Łabędzi Staw w Parku Oliwskim. Poziom wody opadł, zaczyna się czyszczenie
Szacuje się, że w krajach Unii Europejskiej około 84% gatunków uprawnych i 78% gatunków dzikich kwiatów jest przynajmniej pośrednio zależnych od pracy zapylaczy. To one gwarantują nam różnorodność upraw.
- Zmniejszanie się lub utrata dzikich zapylaczy grozi zaburzeniem naszej diety i zachwianiem ekosystemów, bo elementy przyrody są jak domino. Zmiany klimatu powodują, że coraz częściej mamy do czynienia z upałami i suszami, tym samym zmniejsza się ilość pokarmu dla zapylaczy oraz materiału do budowy gniazd. Dlatego zdecydowaliśmy się pomóc owadzim populacjom. Zbudowaliśmy kilkanaście domków dla owadów, a teraz chcemy w ciekawy sposób przekazać wiedzę o owadzim świecie - wyjaśnia Agnieszka Kowalkiewicz, kierownik działu adaptacji do zmian klimatu w spółce Gdańskie Wody.
Ule na Politechnice Gdańskiej - spełnione marzenie nastolatka o własnych miejskich pszczołach
Poznawaj owadzi świat i wygrywaj
- Przygotowaliśmy internetowy quiz składający się z 7 pytań, a do każdego przygotowaliśmy „ściągę”. Uczestnicy zbierają punkty dla wybranej przez siebie szkoły z województwa pomorskiego. Placówki z największą liczbą punktów otrzymają gry edukacyjne. Konkurs trwa do 17 marca. Odpowiadając na pytania można dowiedzieć się min., jak nazywają się najbardziej pracowite owady i jak o nie dbać - dodaje Agnieszka Kowalkiewicz.
Aby rozpocząć QUIZ kliknij:
Hotele dla owadów
Większość roślin potrzebuje do rozmnażania zwierząt, wiatru albo wody. Zapylaczami mogą być różnego typu zwierzęta, nie tylko najpopularniejsza pszczoła miodna. Na świecie opisano około 40 000 takich gatunków.
W Polsce samych owadów z rodziny pszczołowatych jest około 470 gatunków. Większość z nich to pszczoły samotne. Można je podzielić na takie, które gniazdują w ziemi i same wykopują sobie gniazdo i na takie, które tego nie potrafią. Żeby przeżyć, muszą znaleźć gotową szczelinę. Takie schronienia mogą znaleźć przy gdańskich zbiornikach retencyjnych czy ogrodach deszczowych.
Domki dla owadów zaprojektowane i postawione przez spółkę Gdańskie Wody umożliwiają zapylaczom bezpieczne zimowanie, spokojny nocleg, a także kryjówkę przed upałem, zimnem, opadami i drapieżnikami. W mediach społecznościowych Gdańskich Wód pojawi się także instrukcja, jak przygotować owadzi domek samemu.
Domy dla owadów, by przetrwały zimę. Gdańskie Wody montują eko-hotele
Projekt Miasto owaDOM realizowany przez Gdańskie Wody współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Oprac. AO