Niepewność, poddenerowanie, stres, stany lękowe, a nawet depresja - to jedne z wielu skutków pandemii, które negatywnie odbiją się na zdrowiu psychicznym. Tym, którzy potrzebują specjalistycznej pomocy w radzeniu sobie w nową rzeczywistością, wsparcie oferuje nowe trójmiejskie centrum.
- To problem pokoleniowy - mówi dr Agata Rudnik, dyrektor Centrum Wsparcia Psychologicznego. - Jeśli nic teraz nie zrobimy, to problemy psychologiczne pozostaną, nawet, gdy pandemia będzie już wspomnieniem. Trzeba działać, nie możemy zostawić tych ludzi samych sobie.
Dlatego więc powstała nowa przestrzeń, która posłuży studentom, doktorantom i pracownikom Uniwersytetu Gdańskiego.
- Chcemy pokazać, że wszyscy czasami potrzebujemy wsparcia. To nie wstyd prosić o pomoc. – dodaje Damian Brohs, student III roku psychoseksuologii.
Jak skorzystać ze wsparcia?
W pierwszej kolejności należy wysłać zgłoszenie, można to zrobić drogą mailową lub przez stronę internetową. Następnie można skorzystać z trwających od 30 do 50 minut porad i konsultacji online, które prowadzone będą przez psychologów. Osoby, które chciałyby skorzystać z konsultacji w języku angielskim, również będą miały taką możliwość
- Kiedy to się skończy? Dlaczego nie mogę się uspokoić? Co z moją rodziną? Czy znajdę pracę? Za co będę żyć? Młodzi ludzie zadają sobie wiele pytań, a my jesteśmy po to, by pomóc na nie odpowiedzieć - dodaje dr Rudnik.
Początek projektu zakłada wsparcie dla osób związanych z Uniwersytetem Gdańskim, jednak twórcy Centrum chcą, by w przyszłości miejsce to posłużyło studentom wszystkich uczelni w regionie. Do Centrum Wsparcia Psychologicznego będzie można przyjść z każdym problemem, a do zespołu dołączy wkrótce psychiatra. Z czasem dostępna też będzie psychoterapia.
Centrum to również miejsce, w którym potrzebne doświadczenie zdobędą studenci.
- To dla nas szansa, by pod okiem specjalistów nauczyć się tego, co niezbędne w naszym przyszłym zawodzie - mówi Julia Mackiewicz, studentka III roku psychologii.
CWP UG rozpoczęło działalność 15 lutego br. Dyżury online rozpoczną się w marcu, a lada dzień na stronie www.centrumwsparcia.ug.edu.pl będzie można znaleźć m.in. artykuły, których lektura wspomagać ma przechodzenie przez niełatwy czas pandemii.
CZYTAJ: