej strony łatwo, bo wystarczy trochę zmniejszyć dystans między dwiema rozmawiającymi osobami i już jest to możliwe - mówi dr Paweł Grzesiowski. - Ale z drugiej strony wirus nie przenosi się ani przez krew, ani przez kontakty seksualne, ani drogą pokarmową. A więc jest to bardzo ważna różnica w stosunku do innych wirusów, których jest mnóstwo wokół nas i które trudniej zwalczyć właśnie ze względu na te różne drogi przenoszenia. A drogi zakażenia koronawirusem są dwie: albo bezpośrednio aerozol wydechowy osoby chorej “wpada” na nasz nos, gardło i oczy i tą drogą wirus bezpośrednio atakuje nasz organizm, albo drogą pośrednią przez skażone przedmioty. Najprostszym skażonym obiektem są nasze ręce.

 

 

 

 

Premiera pierwszego zaplanowana jest na 2 września, kolejne publikowane są co tydzień:

  1. Wiedza oparta na faktach
  2. Higiena i bezpieczeństwo
  3. Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?
  4. Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
  5. Jak korzystać z opieki szpitalnej?
  6. W zdrowym ciele zdrowy duch!
  7. Żywienie ma znaczenie!
  8. Podróże bez ryzyka
  9. Praca w nowej rzeczywistości
  10. Nasza odpowiedzialność

 

Wszystkie filmy można obejrzeć na kanale YouTube - Akademia NFZ. Filmy edukacyjne to kolejne działania Narodowego Funduszu Zdrowia w dobie COVID-19. Pierwszym z nich było wykorzystanie Telefonicznej Informacji Pacjenta - całodobowej, bezpłatnej infolinii NFZ: 800 190 590, jako z jednego z głównych źródeł informacji o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.

 

Pomorski NFZ zachęca: zostań e-pacjentem, dbaj o zdrowie bez wychodzenia z domu

 

Fundusz prowadzi też równolegle kampanię społeczną #MaskujSię, przypominającą o konieczności zachowywania dystansu i stosowania maseczek zakrywających usta i nos. W kampanię zaangażowali się artyści, dziennikarze oraz sportowcy. Autorem hasła #MaskujSię jest znany rysownik Henryk Sawka.

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów