Nagroda Pawła Adamowicza - jak wyjaśniają jej inicjatorzy z Europejskiej Partii Ludowej (EPL-KR) - będzie przypomnieniem, że w naszym społeczeństwie nie ma miejsca na nietolerancję i nienawiść oraz że nikt nie może odebrać wolności zapisanych w Karcie Praw Podstawowych UE. Najbliższa sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów zaplanowana jest na 17-19 marca 2021 r. i to podczas w piątek niej zapadnie decyzja o ustanowieniu nagrody.
Wyrazem niezgody Pawła Adamowicza na nienawiść i nietolerancję było m.in. przystąpienie Gdańska w 2017 roku do ICORN (International Cities of Refugee Network - po polsku: Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia). Jest to stowarzyszenie miast z całego świata, które angażują się w obronę wolności słowa i pisarzy prześladowanych z powodów politycznych: ukrywających się, więzionych lub objętych zakazem publikowania we własnym kraju. Każde miasto zrzeszone w sieci przyjmuje na pewien czas jednego z zagrożonych pisarzy, zapewniając mu bezpieczeństwo, godne warunki życia i możliwość nieskrępowanej pracy twórczej.
Inicjatorzy z EPL w swojej rezolucji piszą:
W styczniu minęły dwa lata od śmierci Pawła Adamowicza, pełniącego funkcję prezydenta Gdańska przez 20 lat i członka EPL-KR, który zmarł w wyniku brutalnego ataku. Komitet Regionów ustanowi nagrodę, by uczcić jego pamięć. Jego praca i zaangażowanie na rzecz tolerancji i solidarności oraz pokojowej koegzystencji pozostaje dla nas wszystkich wzorem do naśladowania. Nagroda ta będzie przypomnieniem, że w naszym społeczeństwie nie ma miejsca na nietolerancję i nienawiść oraz że nikt nie może odebrać wolności zapisanych w Karcie Praw Podstawowych UE.
Poza tym grupa EPL w Europejskim Komitecie Regionów przyjmuje rezolucję uchwaloną przez Parlament Europejski w sprawie ogłoszenia UE jako strefy wolności osób LGBTIQ i zobowiązuje się do zintensyfikowania prac Europejskiego Komitetu Regionów aby chronić prawa każdego obywatela. Grupa EPL-KR zobowiązuje się do ochrony praw mniejszości i wszystkich grup społecznych, zwalczania mowy nienawiści, fundamentalizmu, rasizmu, ksenofobii.
Na posiedzeniu Grupy EPL-KR 16 marca odbędzie się debata na temat „Nagrody Adamowicza” z europosłanką Magdaleną Adamowicz (wdową po Pawle Adamowiczu) i Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich. Dzięki tej instytucji regiony i miasta mogą formalnie wypowiedzieć się w procesie stanowienia prawa przez UE, zapewniając uwzględnienie stanowiska i potrzeb władz lokalnych i regionalnych. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów w ramach procesu stanowienia prawa w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych, na przykład w kwestiach opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia, polityki społecznej, spójności gospodarczej i społecznej, transportu, energii i zmian klimatu. Jeżeli tego nie zrobią, Komitet Regionów może wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. Komitet składa się z wybranych w drodze wyborów przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. Każdy kraj wyznacza swoich członków, którzy są mianowani na odnawialną pięcioletnią kadencję przez Radę UE. Liczba członków z poszczególnych państw zależy od liczby ludności danego kraju.