• Start
  • Wiadomości
  • Nagroda „Rzeczpospolitej” dla Mateusza „Exena” Wodzińskiego

Nagroda „Rzeczpospolitej” dla Mateusza „Exena” Wodzińskiego za pomoc Ukrainie

Za zbiórkę, zakup, remont i dostarczenie blisko 300 aut transportowych dla Ukrainy, Mateusz „Exen” Wodziński, pomysłodawca akcji „Terenówki na front”, został laureatem Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. To już XXIV edycja nagrody, która honoruje wybitnych działaczy społecznych, pisarzy, historyków i polityków. Miasto Gdańsk było jednym z głównych partnerów wydarzenia. 
04.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwóch mężczyzn na scenie, jeden z nich trzyma w ręku statuetkę, drugi jest ubrany w elegancki garnitur
Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński i Mateusz „Exen” Wodziński, który od wybuchu wojny w Ukrainie organizuje akcję „Terenówki na front”
Fot. Cezary Piwowarski

Za wybitne zasługi na rzecz Gdańska. Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II wręczone

Mateusz „Exen” Wodziński od wybuchu wojny w Ukrainie organizuje akcję „Terenówki na front”. Zbiera pieniądze, kupuje, remontuje i dostarcza na ukraiński front samochody terenowe dla walczących żołnierzy. Kupił ich już blisko 300. Mateusz Wodziński pokazuje, jak wiele może zrobić jednostka, jeżeli ma pomysł i prowadzi konsekwentne działania.

Gala, którą poprowadził Bogusław Chrabota, odbyła się w odrestaurowanym Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na placu Krasińskich w Warszawie. Tradycyjnie otworzył ją wiersz Agnieszki Osieckiej „Przywilejem polityka jest…”, który zinterpretowała aktorka Maja Komorowska.

Mobilizowanie polskiego społeczeństwa

Kapituła Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia uzasadniła przyznanie tegorocznej nagrody następująco: „Za konsekwentne i odważne wspieranie żołnierzy ukraińskich walczących z najazdem rosyjskim poprzez zakup i dostawę niemal 300 aut terenowych za środki pozyskane ze zbiórki publicznej. Za nieustanne mobilizowanie społeczeństwa polskiego do pomocy Ukraińcom oraz cierpliwe tłumaczenie, jak ważne jest utrzymanie wsparcia dla ich walki. I wreszcie za codzienne demonstrowanie, jak dużo może zrobić działająca z determinacją jednostka”.

– Nagroda im. Jerzego Giedroycia to wyróżnienie dla osób, które pogłębiają dialog między narodami Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej”. – Tegoroczny laureat to człowiek, który zamienił słowo w czyn i pokazał, jak wiele można zrobić, nawet jeżeli nie stoją za nami instytucje i wielkie firmy. Mateusz „Exen” Wodziński jest dla mnie inspiracją.

Za wolność naszą i waszą

Laudację wygłosił Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

– Wodziński, nie podejrzewając, rozpoczął długą, bo trwającą już ponad dwa i pół roku podróż – powiedział Wojciech Konończuk. - W jej trakcie on i wspierający go wolontariusze – za środki pochodzące z publicznej zbiórki – dostarczyli armii ukraińskiej 284 samochody terenowe. Stworzył jedną z największych oddolnych inicjatyw pomocy Ukrainie. Od wybuchu pełnoskalowej wojny powstały tysiące mniejszych lub większych obywatelskich inicjatyw pomocy Ukrainie. Czyż nie jest to praktyczne zastosowanie idei Jerzego Giedroycia, „Kultury” i ich wielkich poprzedników? „Exen” Wodziński nieustannie mobilizuje nas do pomocy Ukraińcom, choć dzisiaj jest to znacznie trudniejsze niż w 2022 r. Cierpliwie, a czasami zupełnie niecierpliwie, tłumaczy, jak ważne – dla Ukrainy, ale i dla Polski – jest utrzymanie wsparcia dla ukraińskiej walki. „Exen” i inni polscy wolontariusze są jednymi z tych Polaków, którzy swym uporem, ofiarnością i wiarą podtrzymują na polskich sztandarach jak najbardziej aktualne hasło „Za wolność waszą i naszą”. Kapituła Nagrody im. Jerzego Giedroycia jednogłośnie przyznała nagrodę Mariuszowi Wodzińskiemu. W jego osobie w symboliczny sposób honorujemy również wielki obywatelski ruch pomocy Ukrainie.

O nagrodzie

Redakcja „Rzeczpospolitej” ustanowiła nagrodę w 2001 r., w pierwszą rocznicę śmierci znakomitego redaktora i polityka, twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu.

Wyróżnienie mogą otrzymać osoby lub instytucje kierujące się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, które cechuje bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz pogłębianie dialogu między narodami Europy Środkowo-Wschodniej.

Dotychczasowi laureaci Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia

Pierwszym laureatem nagrody był prof. Jerzy Kłoczowski, twórca Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie.

Nagrodzeni zostali też: Zbigniew Gluza i Ośrodek Karta (2002), Andrzej Przewoźnik (2003), Marek Karp i Ośrodek Studiów Wschodnich (2004), Natalia Gorbaniewska (2005), Jerzy Pomianowski (2006), Bohdan Osadczuk (2007), Krzysztof Czyżewski (2008), Zygmunt Berdychowski (2009), Agnieszka Romaszewska-Guzy (2010), Tomasz Pietrasiewicz (2011), Andrzej Nowak oraz Timothy Snyder (2012), Jan Malicki (2013), Paweł Kowal (2014), Tomas Venclova i Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego (2015), Bogumiła Berdychowska i Myroslav Marynovych (2016), Andrzej Sulima Kamiński i Leon Tarasewicz (2017), Adolf Juzwenko (2018), prof. Jacek Majchrowski oraz Mykoła Kniażycki (2019), Andrej Chadanowicz (2020), Andżelika Borys i Andrzej Poczobut (2021), Ołena i Wołodymyr Zełenscy (2022), Igor Cependa i Stanisław Stępień (2023).

Kapituła Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia

Kapitułę nagrody tworzą: Anna Bernhardt, Bogumiła Berdychowska, Zygmunt Berdychowski, Czesław Bielecki, ks. Adam Boniecki, Andżelika Borys, Igor Cependa, Andrej Chadanowycz, Bogusław Chrabota, Krzysztof Czyżewski, Grzegorz Gauden, Zbigniew Gluza, Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego, Adolf Juzwenko, Andrzej Sulima Kamiński, Mykoła Kniażycki, Wojciech Konończuk, Paweł Kowal, Irena Lasota, Jacek Majchrowski, Tomasz Makowski, Jan Malicki, Myrosław Marynowycz, Andrzej Nowak, Krzysztof Piesiewicz, Tomasz Pietrasiewicz, Andrzej Poczobut, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Radosław Sikorski, Timothy Snyder, Stanisław Stępień, Michał Szułdrzyński (przewodniczący kapituły), Leon Tarasewicz, Tomas Venclova, Hanna Wawrowska (sekretarz kapituły), Ołena i Wołodymyr Zełenscy.

na podst. materiału autorstwa Jacka Cieślaka, Rzeczpospolita.pl

 

TV

Gdańska Wigilia 2024 na Długim Targu