Konkurs „Aktywni w Mieście 2023” organizowany jest przez Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Stanowi doskonałą okazję, aby wyróżnić najbardziej aktywnych wolontariuszy. W trakcie gali nagradza się również koordynatorów, grupy, kluby lub rodziny wolontariackie, a także firmy przyjazne wolontariuszom.
Obecna na gali w Europejskim Centrum Solidarności prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła jak ważne jest społeczne zaangażowanie. Przemawiając podkreśliła, że rozmach, z jaką działał w naszym mieście wolontariat w mijającym roku, nie jest przypadkowy: Gdańsk od lat ma pod tym względem silną pozycję nie tylko na mapie kraju, ale i kontynentu, o czym świadczy tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu w roku 2022.
Podczas uroczystości obecni byli m.in. posłowie na Sejm Agnieszka Buczyńska i Piotr Adamowicz, Dawid Jastrzębski - prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Andrzej Kowalczys - radny Gdańska.
Pożegnanie z Europejską Stolicą Wolontariatu w Gdańsku. “Na pewno będzie ciąg dalszy”
Laureaci „Aktywni w mieście 2023”
Nagrodzeni w tegorocznej edycji konkursu „Aktywni w Mieście” zostali:
- Wolontariusz Roku 2023: Zbigniew Majewski
Zbigniew Majewski działa jako wolontariusz w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” prowadzonym przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej. Jego działalność to prawdziwa lekcja zaangażowania społecznego. W Domu Sąsiedzkim Pan Zbyszek pełni rolę wsparcia technicznego, czuwając nad stanem sprzętu i infrastruktury. Dzięki niemu miejsce to jest przyjazne dla wszystkich. Pan Zbyszek włącza się aktywnie w organizację wydarzeń społecznościowych, a także w punkt Wsparcia dla Uchodźców, angażuje się w dystrybucję pomocy materialnej. Wspiera również program prac społecznych, które odbywają się w Domu Sąsiedzkim osoby skazane przez sąd, pracuje ramię w ramię z osobami realizującymi prace społeczne i jest wzorem etyki pracy i zaangażowania społecznego.
- Koordynator Roku 2023: Michał Treska
Michał Treska jest strażakiem ochotnikiem w Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo. Do jednostki OSP wstąpił w 2011 roku, w 2012 roku uzyskał uprawnienia strażaka-ratownika KSRG, posiada uprawnienia ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a od 10 kwietnia 2021 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu OSP Gdańsk-Sobieszewo. Wdrożył wiele swoich pomysłów, co wpłynęło na zmiany jakościowe w wyszkoleniu i działaniach strażaków-ochotników. Pozyskał nowy sprzęt służący do ratownictwa, wpłynął na postępy w pracach remontowych w budynku, stworzył dla wolontariuszy siłownię, z której mogą korzystać bez ograniczeń. Przyciągnął do jednostki nowych strażaków-wolontariuszy, którzy angażują się w życie społeczności miasta Gdańska. Swój wkład i energię skierował także na pozyskanie mieszkanek Wyspy Sobieszewskiej do wstąpienia do Kobiecej Drużyny Pożarniczej, dbając by także i one miały swój udział w akcjach ratowniczych, jeżdżąc wozem strażackim do pożarów i wypadków. Pan Michał Treska działa także w Stowarzyszeniu Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”, gdzie pełni funkcję sekretarza zarządu, działa również na rzecz społeczności lokalnej angażując się w działalność na Wyspie Sobieszowskiej. Pan Michał w przeszłości angażował się w działalność społeczną - już od czasów szkoły podstawowej. Od 24 lutego 2022 roku mocno zaangażował się w działania Centrum „Dolna Brama” podczas pomocy uchodźcom z Ukrainy. Włączył w działania wolontariuszy z OSP Gdańsk-Sobieszewo.
- Grupa Wolontariacka Roku 2023: Szkolny Klub Wolontariatu w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
Szkolny Klub Wolontariusza w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku działa od 2012 r. i jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby uczniów i nauczycieli szkoły. Klub ze względu na wielość i intensywność podejmowanych działań prowadzony jest przez dwie koordynatorki: Panią Katarzynę Chmielowską i Panią Ewę Sadłek. Klub ma 60 czynnych członków. Charakteryzują ich dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz empatia, uważność i otwartość na drugiego człowieka. Wolontariusze z Klubu realizują projekty dla społeczności szkolnej i lokalnej. Regularnie angażując się w różnorodne akcje charytatywne. Działalność Klubu związana jest z inicjowaniem działań na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego. W ramach wspierania środowiska szkolnego wolontariusze angażują się w szeroko pojęta pomoc koleżeńską oraz materialną dla uczniów szkoły. Wolontariusze organizowali m.in. korepetycje koleżeńskie, paczki z żywnością dla potrzebujących uczniów, robili uczniom zdjęcia do identyfikatorów i kartoteki w e-dzienniku. W obszarze działalności lokalnej Klub wspiera takie inicjatywy jak: krwiodawstwo, dawstwo szpiku, akcje charytatywne dla hospicjów, dzień Tumbo, zbiórki dla schroniska i dla zwierząt, pomoc osobom starszym i chorym, pomoc domom opieki w drobnych pracach remontowych (np. malowanie), pomoc materialna Domom dla Dzieci, włącza się w zbiórki z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także w wolontariat ekologiczny (sprzątanie świata, budowanie domków dla owadów/jeży), wolontariat sportowy, zbiórki dla ofiar wojny i klęsk żywiołowych i zbiórki dla uchodźców. Akcje Klubu są integralną częścią życia szkoły, które nie tylko angażują członków Klubu, ale nie rzadko rodziców, nauczycieli, a nawet absolwentów szkoły.
- Firma Przyjazna Wolontariuszom 2023: Grupa ERGO Hestia
Wolontariat w ERGO Hestii działa w ramach specjalnie powołanej do tego jednostki - Hestyjnego Centrum Wolontariatu. Tylko w 2023 roku odbyło się 26 akcji, w które zaangażowało się 1313 wolontariuszy. Zaangażowanie społeczne wzmacnia silne poczucie wspólnoty ,,Hestian”. Poprzez wolontariat firma rozumie nie tylko niesienie pomocy innym, ale również budowę zadowolenia z życia oraz poczucie dumy z miejsca pracy. Firma wzmacnia i wspiera aktywną postawę pracowników, którzy działają społecznie, w fundacjach czy stowarzyszeniach. Grupa ERGO Hestia angażuje się w wydarzenia, wspierające inicjatywy i promujące dobre praktyki w zakresie wolontariatu m.in.: Forum Wolontariatu Pracowniczego 2022, Gdańska Rada Wolontariatu, Centrum Wolontariatu Pracowniczego przy Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Firma koordynuje wzajemną pomoc dla tych spośród pracowników, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. W niemal wszystkie akcje angażują się pracownicy z terenu całej Polski. Oprócz biur w Sopocie i Gdańsku ERGO Hestia posiada przedstawicielstwa w około 20 innych lokalizacjach w Polsce, gdzie pracuje mniej więcej 1/3 pracowników Grupy.
Gdański Tydzień Wolontariatu
Gdański Tydzień Wolontariatu co roku odbywa się na przełomie listopada i grudnia, w związku z obchodzonym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Inicjatywa jest nie tylko formą podziękowania dla wolontariuszy, ale również szansą do szerzenia idei wolontariatu wśród tych, którzy jeszcze nigdy takich działań nie podjęli. W tym roku w ramach Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu odbyły się specjalistyczne szkolenia i spotkania, przejażdżka zabytkowym tramwajem, „Andrzejki z Wolontariatem” w Muzeum Figur Woskowych, debata „Aktywny srebrny wiek”, a także gala „Aktywni w mieście 2023”.
Szkolenie z animacji i Parada Gdańskich Wolontariuszy
Gala nie kończy jeszcze Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. Wciąż można zapisać się na szkolenie z animacji czasu wolnego, które odbędzie się w poniedziałek, 4 grudnia. Warsztaty to okazja, by nauczyć się nowych, praktycznych umiejętności. Będzie można zdobyć informacje na temat tego, co jest ważne w animacji i jak angażować nieśmiałe dzieci do zabawy, jak zadbać o bezpieczeństwo, a także jak prowadzić wydarzenia, by dzieci uczyły się w ich trakcie. Aby wziąć udział w warsztatach, należy się zapisać.
Zwieńczeniem Tygodnia Wolontariatu jest natomiast Parada Gdańskich Wolontariuszy. Rozpocznie się ona 5 grudnia o godz. 12.00 pod fontanną Neptuna. Stamtąd Długim Targiem, przez Długie Pobrzeże i ulicę Wartką, świętujący wolontariusze dojdą na Ołowiankę pod napis „Gdańsk”. Przemarsz odbędzie się pod hasłem „#BezNasNieDziała”. Aby wziąć udział w inicjatywie, należy wypełnić formularz dostępny na stronie Wolontariatu Gdańskiego, www.wolontariatgdansk.pl .