• Start
  • Wiadomości
  • Najważniejsze organizacje potwierdziły, że Gdańsk jest rowerową stolicą Polski

Najważniejsze organizacje potwierdziły, że Gdańsk jest rowerową stolicą Polski

Gdańsk po raz kolejny uznany został za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto Polski! Tytuł co dwa lata przyznaje ogólnopolski miesięcznik RowerTour, na podstawie rankingu opracowanego wspólnie z najważniejszymi organizacjami rowerowymi kraju.
02.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rower to zdrowie i lepsza jakość życia - wiedzą o tym świetnie gdańszczanki i gdańszczanie. Tutaj - zdjęcie z Wielkiego XX Przejazdu Rowerowego w czerwcu 2016 r.

Miesięcznik RowerTour ranking „Rower w mieście” opracował już po raz czwarty. Objął on 41 największych polskich miast (wszystkie z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys.). Pod lupę wzięto rozwiązania infrastrukturalne i w zakresie organizacji ruchu, ułatwienia i usprawnienia dla rowerów, inwestycje w parkingi rowerowe. Zbadano także możliwości przewozu rowerów komunikacją miejską, imprezy dla mieszkańców promujące codzienne korzystanie z rowerów, a także rekreację rowerową.

Pierwszy po raz trzeci
Gdańsk już po raz trzeci z rzędu zajął pierwsze miejsce w rankingu. Tym samym utrzymał czołową pozycję, jaką zajął zarówno dwa, jak i cztery lata temu. - Nasze miasto uzyskało w sumie 55 punktów, wyraźnie wyprzedzając Toruń (drugie miejsce i 48,2 pkt.) i Wrocław (trzecie miejsce i 47,9 pkt.). Szczególnie wysoko ocenieni zostaliśmy za jakość i spójność sieci dróg rowerowych oraz powszechność stref ruchu uspokojonego, w tym m.in. strefy tempo 30. A także za przyjazność centrum miasta dla poruszania się rowerem, warunki dla parkowania rowerów oraz wykorzystanie przez miasto funduszy zewnętrznych dla rozwoju infrastruktury rowerowej i duże zaangażowanie w promocję codziennego poruszania się rowerem – mówi pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej Remigiusz Kitliński.

Na swoją rowerową pozycję Gdańsk pracuje od lat. - Od wielu lat konsekwentnie realizujemy program budowy nowoczesnych dróg rowerowych oraz zmian w organizacji ruchu, dzięki którym mieszkańcy oraz turyści mają możliwość korzystania z roweru jako alternatywnego środka transportu miejskiego i rekreacji - zaznacza zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. – Inwestycje w przyjazną rowerzystom infrastrukturę wspieramy dodatkowo działaniami promującymi jazdę rowerem wśród mieszkańców. I tak, z powodzeniem od lat prowadzimy m.in. takie kampanie jak „Rowerem do pracy”, czy dedykowany najmłodszym „Rowerowy Maj”. Warto wspomnieć, że wszystkie gdańskie szkoły podstawowe i gimnazja posiadają pojemne parkingi rowerowe. Tylko w tym roku przed szkołami zainstalowanych zostało kolejnych 2 tysiące stojaków – dodaje wiceprezydent.

Rowerem 4. generacji po Gdańsku i nie tylko
Obecnie Gdańsk wraz z 15 samorządami przygotowuje się także m.in. do realizacji projektu budowy systemu roweru metropolitalnego. - Do dyspozycji mieszkańców i odwiedzających nas turystów oddać chcemy nowoczesne rowery 4. generacji. Wypożyczanie takiego roweru ma być maksymalnie proste i dostępne. Zaletami takiego systemu są integralność z urządzeniami mobilnymi, lepsza synchronizacja z komunikacją zbiorową oraz brak konieczności zostawienia pojazdów tylko w dedykowanych miejscach – informuje Piotr Grzelak.

Chęć przystąpienia do projektu roweru metropolitalnego wyraziły: Sopot, Gdynia, Kartuzy, miasto i gmina Pruszcz Gdański, Tczew, Wejherowo, Puck, Reda, Rumia, gmina Sierakowice, gmina Somonino, gmina Stężyca, gmina Żukowo i gmina Władysławowo. Uruchomienie Systemu Roweru Metropolitalnego planowane jest wiosną 2018 roku.

Przypomnijmy, że w tym roku Gdańsk po raz drugi zwyciężył w European Cycling Challenge, czyli w Europejskiej Rowerowej Rywalizacji Miast, bijąc przy tym wszystkie dotychczasowe rekordy rywalizacji. O tytuł konkurowały 52 miasta, a Gdańsk uzyskał imponujący wynik ponad 825 tys. przejechanych kilometrów.

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane