Kampania Rowerowy Maj, zorganizowana przez Gdańsk po raz pierwszy pięć lat temu, w 2016 r. “pojechała w Polskę” i zyskuje coraz więcej zwolenników wśród gmin wiejskich, małych, średnich i dużych miast ze wszystkich stron kraju. Liczba miast i gmin, które obok Gdańska startują w kampanii w tym roku sięgnęła 29 - rok temu było ich 20. Na liście znaleźć można zarówno miasta, które są w Rowerowym Maju jadą od początku (Warszawa, Gdynia, Sopot), ale także wielu debiutantów (np. Bydgoszcz, Kielce czy Toruń).
Oznacza to, że w 550 szkołach i przedszkolach w kraju od poniedziałku (7 maja) do środy (30 maja) dojazd na zajęcia na rowerach, rolkach, hulajnogach i deskorolkach będzie nie tylko mile widziany, ale także odnotowywany w "rowerowych dzienniczkach".
Jeśli chodzi o Gdańsk, zgłosiły się 72 szkoły podstawowe (rok temu 68) i 62 przedszkola (53 w 2017 r.) Oznacza to, że potencjalnie ponad 36 tys. gdańskich uczniów i przedszkolaków (o pięć tysięcy więcej niż w ubiegłym roku) może wziąć udział w akcji.
Warto dodać, że w 2018 r. w rywalizacji wystartują uczniowie klas siódmych, a za rok również ósmych.
Rodziców, którzy jeszcze nie czytali przygotowanej specjalnie z myślą o nich broszury Rowerowego Maja, zachęcamy do pobrania jej ze strony internetowej kampanii. W broszurze zebrano praktyczne informacje na temat przygotowania się do udziału w akcji.
Nowością tegorocznej edycji kampanii jest platforma on-line do obsługi kampanii, na którą koordynatorzy placówek i nauczyciele z całego kraju wprowadzać będą na bieżąco wyniki swoich podopiecznych.
Rezultaty będą dostępne na stronie Rowerowy Maj, dzięki temu każdy - również rodzic czy dziecko - będzie mógł sprawdzić aktualną pozycję swojej szkoły i klasy w rankingu (ale nie indywidualnych uczestników!).
Na stronie głównej zebrane będą wyniki szkół z całej Polski, na podstronach poszczególnych miast - tylko placówek z danej miejscowości.
- Do tej pory koordynatorzy szkolni przesyłali wyniki “do centrali” tylko w połowie rywalizacji i na koniec - tłumaczy Monika Evini, krajowa koordynatorka Rowerowego Maja z Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego magistratu. - Teraz dopuszczamy maksymalnie trzydniowe opóźnienie z wprowadzeniem wyników na platformę.
Dla uczniów i przedszkolaków nic się nie zmieni - swoją “obecność rowerową” na zajęciach tradycyjnie będą zaznaczać w specjalnych indywidualnych dzienniczkach za pomocą naklejki, drugą przyklejać będą na klasowym plakacie.
Na życzenie nauczycieli - koordynatorów gdańskiej odsłony kampanii, wszystkie placówki otrzymały specjalne plakaty “Bierzemy udział w Rowerowym Maju” - do zawieszenia na drzwiach wejściowych do szkoły, czy przedszkola.
Diametralnie zwiększy się w tym roku pula nagród finansowych w Gdańsku i liczba nagrodzonych w finale szkół i przedszkoli. Dotąd nagrody finansowe fundowane przez prezydenta miasta Gdańska otrzymywały trzy najlepsze szkoły podstawowe (po jednej w kategoriach szkół: małych, średnich i dużych) oraz jedno przedszkole - w sumie do rozdysponowania było 62 tys. zł. W roku 2018 z puli wynoszącej 130 tys. zł nagrodzone zostaną pierwsze trzy szkoły w każdej kategorii i trzy przedszkola.
Najlepsze klasy w skali szkoły i miasta oraz najlepsi indywidualni uczestnicy tradycyjnie otrzymają ciekawe nagrody rzeczowe i zaproszenia na wycieczki w różne miejsca, nie tylko w Gdańsku i nie tylko na zajęcia o tematyce sportowej (lista nagród pod linkiem, w dolnej części strony).
Maj bez European Cycling Challenge. Za to we wrześniu nowa kampania rowerowa
Więcej na temat zeszłorocznych zmagań: