• Start
  • Wiadomości
  • Nagroda im. Haliny Machulskiej dla Moniki Tomczyk z Teatru Miniatura 

Teatralna Inspiratorka. Nagroda im. Haliny Machulskiej dla Moniki Tomczyk z Teatru Miniatura 

Monika Tomczyk, pedagożka teatru w Teatrze Miniatura została uhonorowana prestiżową nagrodą im. Haliny Machulskiej, przyznawaną od pięciu lat przez Teatr Ochoty w Warszawie. Dotąd nikt z Gdańska, ani z województwa pomorskiego, nie został wyróżniony w ten sposób. Nagrodę dla Moniki Tomczyk przyznano za wyjątkowe podejście do edukacji teatralnej i zaangażowanie, które od lat inspiruje zarówno dzieci, jak i dorosłych.
27.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twarz kobiety w średnim wieku
Nagroda im. Haliny Machulskiej dla Moniki Tomczyk jest uznaniem jej wkładu w kulturę i edukację, a także inspiracją dla innych, by z pasją i zaangażowaniem zmieniać świat na lepsze
fot. Jan Rusek/Teatr Miniatura

Z pasją do teatru i edukacji

Monika Tomczyk jest pedagożką teatru w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Inicjuje, projektuje, realizuje działania edukacyjno-artystyczne w ramach Pracowni Teatralnych Inspiracji i programu Edukacja do Kultury. Poszukuje niekonwencjonalnych form wyrazu, wymykających się ustalonym ramom, pracuje z osobami w każdym wieku z uważnością na ich potrzeby. Bliska jest jej praca z lokalnymi społecznościami. Stawia na działania z rodzinami i społecznościami klasowymi. Kocha wyprowadzać spektakle w tkankę miejską i wszelkie performatywne działania site specific. 

Między Gdańskiem a Łodzią

Jej aktywność nie ogranicza się do Gdańska - Monika Tomczyk związana jest z łódzkim kolektywem Portiernia Sztuki, gdzie współtworzy i reżyseruje spektakle włączające widza w proces twórczy i wnikające w nieoczywiste przestrzenie miasta. 

Jest pasjonatką sztuki, pedagożką, terapeutką SI, reżyserką. Przez wiele lat była aktorką Teatru Logos w Łodzi. Lubi i potrafi wyzwalać w ludziach ich indywidualny potencjał. 

Zdjęcie na którym widzimy postać nagrodzonej artystki
Monika Tomczyk jest pedagożką teatru w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Inicjuje, projektuje, realizuje działania edukacyjno-artystyczne w ramach Pracowni Teatralnych Inspiracji i programu Edukacja do Kultury
fot. Jan Rusek/Teatr Miniatura

Metoda Moniki Tomczyk

Poprzez organizowanie warsztatów, spektakli i wydarzeń edukacyjnych, Monika Tomczyk kreuje przestrzenie do dialogu i twórczej ekspresji, co pozwala na łączenie elementów pedagogiki z sztuką sceniczną. 

Jej projekty takie jak „Książka w roli głównej” pokazują, jak skutecznie można łączyć role reżyserki, scenografki, choreografki i performerki. Celem jest stworzenie inspirującego widowiska teatralnego na podstawie wspólnie analizowanego tekstu. Tak jest m.in. w ramach „Pasjansu Teatralnego” z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, w który zaangażowane są osoby z niepełnosprawnościami czy grupy wykluczone społecznie. Dla Moniki Tomczyk ważne jest tworzenie przestrzeni dostępnych dla wszystkich, jej podejście do twórczości jest holistyczne. Swoje projekty realizuje m.in. w miejskim programie EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK, dla którego tworzy scenariusze lekcji, warsztatów i działań z zakresu edukacji kulturalnej i kulturowej.

Zmieniać świat przez teatr

Monika Tomczyk, swoją pracą w dziedzinie pedagogiki teatru, udowadnia, że sztuka jest potężnym narzędziem zmiany społecznej. Jej zaangażowanie w różnorodne działania artystyczne i edukacyjne pokazuje, jak sztuka może integrować społeczeństwo, rozwijać empatię i wzbogacać ludzkie doświadczenia.

Nagroda im. Haliny Machulskiej jest uznaniem dla działań laureatki w sferach kultury i edukacji. Stanowić ma też zachętę dla innych, by z pasją i zaangażowaniem zmieniać świat na lepsze.

Dyplom przyznany laureatce
Powody, dla których Monice Tomczyk przyznano nagrodę, wyliczone są w kilku punktach. Jeden z nich głosi: za zdolność do kierowania ludźmi tak, by poruszali się swoim krokiem
fot. Teatr Miniatura

O nagrodzie

Ogólnopolski konkurs organizowany przez warszawski Teatr Ochoty od pięciu lat, skierowany jest do osób pracujących  z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi według zasad bliskich patronce Nagrody. Wyróżnienie imienia Haliny Machulskiej docenia artystki i artystów, pedagogów i pedagożki, osoby zajmujące się edukacją teatralną i artystyczną, które swoją pracą inicjują i konsekwentnie pielęgnują działania twórczych społeczności.  Przyznawana jest w uznaniu za długofalową pracę, zrównującą szanse, dającą szerokie spektrum narzędzi i skupioną na procesie i rozwoju wszystkich uczestników.

TV

Każdy może pomóc