Nagroda im. Jana Heweliusza. Prof. Hanna Mazur-Marzec kontra wirusy i nowotwory

W czwartek, 7 listopada, w Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury - odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Hanną Mazur-Marzec, laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Jej naukowe działania skupiają się wokół opracowania metabolitów cyjanobakterii jako związków wyjściowych nowych leków o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym.
07.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać starszą kobietę z krótkimi siwymi włosami, trzymającą mikrofon i stojącą przy mównicy z projektorem. Przemawia do zgromadzonej publiczności w eleganckiej sali o zdobionych, drewnianych ścianach i rzeźbionych dekoracjach
Spotkanie z Laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza – prof. dr hab. Hanną Mazur-Marzec, było okazją do poznania bliżej przedmiotu jej badań
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Jest zwycięzca konkursu Uczelni Fahrenheita „Energia przyszłości”. Jaki pomysł najlepszy?

Prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych otrzymała w styczniu tego roku. W ten sposób doceniona została za identyfikację metabolitów mikroorganizmów  i określenie ich znaczenia środowiskowego oraz potencjału biotechnologicznego i medycznego. 

Nagrody Naukowe Miasta Gdańska dla prof. Artura Blaima i prof. Hanny Mazur-Marzec

- Od momentu, kiedy nagroda została mi przyznana minęło trochę czasu, ale muszę się przyznać, że ciągle jestem w szoku. Dziękuję za przyznanie mi tej honorowej nagrody - skromnie mówiła naukowczyni podczas poświęconego jej wieczoru w Ratuszu Staromiejskim w czwartek, 7 listopada. - Dzisiaj to wy, którzy przyszliście tutaj jesteście dla mnie najważniejsi, dziękuję, że poświęciliście ten wieczór na spotkanie ze mną. 

Na zdjęciu znajduje się elegancko ubrany mężczyzna z siwymi włosami i okularami, trzymający dokument i przemawiający do mikrofonu w drewnianej sali. Jego strój składa się z ciemnej marynarki i zielonego krawata
Radny Andrzej Kowalczys złożył gratulacje tegorocznej laureatce w imieniu swoim oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

W imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz list gratulacyjny odczytał i wręczył prof. dr hab. Hannie Mazur-Marzec radny Gdańska i pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. organizacji pozarządowych Andrzej Kowalczys.

Cóż laik może wiedzieć o metabolizmie cyjanobakterii? Przyznaję, większość z nas ożywi się słysząc, że dzięki zastosowaniu spektrometrii odkryła Pani wiele cyjanopeptydów o obiecującej aktywności biologicznej, w tym związki skutecznie hamujące infekcję SARS-CoV-2. Ze wstydem jednak trzeba wyznać, że z całego zdania w uszach znajomo brzmi po pandemii jedynie „SARS-CoV-2”. Dobrze, że są ludzie, którzy uczynili z tej tajemnej nauki swoją pasję, realizują się, a do tego wyglądają - jak Pani - na spełnionych i szczęśliwych. Pani Profesor, dziękujemy za Pani badania, dzięki którym więcej wiemy o świecie, a nasze życie staje się lepsze. 

 

Gratuluję wyróżnienia w postaci Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Jej fundatorami są gdańszczanki i gdańszczanie. Proszę więc przyjąć od nas wszystkich życzenia kolejnych lat owocnych eksploracji naukowych i międzynarodowych partnerstw. Niech studenci i doktoranci z entuzjazmem czerpią z Pani doświadczeń i dokonań, Pani przykład będzie zaś inspiracją dla młodych kobiet, które wybierają naukową drogę rozwoju zawodowego i osobistego, a chwała i satysfakcja, jakie dziś są Pani Profesor udziałem, zdarzają się jak najczęściej. 

Na spotkanie, które było okazją do ponownego świętowania otrzymanej przez nią w tym roku nagrody, prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec przygotowała wykład popularno-naukowy pod tytułem „Metabolity mikroorganizmów morskich - trucizny czy leki?”. Następnie o życiu oraz pasji profesor Mazur-Marzec opowiedzieli dr hab. Waldemar Surosz, prof. UG, i prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn. Spotkanie poprowadziła dziennikarka Beata Szewczyk.

Na zdjęciu kobieta trzyma w ramce ozdobny kafelek przedstawiający budynek oraz napis, podczas gdy obok niej stoi mężczyzna z bukietem kwiatów. Trzecia osoba, trzymając mikrofon i teczkę, prowadzi wydarzenie, które ma charakter uroczysty
Podczas czwartkowego spotkania naukowczyni wręczono pamiątkowy kafelek Nadbałtyckiego Centrum Kultury
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Czym zajmuje się prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec? 

Prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Na tej uczelni studiowała chemię i z tą uczelnią głównie związała swoją aktywność zawodową. Obecnie jest kierownikiem Katedry Biologii Morza i Biotechnologii oraz Pracowni Biotechnologii Morskiej na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego

Zainteresowania naukowe oraz prace badawcze prof. Mazur-Marzec od lat koncentrują się wokół produktów naturalnych, których źródłem są mikroorganizmy wodne, głównie morskie. W pierwszym etapie były to związki toksyczne, ich przemiany oraz znaczenie, również jako swoiste markery procesów zachodzących w środowisku. Ten wątek badań jest w pewnym zakresie kontynuowany do dziś; dotyczy m.in. toksyn produkowanych przez „złotą algę”.  W ostatnich latach wszystkie realizowane przez prof. Mazur-Marzec projekty dotyczą metabolitów cyjanobakterii, jako związków wyjściowych do opracowania nowych leków o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym. Wśród tych związków są peptydy skutecznie hamujące infekcję SARS-CoV-2 (in vitro).

Prof. Hanna Mazur-Marzec jest członkiem korespondencyjnym PAN; aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach badawczych, prowadzi również szeroką współpracę z wieloma krajowymi ośrodkami naukowymi. Do osiągnięć dydaktycznych należy m.in. wdrożenie programu studiów II stopnia w zakresie biotechnologii morskiej. Pasje zawodowe: spektrometria mas. Zainteresowania prywatne: muzyka klasyczna, historia, podróże.

Edukacja szyta na miarę. O gdańskich eksperymentach pedagogicznych

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu