Ta droga rowerowa służy mieszkańcom od 16 lat
W poniedziałek, 29 kwietnia, trwały jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, głównie na poboczach. Nie przeszkadzało to jednak setkom rowerzystów w sprawdzaniu świeżutkiego asfaltu. Nową nawierzchnię ułożono na odcinku drogi pomiędzy wejściami na plażę nr 50 (na wysokości przedłużenia al. Hallera) a nr 63 (przedłużenie ul. Piastowskiej). Wcześniej załatane zostały dziury i uzupełnione ubytki.
Nadmorska trasa rowerowa jest jedną z najpopularniejszych tras dla cyklistów w Gdańsku. Chętnie korzystają z niej mieszkańcy Trójmiasta, ale też goście naszego miasta.
W roku 2020, a także w latach 2022 - 2023, zamontowane przy tej trasie liczniki odnotowały ponad milion rowerzystów w ciągu każdego roku. Najwięcej było ich w okresie letnim, od czerwca do sierpnia. Co ciekawe, jadących na jednośladach można spotkać na tej trasie przez cały rok - nie ma miesiąca, by liczniki nie odnotowały przynajmniej od kilku do kilkunastu tysięcy rowerzystów.
Przypomnijmy. Nadmorską drogę rowerową wybudowano, i oddano do użytku, w lipcu 2008 roku.
Jeżeli długi weekend majowy spędzacie w Gdańsku, podpowiadamy, gdzie jeszcze warto wybrać się rowerem. Zapowiada się bowiem idealna, na tego typu aktywność, pogoda.
Wyspa Sobieszewska idealna na rower
Gdańska wyspa stała się w ostatnich latach jednym z popularniejszych kierunków spędzania wolnego czasu, także aktywnego. Powstało tu m.in. kilka kilometrów nowych dróg rowerowych. Polecamy szczególnie dwie trasy.
Pierwsza rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ul. Boguckiego z ul. Świbnieńską i biegnie tuż przy granicy z sąsiednimi gminami, wzdłuż przekopu Wisły. To jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w Gdańsku. Rowerzyści jadąc po koronie wału dotrą do granic Gminy Miasta Gdańska, gdzie trasa łączy się ze ścieżką na terenie gminy Cedry Wielkie. Ponadto w okolicy Błotnika droga ma swoje odgałęzienie w kierunku przystani. Trasa liczy ponad 7 km. Droga ta stanowi jeden z odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej R-9 i Pomorskich Tras Rowerowych o Znaczeniu Międzynarodowym R-10.
Z Gdańska do Świbna - oficjalne otwarcie gdańskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej i EuroVelo 9
Druga trasa na Wyspie Sobieszewskiej prowadzi wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej nr 501, na odcinku od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego. Ma blisko 4,5 km długości. To wygodna dwukierunkowa droga o szerokości trzech metrów. Część trasy otoczona jest z obu stron lasami, część biegnie wzdłuż kameralnej wyspiarskiej zabudowy. Tą drogą dojechać można wygodnie aż do promu, który kursuje pomiędzy Świbnem a Mikoszewem, a także do opisanej wyżej trasy wzdłuż przekopu Wisły.
Na Wyspę Sobieszewską można dojechać na rowerze z centrum Gdańska, wygodnie i bezpiecznie, trasą R10, która prowadzi m.in. przez dzielnicę Rudniki. Jest to Nadmorski Szlak Hanzeatycki oraz Wiślana Trasa Rowerowa, będąca częścią R-9, które położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo.
