Europe for Festivals, Festivals for Europe (w skrócie EFFE) to międzynarodowa inicjatywa powołana przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA). Zajmuje się promowaniem i współpracą z najlepszymi festiwalami kulturalnymi w Europie.
Bycie wyróżnionym i zdobycie nagrody EFFE Award oznacza nie tylko prestiż, ale i konkretne korzyści.
- Nagrodą jest całoroczna kampania promocyjna w europejskich mediach kulturalnych, a także co ważne z punktu widzenia miasta, turystycznych - mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, organizatora Festiwalu Szekspirowskiego. - Będzie to prawdopodobnie film promocyjny gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego wyświetlany w mediach, na stronie stowarzyszenia, w social mediach itp.
Większa rozpoznawalność Festiwalu Szekspirowskiego to promocja miasta, Polski, ale też możliwość goszczenia w Gdańsku najwybitniejszych teatrów na świecie.
Aby zostać beneficjentem nagrody EFFE Award 2017 trzeba było, w pierwszym etapie, pokonać aż 715 konkurentów. Jak dotąd Festiwal Szekspirowski idzie jak burza, być może właśnie szekspirowska (ten tytuł rozpocznie tegoroczny Festiwal Szekspirowski w Gdańsku) i znalazł się na liście finalistów, na którą trafiło już tylko 25 innych wydarzeń, z tytułem EFFE Label.
Są wśród nich tak znaczące jak, mający 70-letnią tradycję, Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu skupiający twórców i wykonawców świata muzyki, teatru, opery i tańca oraz jego alternatywa - Edinburgh Festival Fringe, uważany za największy festiwal sztuk pięknych na świecie i największą na świecie platformę wolności słowa, gdyż spotykają się tam przedstawiciele niemalże wszystkich gatunków sztuk: teatru, tańca, teatru fizycznego, cyrku, kabaretu, muzyki, słowa mówionego, opery, malarstwa, są nawet pokazy dziecięce, najróżniejsze wystawy.
Festiwal Szekspirowski jest jedynym wyróżnionym festiwalem z Polski w tej edycji. W poprzedniej edycji konkursu jednym z 12 zwycięzców konkursu był poznański Festiwal Malta.
Kto wybiera i ocenia europejskie festiwale? Międzynarodowe dziewięcioosobowe jury, składające się z przedstawicieli świata sztuki: dyrektorów teatrów, festiwali, fundacji oraz uczelni wyższych pod przewodnictwem kompozytora i reżysera Jonathana Mills’a. Jury docenia szczególnie festiwale artystyczne działające na poziomie europejskim lub ogólnoświatowym, ale zaangażowane jednocześnie w życie społeczności lokalnych.
Warto zauważyć, że w jury jest akcent polski - jednym z jego członków jest Paweł Potoroczyn, menedżer kultury, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata, wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza (w latach 2008 do 2016).
Kto otrzyma prestizową nagrodę dowiemy już jesienią.
- Ogłoszenie zwycięzcy oraz uroczystość wręczenia EFFE Awards odbędzie się 18 września 2017 roku, podczas Arts Festivals Salon w Brukseli - mówi Magdalena Hajdysz. - Uroczystość wręczenia odbędzie się w Centrum Sztuk Pięknych BOZAR (Centre of Fine Arts – BOZAR). To też znakomita okazja do spotkania z innymi wyróżnionymi, nawiązania znajomości i wymiany doświadczeń.
Jeśli nawet nie uda zdobyć laurów zwyciezcy już sam udział w konkursie i bycie laureatem (EFFE Laureates) skutkuje kampanią promocyjną w mediach międzynarodowych, która potrwa przez całe lato aż do połowy września. Historie poszczególnych festiwali są publikowane m. in. na stronie www.effe.eu.
Festiwal Szekspirowski w Gdańsku już po raz drugi otrzymał prestiżowe odznaczenie EFFE Label, w tym roku z dodatkowym tytułem Remarkable Festival (Nadzwyczajny Festiwal), przyznawany przez platformę kulturalną „Europe for Festivals, Festivals for Europe" – EFFE Label 2017 - 2018.
Czytaj także:
Festiwal Szekspirowski. Najlepsze spektakle i najwybitniejsi twórcy z całego świata. Sprawdź program
Szekspir na ulicach Gdańska. Namaluj mural z Iwoną Zając na Festiwal Szekspirowski