• Start
  • Wiadomości
  • Mydło i woda, detergenty czy rękawiczki? Jaki dystans społeczny? Co jest skuteczniejsze? Zobacz film edukacyjny NFZ

Mydło i woda, detergenty czy rękawiczki? Jaki dystans społeczny? Co jest skuteczniejsze? Zobacz film edukacyjny NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował cykl filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii”. Zaproszeni do projektu eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania. W odcinku "Higiena i bezpieczeństwo" ekspertami są dr Paweł Grzesiowski i prof. Marcin Czech, epidemiolog w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. - Chroniąc siebie, chronimy naszych bliskich i nasze otoczenie - podsumowuje dr Grzesiowski.
16.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Dr Paweł Grzesiowski odpowiada na pytania zadawane przez dziennikarza. Na filmie przedstawione są także plansze pokazujące m.in. czym zakrywać usta i nos, jak bezpiecznie zakładać i zdejmować maseczki i rękawiczki, jak myć ręce.  

 

zakladanie maski

 

Co się musi stać, by osoba się zakaziła koronawirusem?

- Drogi są dwie. Albo bezpośrednio areozol wydechowy (wydech - red.) osoby chorej pada bezpośrednio na mój nos, gardło, czy oczy. Albo drogą pośrednią przez skażone przedmioty. Najprostszym skażonym przedmiotem są nasze ręce. Kto zasłania dłonią usta, ma już na ręce żyjącego wirusa. 

 

mycie rak

 

Czym chronić dłonie? Dezynfekcja, mycie, czy rękawiczki?

- Koronawirus ma otoczkę tłuszczową. Mydło jest detergentem. Mydło plus koronawirus równa się inaktywacja (utrata właściwości - red.). Wirus potraktowany mydłem i wodą nie będzie stanowił zagrożenia. Podstawową czynnością, która pozwala pozbyć się wirusa jest mycie rąk wodą i mydłem.

Alkohol czy środki dezynfekcji powinniśmy stosować, gdy nie ma dostępu do mydła lub, gdy jesteśmy w sytuacji wysokiego ryzyka skażenia na przykład w placówkach medycznych. Alkohol ma działanie biobójcze, będzie zabijał nie tylko koronawirusa, ale także inne zanieczyszczenia biologiczne na naszych dłoniach. Nadużywanie alkoholu spowoduje uszkodzenie skóry.

Rękawiczki są najsłabszym rozwiązaniem. Dają złudzenie bezpieczeństwa. Używajmy rękawiczek, gdy mamy rzeczywiście kontakt z materiałem, ale zaraz po ściągnięciu rękawiczek dezynfekujmy ręce, myjmy mydłem. To jest bardzo ważny element używania rękawiczek. 


Dystans społeczny. Metr, półtora, dwa metry?

- Ja przyjmuję ten największy dystans, czyli dwumetrowy. Oczywiście ten dystans traci znaczenie jeżeli długo przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli przebywamy razem w małym pokoju, oddychamy tym samym powietrzem, nie działa dobrze wentylacja, to niestety po pewnym czasie ilość wirusa jest tak duża, że siedząc od siebie nawet pięć metrów możemy się zarazić.  

 

W filmie padają również pytania dotyczące podawania sobie rąk. Z kolei dr Łukasz Goździewicz z Kalisza, który zachorował na koronawirusa, opowiada w jaki sposób się zaraził. 

 

Na pytania dziennikarza odpowiada także prof. Marcin Czech, epidemiolog w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. 

Po co się szczepić przeciwko grypie, skoro można dobrze umyć ręce.

- Szczepienie przeciwko grypie jest bardzo ważne, bo objawy grypy sezonowej i infekcje powodowane innymi wirusami, będą przypominały Covid-19. W okresie największych zachorowań, jeśli się nie zabezpieczymy, będziemy mieli ogromny problem, by odróżnić grypę od covidu. Szczepienie może nas przed tym uchronić. 


W filmie o zasadach bezpieczeństwa mówią także minister zdrowia Adam Niedzielski oraz napotkani na ulicy przechodnie. 

 

ZOBACZ CAŁY FILM EDUKACYJNY "HIGIENA I BEZPIECZEŃSTWO"  

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka