• Start
  • Wiadomości
  • Na żywo, 3 czerwca. Debata “Demokracja obywateli - jak o nią dbać?” w ramach MFO

Na żywo, 3 czerwca. Debata “Demokracja obywateli - jak o nią dbać?” w ramach MFO

03.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2019-06-03_debata_holland_05_799x533

 

18:05
Edwin Bendyk zabrał głos jako ostatni z mówców, czas na pytania publiczności.

Edwin Bendyk mówił:

Jesteśmy na uroczystości zorganizowanej przez samorząd. 800 samorządowców spotyka się w Gdańsku, by dyskutować o przyszłości samorządu. Zastanówmy się więc nad tym fenomenem, który warto odnieść do historii . W1992 r. ukazała się książka prof. Jerzego Hausnera, obserwatora i uczestnika transformacji. Z jego analizy wynikało, że mamy dwa scenariusze przyszłości dla Polski: albo oligarchia polityczno - biznesowa, albo władze przejmie jakiś rodzaj populizmu. Przypominam, że 1992 r. to było apogeum kryzysu po transformacji, także u naszych siąsiadów. Było więc mało wiary w kulturę obywatelską, a to był także czas wielkiej demobilizacji zawodowej Polaków, przyspieszone emerytury, na które przeszło kilka milionów ludzi, na skutek restrukturyzacji państwowego przemysłu.

Kluczową rolę przy wyjściu z tego impasu odegrała reforma samorządowa, która dojrzewała długo, a jej rodowód wywodzi się z Gdańska, z I zjazdu “Solidarności”. Dziś zaufanie do instutucji samorządówych przekracza 60 proc. - dwa razy mniej niż do instytucji centralnych.

17:51
Krzysztof Czyżewski: - Nie zaufaliśmy obywatelom, by ich uczynić podmiotem zmiany
Pamiętam nasze środkowoeuropejskie dyskusje o nowej demokracji: jak szybko zdeprecjonowano mit Europy Środkowej jako niepotrzebny
Krzysztof Czyżewski: - My tu mówimy o Europie. Dla mnie to było zajęcie się własnym podwórkiem, rozwiązywanie spraw u siebie, na miejscu. Stąd ten paniczny strach dziś w polityce - zupełny brak związku polityków, zwłaszcza liberalnych, ze społecznościami lokalnymi. Nie zaufaliśmy obywatelom, by ich uczynić podmiotem zmiany.

17:36
Agnieszka Holland: miliony ludzi wyrzuca swoje krzywdy i rozpacz w mediach społecznościowych
Kolejna utrata w Polsce - to utrata dumy ze swoich biografii. Musieliśmy pogodzić, się, że trzeba skreślić to co wypracowaliśmy jako kolektyw.
Agnieszka Holland: Nasze pokolenie, wciąż jeszcze kierujące krajem, skoczyło w wiarę, że transformacja to nasz obowiązek, popieraliśmy ją, starając się nie widzieć ciemnych stron, zainwestowano ogromną nadzieję i poczucie dumy, że nowa Polska się rozwija i wygrywa. I choć większość tych ludzi środka to tacy, którzy nie osiągnęli wysokiego statusu, ale rodzaj dumy z kolektywnego sukcesu, to im zostało teraz, po 30 latach odebrane. I teraz miliony tych ludzi wyrzuca swoje krzywdy i rozpacz w mediach społecznościowych, albo podczas protestów KOD pod sądami - to nie jest protest młodych.

17:19
K. Puto: Jak budować obywatelstwo w poczuciu utraty, niepewności, strachu przed utratą?
- W pewnym sensie można powiedzieć, że Jarosław Kaczyński zrobił bardzo dobrze polskiemu obywatelstwu. Mamy te wszystkie ruchy, mobilizacja społeczna jest znacznie większa niż była przed 2015 roku. Ale czegoś tu brakuje. Nawyku. Brakuje nawyku serca - interwencje są jednorazowe, są sprzeciwem wobec czegoś co się dzieje, ale nie są nawykiem serca, że my obywatele będziemy protestować za każdym razem, nie tylko teraz, kiedy widzimy obniżające się standardy praworządności, ale i później, kiedy wygra tzw. "nasza władza" - mówiła Kaja Puto.

17:11
Kaja Puto: Nieustannie tu słyszę, że młodzi nie angażują się w społeczeństwo, zgłaszam sprzeciw
Kaja Puto podkreśliła podczas debaty, że nie zgadza się z piętnowaniem młodych ludzi, że nic nich nie obchodzi w nic się nie angażują.
Nieustannie tu słyszę, że młodzi nie angażują się w społeczeństwo i jeżdżą na wakacje swoimi iPhone`ami, zgłaszam sprzeciw wszystkie ruchy formalne czy nie, które starają się odpowiadać na wyzwania globalne w Polsce są kierowane przez pokolenie 30 i 40 latków. Klimat i migracje kilka lat temu nie istniały w mainstreamowej debacie publicznej, oni się angażują, gdy państwo zawodzi.

17:06
Karolina Wigura: Odchodzi świat, w którym główny podział przechodzi pomiędzy konserwatywnym mieszczaństwem głosującym na chadecję a robotnikami głosującymi na socjaldemokrację
17:02
Jan Kubik: Jesteśmy uwięzieni w pojęciu obywatela, które jest przestarzałe, musimy je przedefiniować.
17:00
Jan Kubik: populizm blokuje naszą energię do walki z globalnymi problemami
Jan Kubik: Zamiast skupiać się na trapiących nas problemach globalnych, skupiamy się na zwalczaniu populizmu, który blokuje naszą energię do rozwiązywania tych siedmiu problemów. Ruchy, które próbują coś z tym zrobić? W USA dzieci zabrały się za walkę o klimat, ruchy kobiece - Polska, Stany - budzą moją nadzieję, ruchy konsumenckie - także coraz poważniej problemem ocieplenia i obywatelskie - demonstracja w Polsce w obronie czegoś tak abstrakcyjnego jak konstytucja.

16:48
Jacek Kołtan: Zarówno w 1989 roku, jak i teraz mamy do czynienia z bardzo szczególnym momentem
- Choć trudno budować prostą analogię, i są to bardzo różne światy - to jednak także dziś pojawia się moment chaosu, z którego ciągle nie wyłonił się nowy porządek świata - mówił podczas inauguracji debaty „Demokracja obywateli - jak o nią dbać?”.

16:49
Rozpoczęła się debata “Demokracja obywateli - jak o nią dbać?” w ramach MFO

Debata o demokracji obywateli to część dwudniowego Międzynarodowego Forum Obywatelskiego w ECS

Mówcy debaty:

- Edwin Bendyk - dziennikarz i publicysta tygodnika “Polityka”, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie

- Agnieszka Holland - wybitna tłumaczka “Nieznośnej lekkości bytu” Milosa Kundery i “Siły bezsilnych” Vaclava Havla, polska reżyser filmowa (“Pokot”, “Europa, Europa”, “Lista Schindlera”)

- Kaja Puto - dziennikarka freelancerka, zajmuje się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu, związaną m.in. z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe.

- Krzysztof Czyżewski - praktyk idei, eseista, tłumacz, dyrektor Ośrodka Pogranicze i twórca Fundacji Pogranicze, autor “Ścieżki pogranicza” i “Małe centrum świata - zapiski praktyka idei”

- Karolina Wigura - socjolog, historyczka idei, dziennikarka i publicystka, szefowa działu politycznego w Kulturze Liberalnej, wykładowca Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego

- Jan Kubik -socjolog, badacz społeczeństwa obywatelskiego, wykładowca m.in. College of London, autor wielu książek, mi.n The Power of symbols against symbols of power - ważnej książki o Solidarności nie wydanej jeszcze po polsku (ECS szykuje jej tłumaczenie).

Spotkanie prowadzi Jacek Kołtan - filozof i politolog, z-ca dyrektora ECS ds. naukowych, szef Wydziału Myśli Społecznej.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic