- Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie w uczniach patriotyzmu, poczucia odpowiedzialności za Polskę i Europę poprzez popularyzację sylwetki Lecha Bądkowskiego - poznanie jego życia i działalności - mówi Barbara Gwizdała, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 85. - Dzięki konkursowi, popularyzujemy wiedzę o historii i kulturze regionalnej, nie zapominając o teraźniejszości i wyzwaniach czekających uczniów w przyszłości, w ich dobrym przygotowaniu do życia w nowoczesnej Europie i świecie.
W ramach konkursu uczniowie mogli wziąć udział w trzech kategoriach - inspirowanych życiem, twórczością i działalnością Lecha Bądkowskiego: plastycznej, przeznaczonej dla uczniów szkół podstawowych; literackiej - dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjum; i historycznej - dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, a w skład jego Rady Programowej wchodzą: Sławina Kosmulska - córka Lecha Bądkowskiego, Miłosława Kosmulska - wnuczka Lecha Bądkowskiego, Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, prof. Edmund Wittbrodt - prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, i Barbara Gwizdała - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 85 w Gdańsku.
Laureaci Międzyszkolnego Konkursu „WWW LECH BĄDKOWSKI. Patriota. Pisarz. Obywatel Polski i Europy” w 2019 roku:
|
O patronie konkursu:
Lech Bądkowski urodził się w 1920 roku w Toruniu. Przed wojną zdążył ukończyć gimnazjum. W 1939 jako absolwent Brodnickiej Szkoły Podchorążych wziął czynny udział w walkach nad Bzurą. W 1945 roku ukazała się w Londynie broszura „Pomorska myśl polityczna”, która zawiera wiele przemyśleń programowych aktualnych do dziś. Po wojnie Bądkowski rozpoczął pracę, jako dziennikarz w „Dzienniku Bałtyckim”. Lech Bądkowski był nie tylko publicystą, ale też aktywnym organizatorem życia społecznego. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu „Pomorania”. W sierpniu 1980 roku, jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach. Bądkowski był negocjatorem i sygnatariuszem porozumienia gdańskiego. Był pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność.”