• Start
  • Wiadomości
  • Nabór prac na 9. edycję festiwalu Narracje zakończony. Kogo i co zobaczymy?

Nabór prac na 9. edycję festiwalu Narracje zakończony. Kogo i co zobaczymy?

Prawie 90 projektów: obiektów, instalacji i performansów zgłoszono podczas otwartego naboru na Festiwal Narracje 2017, który odbędzie się w Brzeźnie. Spośród nich wybrano 5, które wyróżniały się oryginalnością i kładły nacisk na lokalną historię. Dołączą do prac 15. artystów z Polski i Europy, których do współtworzenia wydarzenia zaprosiła kuratorka tegorocznej edycji Narracji, Anna Czaban. Efekty tej współpracy będzie można podziwiać 17 i 18 listopada.
05.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pokaz wideo Run Free na ścianie Szkoły Podstawowej nr 21 na Biskupiej Górce, to pomysł Piotra Wysockiego i Dominika Jałowińskiego, prezentowany podczas ubiegłorocznych Narracji. Czym festiwal zaskoczy w Brzeźnie?
 

- Dziękuję wszystkim, którzy nadesłali swoje propozycje obiektów, instalacji, sytuacji, performansów i akcji na Festiwal Narracje. Szczególnie doceniam te, które uwzględniały potrzeby mieszkańców dzielnicy oraz zakładały ich aktywne uczestnictwo w przedsięwzięciu - mówi Anna Czaban, kuratorka 9. edycji Narracji.


Przeczytaj pierwszy wywiad udzielony przez Annę Czaban, w którym zdradza trasę 9. edycji Festiwalu Narracje i opowiada szczegółowo o pracach, które zobaczymy w Brzeźnie: Narracje 2017: znamy trasę tegorocznej edycji i nazwiska artystów.


Zgłoszenia w ramach otwartego naboru były przyjmowane do 15 września. Format projektu był dowolny, organizatorzy byli otwarci zarówno na pomysły na obiekt, film, instalację, warsztaty, spotkanie, interwencję w miejskiej przestrzeni czy performance - warunkiem było spełnienie tegorocznej koncepcji kuratorskiej i wpisanie się w temat brzeźnienieńskiej odsłony festiwalu, zatytułowanej „Poza sezonem”.

- Ta koncepcja koncentruje się na niegdyś uzdrowiskowym charakterze dzielnicy Brzeźno i jego późniejszych przekształceniach, które widoczne są szczególnie w architekturze i infrastrukturze turystycznej - komentuje Czaban. - Podwójne przesunięcie czasowe - to, zachodzące na przestrzeni dziesiątek lat, podczas których Brzeźno utraciło aurę nowoczesnego kurortu oraz przejście poza sezon letni - pozwoli spojrzeć na najciekawsze dzielnicowe historie z innej strony i odsłonić to, co zazwyczaj niewidoczne w letnim zgiełku.

Chętnych do zrealizowania tej koncepcji nie brakowało. Wpłynęło 88 zgłoszeń, wśród nich były projekty kolektywne, interdyscyplinarne, a także pisane przez nie-artystów - z całej Polski. Rywalizacja była ostra, bo organizatorzy przewidzieli tylko pięć wolnych miejsc na liście tegorocznych twórców programu festiwalu.

- W nadesłanych aplikacjach zwracaliśmy uwagę nie tylko na oryginalne pomysły działań, ale również na wykorzystanie w nich nietypowych obszarów dzielnicy. Doceniliśmy pięć projektów, które odkrywają lub konstytuują lokalne historie - zdradza kuratorka.

5 prac wybranych w otwartym naborze do 9. edycji Festiwalu Narracje:
  • Taniec zwierząt Bałtyku (instalacja wizualna), Natalia Uryniuk, doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
  • Zaćmienie (instalacja), Laura Grudniewska, absolwentka Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Korbka (instalacja dźwiękowa), Kaja Cykalewicz-Licak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim,
  • Lubię wszystko (obiekt), Iza Rogucka, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu w klasie mistrzowskiej Pawła Althamera i Juliana Göthego,
  • Storms on Sticks (performans), Diana Rönnberg, doktor sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.


Powyższe prace dołączą do 15. projektów artystów, zaproszonych wcześniej do współpracy przy festiwalu. Znalazły się tam takie osoby, jak Katarzyna Krakowiak, Rafał Dominik, Adam Gołębiewski, Ewa Rudnicka, Magdalena Jędra, Wojciech Bąkowski, Norbert Delman, Meris Angioletti, Maurycy Gomulicki czy Stach Szumski.

Wizje artystyczne w/w twórców wokół tematu „Poza sezonem” będzie można oglądać 17 i 18 listopada 2017 r., w Gdańsku-Brzeźnie. Wstęp wolny.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z POPRZEDNIEJ EDYCJI NARRACJI

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej