W rok prawie 45 tys. interwencji. Nagrody i medale dla zasłużonych strażników miejskich

W całym 2023 roku strażniczki i strażnicy miejscy odebrali ponad 24 tys. zgłoszeń i podjęli prawie 45 tys. interwencji - ogrom pracy, jak na instytucję, w której pracuje 300 osób. Każdego roku, 29 sierpnia Straż Miejska obchodzi swoje święto. W Gdańsku jest to okazja, by wyróżnić i nagrodzić najbardziej zaangażowanych funkcjonariuszy. Były dyplomy, medale i nagrody pieniężne. Odznaczenia z rąk władz miasta otrzymało łącznie 21 strażników.
02.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Strażnicy miejscy stoją w dwuszeregu, ubrani w galowe mundury. Na pierwszym planie są mężczyźni, ale dalej widać też kobiety
Uhonorowanych zostało łącznie 21 najbardziej zasłużonych strażników. Dla 17 były to nagrody finansowe, dla czterech - medale
fot. Bartosz Bańka/gdansk.pl

Podczas corocznego spotkania, które odbyło się w poniedziałek, 2 września, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wręczyła nagrody finansowe i medale najbardziej zasłużonym funkcjonariuszom.

- Wasze święto to zawsze okazja do podziękowań. Dziękuję za waszą służbę, tą przede wszystkim w prewencji i każde zachowanie ponadstandardowe - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Chciałabym Was wyróżnić przede wszystkim za postawę, codzienną pracą oraz szacunek do munduru. Dziękuję za wytrwałość, trud i poświęcenie w codziennej pracy na rzecz ładu i porządku w Gdańsku. Zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa gdańszczanek i gdańszczan oraz sumienność i pomoc najbardziej potrzebującym. 

Foczka znaleziona na chodniku w Gdańsku - uratowana. Druga w ciągu kilku dni

Kobieta i mężczyzna wręczają strażnikom miejskim nagrody
Nagrody i medale wręczali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa. Towarzyszyli im Joanna Pińska, dyrektorka Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG i radny Karol Ważny, zasiadający m.in. w Komisji Bezpieczeństwa, Handlu i Współpracy z Mieszkańcami w Radzie Miasta Gdańska
fot. Bartosz Bańka/gdansk.pl

Odznaczenia, nagrody i awanse wręczył również Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa

- Chciałem wam serdecznie podziękować za ciężką służbę, która jest bardzo potrzebna miastu oraz jego mieszkankom i mieszkańcom. Wiem jak wiele ona was kosztuje. Wiele dajecie z siebie dla naszego miasta, po to, aby pomagać mieszkańcom i naszym gościom. Dziękuję również Waszym bliskim, bo praca ta często wiąże się z wyrzeczeniami dla całych rodzin – mówił Piotr Borawski. 

Nagrody finansowe odebrało łącznie 17 strażników miejskich. Natomiast odznaczenia w formie medali otrzymała jedna kobieta i 3 mężczyzn.

Groźny przestępca schwytany dzięki kamerom monitoringu i współpracy Straży Miejskiej z policją

Duży biały pies idzie przez salę trzymając w pysku sporej wielkości kość wołową
Swoją nagrodę dostał też pies, pracujący dla Straż Miejskiej
fot. Bartosz Bańka/gdansk.pl

To czas, kiedy jeszcze bardziej doceniam Państwa pracę - codzienny wysiłek w celu zapewnienia porządku i spokoju publicznego nie tylko mieszkańcom, ale także licznym turystom. Te niełatwe obowiązki wymagają nie tylko sumienności, ale także zaangażowania. Wypełniane kompetentnie i odpowiedzialnie zasługują na ogromne uznanie - zwrócił się do mundurowych Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej w Gdańsku.

Nielegalnie odprowadzasz ścieki? Straż Miejska to sprawdzi i zrobi... spory dym

Straż Miejska w Gdańsku

Straż Miejska w Gdańsku rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku. Wówczas spokoju i porządku w mieście strzegło 35 funkcjonariuszy. Dziś jest ich ponad 300 i nadal starają się, by mieszkańcy i turyści, odwiedzający Gdańsk, czuli się w nim dobrze. Głównym zadaniem funkcjonariuszy jest dbanie o spokój i porządek publiczny. Mundurowi dbają głównie o ochronę spokoju i porządek publiczny, pomagają osobom w kryzysie bezdomności i interweniują w zakresie zwierząt, głównie dzikich. Zakres ich obowiązków jest jednak dużo szerszy, a ich praca coraz częściej doceniana jest przez gdańszczan. Strażników można spotkać w szkołach, gdzie prowadzą zajęcia profilaktyczne z uczniami, a także na wspólnych patrolach z policją, z pracownikami Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Zarządu Transportu Miejskiego czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Precz z tym pyłem! Protest mieszkańców w Letnicy, Straż Miejska bada zanieczyszczenia

Grupowe zdjęcie około 40 osób na schodach przed budynkiem siedziby Straży Miejskiej
Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości. Straż Miejska działa w Gdańsku od 1991 roku. Dzisiaj w jej szeregach jest 300 funkcjonariuszy
fot. Bartosz Bańka/gdansk.pl

TV

Każdy może pomóc