Uroczyście otwarto Żurawia Gdańskiego
Spójrz na miasto z wału kanału Raduni
Kolejną trasę proponujemy wzdłuż kanału Raduni. Rozpoczyna się ona przy Biskupiej Górce, kilkanaście metrów za skrzyżowaniem ulic Biskupiej i Armii Krajowej. Można też pojechać ul. Okopową od strony centrum handlowo-usługowego Forum Gdańsk, przez nowy wiadukt, gdzie także wybudowano drogę rowerową, a następnie wjechać na wał wybudowany wzdłuż Raduni. To malownicza trasa otoczona majestatycznymi kasztanowcami. Jadąc wałem, zobaczyć można zarówno zabudowę jedno- i wielorodzinną, jak i biegnący obok Trakt Św. Wojciecha. Widać też zabytkowe budynki Głównego Miasta. Proponujemy trasę od Biskupiej Górki do wysokości ul. Nowiny, w którą warto skręcić, by następnie podjechać do zrewaloryzowanego przed kilku laty Parku Oruńskiego. Wałem przy Kanale Raduni dojedziecie aż do granic Gdańska, i dalej do Pruszcza Gdańskiego. Długość trasy zależy więc już od indywidualnych decyzji. Należy pamiętać, że na wale obowiązuje ruch pieszo-rowerowy. Zachowajcie więc odpowiednią prędkość na tej trasie i uważajcie na pieszych.
Na dwóch kółkach warto zajrzeć na Dolne Miasto
Jednym z atutów tej rewitalizowanej części Gdańska jest charakterystyczny opływ Motławy z dawnymi bastionami. Proponujemy trasę od ul. Toruńskiej (wzdłuż tej ulicy nie ma drogi rowerowej) lub ul. Łąkowej (rowerem można przemieścić się charakterystyczną gruntową, utwardzoną promenadą), następnie należy wjechać w ul. Kurzą, obok Reduty Wyskok, po czym przejechać przez tzw. kolorowy mostek i skręcić w lewo. Cała trasa prowadzi dookoła opływu. My proponujemy ją do wysokości mostku przy ul. Modrej i powrót drugim brzegiem do Reduty Wyskok. Pojechać można też dalej, prosto, nie skręcając przy ul. Modrej. Nie trzeba też zatrzymywać się przy Reducie Wyskok - można podjechać do zabytkowej Kamiennej Grodzy i sąsiadujących z nią zielonych bastionów. Długość trasy zależy więc od indywidualnych decyzji. W tym przypadku także należy pamiętać, iż na promenadzie wzdłuż Opływu Motławy spotkać można spacerowiczów.
Lunety i repliki armat już na bastionach. Modernizacja zakończona
Szlak turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy
Na odcinkach leśnych trasa jest wykonana z kruszywa łamanego. Jej całkowita długość wynosi 36,5 km, w tym trasa główna - 21 km oraz łączniki - 15,5 km.
Od Jasienia do Sopotu
Główna trasa turystyczna przebiega na odcinku od jeziora Jasień do ul. Spacerowej. Początek trasy to okolice ul. Stężyckiej i jeziora Jasień, następnie przecina ona al. Armii Krajowej. Dalej szlak prowadzi w okolicach Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Dolina Strzyży” do Matemblewa i ul. Słowackiego. Trasa przecina ul. Słowackiego na wysokości osiedla Złota Karczma, następnie przez teren Lasów Oliwskich prowadzi do ul. Bytowskiej. Stąd biegnie w kierunku Owczarni i dalej w okolice ul. Spacerowej - aż do połączenia ze szlakiem turystycznym na terenie Sopotu.
Nowe murale przy PKM. Oba poświęcone Pawłowi Huelle i jego “Weiserowi Dawidkowi”
Dodatkowo pięć łączników
Do głównej trasy prowadzi pięć tzw. łączników, które także pełnią funkcję szlaku turystycznego:
- pierwszy odcinek prowadzi dookoła zbiornika Jasień, wzdłuż nasypu PKM Jasień i ul. Słowackiego do Złotej Karczmy;
- drugi odcinek przebiega od Matemblewa do ul. Słowackiego, przecinając ul. Potokową, następnie wzdłuż ul. Słowackiego do wysokości nasypu PKM;
- kolejny, najkrótszy łącznik, to trakt od szlaku głównego do Osiedla Złota Karczma;
- dwa ostatnie odcinki biegną do Parku Reagana na Przymorzu. Jeden z nich wzdłuż ul. Spacerowej, drugi wzdłuż ul. Kościerskiej.