• Start
  • Wiadomości
  • Nagroda im. Pawła Adamowicza - zgłoszenia kandydatur do 31 października

Nagroda im. Pawła Adamowicza. Prezydent Dulkiewicz: do 31 X zgłoś cichych bohaterów

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nagrała krótki filmik, w którym przypomina, że do 31 października jest jeszcze czas na zgłaszanie kandydatów do nowej, IV już, edycji Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza. “Mamy wielu cichych bohaterów, zarówno wspaniałych ludzi, jak i organizacje, które wspierają lokalne społeczności, które są w potrzebie, które stoją po stronie praw człowieka, wolności, praw obywatelskich” - mówi prezydent Gdańska.
18.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Baner ze zdjęciem uśmiechniętego prezydenta Adamowicza i napisami, które zawierają podstawowe informacje o konkursie. Baner jest w formie poziomego prostokąta, kolorystycznie utrzymany w tonacji granatowej, napisy są białe
Plansza informacyjna IV edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza
materiały organizatora

Takich kandydatów szukamy

Aleksandra Dulkiewicz przypomina o idei nagrody i końcowym terminie, do którego można zgłaszać kandydatury.  

Prezydent Gdańska mówi: 

Mamy wielu cichych bohaterów, zarówno wspaniałych ludzi, jak i organizacje, które wspierają lokalne społeczności, które są w potrzebie, które stoją po stronie praw człowieka, wolności, praw obywatelskich. Właśnie takich ludzi szukamy, żeby nagrodzić ich nagrodą imienia prezydenta Pawła Adamowicza. 10 przedstawicieli Parlamentu Europejskiego albo 10 przedstawicieli Europejskiego Komitetu Regionów, albo burmistrz, prezydent, lokalne zgromadzenie, czy wreszcie organizacja pozarządowa - wszystkie te podmioty są uprawnione do tego, aby do końca października odnaleźć takich bohaterów, takie bohaterki i zgłosić je do Nagrody im. Pawła Adamowicza.

ZOBACZ NAGRANIE:

Kogo można zgłosić i jak

Nominacje do nagrody Pawła Adamowicza mogą otrzymać osoby i organizacje z całego świata, które działają aktywnie na polu lokalnym lub regionalnym, promując wolność i solidarność, równość, zwalczają dyskryminację i nietolerancję, mowę nienawiści i ksenofobię. 

Propozycje kandydatów mogą być składane przez: miasta członkowskie ICORN, samorządy lokalne i regionalne, organizacje międzynarodowe i 10-osobowe grupy członków Europejskiego Komitetu Regionów i Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicieli krajowych stowarzyszeń władz lokalnych i regionalnych.

Szczegóły i niezbędne formularze (w języku angielskim) można znaleźć na stronie Europejskiego Komitetu Regionów.

Gdańskie Nagrody Społeczne. Poszukajmy liderek i liderów równości, ochrony zdrowia i aktywności obywatelskiej

Kobieta w średnim wieku z białym transparentem, na którym jest czarny napis w języku niemieckim
Henriette Reker burmistrz Kolonii jest laureatką I edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Nz. pani burmistrz podczas miejskiego Dnia Różnorodności, z hasłem "Kochamy różnorodność"
fot. Amt für Presse- und Öffentlichkeitsarbeit Stadt Köln

Za wolność, solidarność, równość

Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona w 2021 roku przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.

Ogłoszenie laureata nastąpi 14 stycznia 2025, w rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, a jej uroczyste wręczenie zaplanowano podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów na przełomie stycznia i lutego 2025 roku.

Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację z działalności i idei szerzonych przez Pawła Adamowicza i je kontynuują. 

Lech Bądkowski uhonorowany. ”Bez niego nie byłoby Solidarności i niepodległej Polski”

Pośrodku zdjęcia stoi wzruszony mężczyzna. Obok trzy kobiety, które biją mu brawo - dwie po lewej, jedna po prawej
Laureatem zbiorowym II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza została Gmina Michałowo za pomoc emigrantom na wschodniej granicy Polski. W imieniu burmistrza gminy nagrodę z rąk prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Magdaleny i Antoniny Adamowicz odebrał Konrad Sikora - zastępca burmistrza
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Nagroda po raz czwarty

Jest to już czwarta edycja Nagrody im. Pawła Adamowicza. Kim są wcześniejsi laureaci?

  • W pierwszej edycji uhonorowana została burmistrz Kolonii Henriette Reker. Wyróżniono ją za odwagę i determinację, którą pokazywała przez ostatnie 20 lat promując różnorodność, integrację i solidarność jako integralną część tożsamości Kolonii. W 2015 roku burmistrz Reker przeżyła atak nożownika, który spowodowało jej zaangażowanie w pomoc migrantom i ich integrację.
  • Na początku 2023 roku rozstrzygnięto II edycję Nagrody. Gmina Michałowo została nagrodzona za odwagę w krzewieniu wolności, solidarności i równości oraz udzielanie pomocy na granicy Polski i Białorusi podczas kryzysu uchodźczego. Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Oleksandra Babycza, burmistrza ukraińskiego miasta Hoła Prystań.

Czytaj także: Stowarzyszenie z Brescii we Włoszech laureatem III nagrody im. Pawła Adamowicza

  • Stowarzyszenie z Brescii we Włoszech - Ambasada Demokracji Lokalnej (ADL) w Zavidovići - zostało laureatem III edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Zavidovići to 40-tysięczne miasto, położone 120 km na północ od Sarajewa, stolicy Bośni i Hercegowiny. Brescia, która jest siedzibą stowarzyszenia, to 200-tysięczne miasto w północnych Włoszech. ADL zostało wyróżnione za 30-letnią pracę na rzecz integracji migrantów, pomocy ludności cywilnej podczas wojny i rozwoju demokracji lokalnej. W ostatnim czasie organizacja wspierała uchodźców z Ukrainy, aktualnie prowadzi program wspierający osoby dyskryminowane z powodu orientacji seksualnej. Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Ally Myronovej, wójt ukraińskiej gminy Inhulka.

Prezydent z gdańsko-wileńskim sercem. Kim był Paweł Adamowicz?

Uśmiechnieta kobieta w średnim wieku, ze statuetką nagrody w rękach
Stowarzyszenie Ambasada Demokracji Lokalnej (ADL) w Zavidovići zostało laureatem III edycji międzynarodowej Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza. Dyrektor ADL, Maddalena Alberti, osobiście przyjechała do Gdańska na ogłoszenie zwycięzcy
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN)

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN) jest organizacją skupiającą 75 miast i regionów w Europie i poza nią, która oferuje bezpieczne schronienie prześladowanym pisarzom i artystom, propaguje wolność słowa, broni wartości demokratycznych i działa na rzecz międzynarodowej solidarności. Ponad 250 pisarzy i artystów otrzymało możliwość pobytu w mieście należącym do sieci ICORN. W bezpiecznym środowisku nadal odgrywają oni kluczową rolę, uwypuklając naruszenia praw człowieka i wolności wypowiedzi w swoich krajach pochodzenia i wspierając koleżanki i kolegów w kraju pochodzenia. 30 sierpnia 2017 prezydent Paweł Adamowicz do sieci ICORN włączył Gdańsk.

TV

Głosuj na projekty Budżetu Obywatelskiego