• Start
  • Wiadomości
  • „Myśl polityczna Lecha Bądkowskiego” - premierowe spotkanie wokół książki, we wtorek

„Myśl polityczna Lecha Bądkowskiego” - premierowe spotkanie wokół książki, we wtorek. ZAPROSZENIE

Wydanie „Myśli politycznej Lecha Bądkowskiego” zbiegło się z przypadającą na ten rok 40. rocznicą śmierci pisarza. Nie jest to jednak książka-pomnik, lecz lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych społeczną i intelektualną spuścizną oraz historią Pomorza. Premierowe spotkanie wokół książki odbędzie się we wtorek, 27 lutego, o godz. 18 w Sali „Niebo polskie” (ul. J. Augustyńskiego 1, Gdańsk). Gośćmi będą Sławina Bądkowska-Kosmulska, Grzegorz Grzelak, Aleksander Hall i Maria Mrozińska. Spotkanie poprowadzi Roman Daszczyński.
26.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w średnim wieku, z krótkimi włosami blond siedzi za stołem. Obok na krześle siedzi kot. Na stole leży książka, na niej okulary, obok notatnik i długopis.
- Pisma Lecha Bądkowskiego nie są powszechnie znane, na dodatek zdarza się, że nie są doceniane przez tych, którzy je przeczytali - uważa Sławina Bądkowska-Kosmulska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Sławina Bądkowska-Kosmulska: - Credo polityczne mojego ojca wciąż czeka na pełne odkrycie

Książka pod redakcją Sławiny Bądkowskiej-Kosmulskiej, wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, to kompendium publicystyki politycznej Bądkowskiego od pierwszych jego pism, po wypowiedzi z ostatnich dni życia. Zebrane w całość teksty idealnie prezentują konsekwencję głoszonych przez Lecha Bądkowskiego przekonań, a także zaskakują aktualnością.

Zdjęcie jest czarno-białe. Za długim prezydialnym stołem, przykrytym obrusem siedzi kilkoro mężczyzn i jedna kobieta. Pośrodku zdjęcia jeden mężczyzna za stołem stoi i trzyma w ręku mikrofon, przemawia do niego. Jest ubrany w garnitur, pozostali są ubrani mniej formalnie.
Lech Bąkowski w otoczeniu opozycjonistów. Od 21 sierpnia 1980 r. Bądkowski był członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, jego rzecznikiem prasowym, a także członkiem zespołu negocjującego porozumienia z przedstawicielami komunistycznej władzy. Zdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego Sławiny Bądkowskiej-Kosmulskiej
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

O książce „Myśl polityczna Lecha Bądkowskiego” 

Książka, podzielona na sześć części, zawiera wywiady przeprowadzone z Lechem Bądkowskim oraz uporządkowane tematyczne teksty publicysty. Każdy z rozdziałów został poprzedzony wprowadzeniem orędowników idei Bądkowskiego. Znalazły się tam teksty: Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, Aleksandra Halla, Grzegorza Grzelaka, Marii Mrozińskiej i Sławiny Bądkowskiej-Kosmulskiej.

„Polityczne i historyczne pisma Lecha Bądkowskiego, mojego ojca, nie są powszechnie znane. Śmiem twierdzić, że często nie są doceniane przez tych, którzy je przeczytali. (…) Od dawna myślałam o tym, żeby przypomnieć współczesnemu czytelnikowi te teksty, a przynajmniej ich część. Trzeba bowiem wiedzieć, że w czasie, kiedy były pisane, nie można było ich opublikować w oficjalnej prasie czy wydać w formie książki. (…) Pytanie o rolę polityki w życiu Lecha Bądkowskiego staje się zasadne zwłaszcza przy lekturze przedostatniego rozdziału książki, artykułu (…) podyktowanego przez ojca i nagranego przeze mnie (…) w grudniu 1983 roku (…). Ten ostatni tekst jest przesłaniem i przestrogą polityczną dla nas i dla następnego pokolenia” (Ze wstępu Sławiny Bądkowskiej-Kosmulskiej).

Spotkanie w sali “Niebo polskie”

Premiera książki „Myśl polityczna…” odbędzie się 27 lutego (wtorek) o godz. 18:00 w Sali „Niebo polskie” (ul. J. Augustyńskiego 1, Gdańsk).

O tekstach politycznych i historycznych Lecha Bądkowskiego w oparciu o jego wizję samorządu i ideę regionalizmu porozmawiają: Sławina Bądkowska-Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, działaczka NSZZ „Solidarność” i redaktorka książki; Grzegorz Grzelak, politolog, samorządowiec i działacz opozycji w PRL; Aleksander Hall, polityk, historyk, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski i minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego oraz Maria Mrozińska, dziennikarka i producentka filmów dokumentalnych. Spotkanie poprowadzi Roman Daszczyński, redaktor naczelny portalu gdansk.pl

Organizatorami wydarzenia w ramach obchodów 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego, są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Fundacja „Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Młody mężczyzna w garniturze i białej koszuli z krawatem. Ma dość krótkie, ułożone do tyłu włosy i fajkę w ustach. Zdjęcie jest czarno-białe
Lech Bądkowski, fotografia z archiwum Sławiny Bądkowskiej-Kosmulskiej
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Bohaterowie wydarzenia

 

  • LECH BĄDKOWSKI (1920-1984)
    Pisarz, dziennikarz, działacz polityczny, honorowy obywatel Gdańska. Żołnierz Września, następnie w wojsku polskim na zachodzie, uczestnik Kampanii Norweskiej i cichociemny. Działacz Polskiego PEN Clubu i członek Związku Literatów Polskich, współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubskiego (od 1964 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie) i twórca jego programu ideowego. Założyciel i pierwszy prezes klubu „Pomorania”. Członek prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Stoczni Gdańskiej, a także jego rzecznik prasowy; redaktor m.in. „Samorządności” i „Dziennika Bałtyckiego”. Autor powieści m.in.: Połów nadziei, Oblężenie, Sny.
  • SŁAWINA BĄDKOWSKA-KOSMULSKA (ur. 1953)
    W czasie studiów zaangażowana w działalność Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Prezeska klubu studenckiego Pomorania. W  latach 80. i 90. Działaczka w NSZZ „Solidarność” i w Gdańskim Komitecie Obywatelskim. Od 2007 r. współpracowała jako wykładowca z Wydziałem Zarządzania Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetem Gdańskim, Wyższą Szkołą Bankową oraz Sopocką Szkołą Wyższą. Publikowała seryjne artykuły w miesięczniku „C.H Beck Nieruchomości” i innej prasie branżowej, zasiadała w Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej Rzeczoznawców Majątkowych. Wciąż czynna zawodowo i społecznie (jako radna dzielnicy Osowa, członkini Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i ZKP; wspiera fundacje opiekujące się zwierzętami).
  • GRZEGORZ GRZELAK (ur. 1953)
    Politolog, polityk, samorządowiec. Działacz społeczny i opozycyjny. Członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, działacz Ruchu Młodej Polski. Podczas strajków w 1980 organizował i prowadził Sekretariat Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W 1991 był sekretarzem stanu do spraw samorządu terytorialnego w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Doktor socjologii, pracownik naukowy i wykładowca m.in. w Instytucie Politologii UG. Od 2001 członek Platformy Obywatelskiej. Pełnił funkcje: Radnego Miasta Gdańska (1990–1994), przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego, wiceprzewodniczącego Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego, wicemarszałka województwa pomorskiego, radnego i przewodniczącego Komisji Współpracy Międzyregionalnej Sejmiku Województwa Pomorskiego. Był członiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Obecnie wiceprzewodniczący sejmiku województwa pomorskiego. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • ALEKSANDER HALL (ur. 1953)
    Działacz opozycji w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, historyk, polityk. Działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, był jednym z założycieli, a następnie przewodniczącym Ruchu Młodej Polski. Uczestnik obrad okrągłego stołu w zespole do spraw reform politycznych. Pełnił funkcje: ministra – członka Rady Ministrów do spraw współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, przewodniczącego Forum Prawicy Demokratycznej, wiceprzewodniczącego Unii Demokratycznej, przewodniczącego Partii Konserwatywnej, był posłem na Sejm. Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Autor między innymi monografii Spór o Polskę, Polskie patriotyzmy, Pierwsza taka dekada oraz Charles de Gaulle. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.
  • MARIA MROZIŃSKA
    Dziennikarka i producentka filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych. W sierpniu 80’ współpracownica rzecznika prasowego strajku, Lecha Bądkowskiego, w strajkowym biurze prasowym w Stoczni Gdańskiej, publicystka „Samorządności”.
    W czasie strajków 1988 ściśle współpracowała z grupą doradców ( T. Mazowiecki, A. Michnik) W tym okresie zatrzymana i osądzona za „ rozpowszechnianie informacji szkodliwych …etc”. Współtwórczyni dwutygodnika „Gwiazda Mórz” i „Tygodnika Gdańskiego”, redaktorka „Gazety Gdańskiej”. Jako samodzielna producentka zrealizowała cykl filmów telewizyjnych o tematyce historycznej a także poświęconych ochronie środowiska.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza