Nadchodzi paskudna pogoda i wysoka woda w rzekach Gdańska

Szykuje się paskudna pogoda do soboty: silny wiatr i śnieg z deszczem. Odpowiedzialny jest za to niż atmosferyczny o imieniu Charly. Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenie o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w rzekach pasa nadmorskiego. Czas obowiązywania ostrzeżenia: od czwartku, 9 stycznia, godz. 16 do piątku, 10 stycznia, godz. 13.
09.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osoba z psem podczas zadymki na deptaku w Brzeźnie
Nawet przy sztormowej pogodzie trzeba wyjść z psem na spacer. Dzielnym wiatr z deszczem nie przeszkadza
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Charly zamierza rozrabiać

Centrum niżu Charly w ciągu najbliższych godzin przejdzie przez Pomorze, następnie w piątek dotrze do Litwy, by w sobotę wrócić nad północno-wschodnią Polskę. 

W związku z tym, w czwartek późnym popołudniem czeka nas strefa opadów ciągłych, mieszanych: deszczu i śniegu z deszczem. Termometry w Gdańsku mają trzymać się około zera, ale temperatura odczuwalna będzie wynosić nawet -5 st. C. Z czwartku na piątek, opady śniegu i deszczu mogą być intensywne. Przy wietrze o sile 60-90 km/h da to bardzo nieprzyjemny efekt.

Opady wrócą w piątek wieczorem i potrwają do niedzieli rano. Może to być głównie śnieg, w znacznych ilościach.

Wysoka woda w Motławie

Taka prognoza zapowiada się dla całego polskiego pasa nadmorskiego, od Świnoujścia po Mierzeję Wiślaną. Towarzyszy jej ostrzeżenie hydrologiczne IMGW drugiego stopnia, które definiowane jest następująco: obserwowane lub prognozowane stany wody układają się powyżej stanów ostrzegawczych z tendencją wzrostową z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów alarmowych.

Treść ostrzeżenia hydrologicznego IMGW:

Ważność: od godz. 16:00 dnia 09.01.2025 do godz. 13:00 dnia 10.01.2025

Obszar: Wybrzeże Zachodnie i morskie wody wewnętrzne RP - Bałtyk Południowy, Wybrzeże Wschodnie i morskie wody wewnętrzne RP - Bałtyk Południowo-Wschodni (pomorskie, zachodniopomorskie)

 

Chodzi o wysokie napełnienie Bałtyku (529 cm) i wiatr z kierunków północnych, który w piątek nad ranem może przekraczać 70 km/h. Jest prawdopodobne, że to wszystko razem wywoła efekt “cofki” na obszarze Gdańska, w wodach Martwej Wisły i Motławy.

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane