81. rocznica powołania Armii Krajowej. Gdańsk oddał hołd bohaterom WIDEO I ZDJĘCIA

We wtorek, 14 lutego, przypada 81. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Wieczorem na Cmentarzu Łostowickim, gdzie znajduje się kwatera żołnierzy AK, gdańszczanie oddali hołd bohaterom, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolność. Białe i czerwone znicze zapłonęły na każdej znajdującej się tam mogile.
14.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
duża grupa ustawiono w koło osób, ze sztandarami stoi nocą na placu cmentarnym, w tle mogiły
Kwatera AK na Cmentarzu Łostowickim. Wieczorne uroczystości 14 lutego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Hołd i pamięć o bohaterach Armii Krajowej

14 lutego 1942 r., decyzją Wodza Naczelnego generała Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej Został przemianowany na Armię Krajową. Była to formacja wyjątkowa w ogarniętej wojną Europie, prowadząca walkę z niemieckim okupantem na niespotykaną skalę. Od lat, dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Kwatery Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim, kultywowana jest tradycja wieczornego zapalania zniczy na grobach bohaterów przez gdańszczan. To wydarzenie jest już stałym punktem miejskich uroczystości, ale ma bardzo osobisty charakter. Panuje podczas niego nastrój powagi i zadumy.

Mija rok od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Przyjdź na gdański wiec solidarności 24 lutego 

- Powstanie Armii Krajowej, która wcale nie była największa podziemną armią Europy, były silniejsze i liczniejsze, ale to nie było ważne. Była to armia obywateli, która była siłą zbrojną konstytucyjnego państwa i była to armia ochotników, którzy gotowi byli oddać życie w walce o ojczyznę. Oni nie mogli zwyciężyć w tej wojnie, oni nie mogli w dużej części ochronić obywateli tego tajnego państwa, ale mogli starać się to robić i robili to z wielkim poświęceniem, przygotowując się do odbudowy niepodległego państwa – powiedział w swoim wystąpieniu dr Janusz Marszalec ze Stowarzyszenia Kwatery Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim, który pracuje w Muzeum Gdańska.

- Mamy tu do czynienia z prawdziwym fenomenem. AK była bowiem najważniejszym ogniwem polskiego podziemnego państwa – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Wyjątkowość tej armii polegała na połączeniu dwóch cech. Pierwszą był powszechny udział w walce przedstawicieli różnych grup, często o bardzo odmiennych przekonaniach politycznych. Drugą zaś cechą było wspólnie podzielane poczucie odpowiedzialności za kraj i jego przyszłość. To cenne dziedzictwo, zwłaszcza w takich czasach jak dzisiejsze, kiedy za nasza wschodnią granicą toczy się wojna.

Zobacz relację wideo:


Po krótkich przemówieniach uczestnicy uroczystości ustawili na grobach znicze, białe i czerwone. Wśród kilkudziesięciu uczestników obecne były rodziny gdańskich AK-owców, przedstawiciele wojska i policji, związków kombatantów, a także delegacje gdańskich szkół. Sejm reprezentował poseł KO Jerzy Borowczak, a Radę Miasta Gdańska, wiceprzewodnicząca klubu KO Kamila Błaszczyk. Wśród obecnych był również konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodystyj.

dwaj młodzi chłopcy, nocą przy grobach zapalają znicze
Pamięć o AK-owcach kultywowana jest w tym miejscu co roku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kwatera AK na Cmentarzu Łostowickim

Kwatera Armii Krajowej powstała w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Wówczas to na fali politycznych przemian, weterani Polskiego Państwa Podziemnego założyli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Trzy gdańskie koła terenowe i jedno środowiskowe dbały o upamiętnianie polskich bohaterów, ale też zapewnienie im godnego pochówku wraz z dawnymi towarzyszami broni.

Dzięki współpracy kombatantów i władz Gdańska powstała Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim, na której dziś znajduje się 226 grobów.

dwie kobiety w średnim wieku nocą, pochylone nad grobem ustawiają znicze
Na grobie każdego z bohaterów zapłonęły znicze. Nz. radna Kamila Błaszczyk i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Spotkanie żołnierzy AK z młodzieżą

W województwie pomorskim żyje jeszcze kilkanaście osób, które mają AK-owską przeszłość. Niestety, ze względu na wiek i zdrowie, nie uczestniczyli w wieczornej uroczystości. Jednak w południe trzech byłych żołnierzy AK spotkało się z młodzieżą Zespołu Szkół Morskich w Nowym Porcie. Mimo sędziwego wieku na pytania młodych ludzi odpowiadali kmdr. Roman Rakowski, Adam Borowski i prof. Jerzy Grzywacz.

- To było bardzo dobre spotkanie, a nasi kombatanci byli w dobrej formie. Oczywiście były liczne pytania od młodych ludzi. Co ciekawe, w tej szkole uczy się sporo Ukraińców i pojawiły się oczywiste konotacje, że pokój nie jest dany raz na zawsze – powiedział Janusz Marszalec.

uczniowie w strojach szkolnych - mundurki i czapki stylizowane na marynarskie stoją nocą w cmentarnej scenerii
Uczniowie Zespołu Szkół Morskich przed południem uczestniczyli w spotkaniu z kombatantami
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

„Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej” - wystawa

Tego samego dnia w Zespole Szkół Morskich odsłonięta została wystawa plenerowa „Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej”. Prezentuje ona 18 portretów i biogramów, zarówno członków Polskiego Państwa Podziemnego, jak i postaci zasłużonych dla środowiska kombatantów.

Można ją oglądać do 31 marca na terenie Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte, ul. Wyzwolenia 8. Wstęp wolny (w godzinach pracy szkoły).

Zobacz fotogalerię:

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask